banner6

Sıkıntı büyük

Adana’nın en köklü odalarından bir tane olan ve yaptığı çalışmalarla yıllarca gündemde kalmayı başaran Adana Kasaplar, Tavuk ve Balık Eti, Şarkütericiler Esnaf Odası’nda çalışmalar devam ediyor.

Sıkıntı büyük

Sıkıntı büyük

RÖPORTAJ-Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın en köklü odalarından bir tane olan ve yaptığı çalışmalarla yıllarca gündemde kalmayı başaran Adana Kasaplar, Tavuk ve Balık Eti, Şarkütericiler Esnaf Odası’nda çalışmalar devam ediyor.

Adana Kasaplar, Tavuk ve Balık Eti, Şarkütericiler Esnaf Odası Başkanı M. Saruhan Yağmur ile görüşerek, sorularımızı yönelttik. Yaklaşık 45 dakika süren röportajımızda kasaplık mesleğinin Yağmur Ailesi’ne nereden geldiğini, Kasaplar Odası’nın ne zaman kurulduğunu, bu güne kadar yaptıkları ve yapacakları çalışmaların neler olduğunu ve daha merak edilen birçok soruyu Başkan Saruhan Yağmur’a sorduk. Sorularımıza içtenlikle cevaplar veren Yağmur ile şimdi yaptığımız röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz…

 Kasaplık mesleğine nasıl başladınız?

1932 yılında bu mesleğe rahmetlik dedem İsmail Yağmur  başlamış. Sonra Ahmet Yağmur amcam ile birlikte rahmetli babam Saruhan Yağmur kasaplık yapmış. Bu meslek bizde dededen kalma devam ediyor. Türkiye’de de ilk süper marketi Adana’da ilk açan rahmetli babamla amcam olmuş. 2 kardeş Dörtyol ağzında eski Çukobirlik Genel Müdürlüğü’nün karşısında açmışlar bu marketi. Marketçilikten sonra yine ilk mezbahayı rahmetli babam açmış ve bunların etlerini de Japonya’ya ihraç etmiş. İlk ithali de onlar gerçekleştirdiler. Sonra Kasaplar Çarşısı’nda dükkan açtılar. Kasaplar çarşısından bu yana aktif olarak dededen oğla, oğuldan da toruna doğru kasaplık mesleğimiz devam ediyor.

Oğullarınız da kasaplık yapıyor mu şuanda?

Evet kasaplık yapıyor oğullarım. Diğer oğlumda sanatla uğraşıyor.

Çocuklarınızın kasaplık mesleğine devam etmesini istiyor musunuz?

Evet tabiî ki istiyorum. Kasaplık gerçekten çok iyi bir meslek.  Kuyumculuktan daha iyi bir meslek. Sıcak para giriyor ve sıcak para çıkıyor. Kasaplık  güzel meslek. Halkla iç içesiniz. Vatandaşları gördüğün kadar aileni görmüyorsun. Çok önemli bir hizmet bence. Oğlumun birini kasaplığa devam ettirmeyi düşünüyorum.

Kasaplar Odası ne zaman ve kim tarafından kuruldu bize bilgi verebilir misiniz?

1953 yılında Kasaplar Odası kuruldu. 1956 yılında rahmetli amcam dernek başkanlığı yapmış. 2 ay yapmış sadece. Sonra evrakları kaldırıp atmış. Demiş başkanlık felan yapamam işime gücüme bakacağım. Sonra rahmetli Selim Zafer eski başkanımız 20 yıl yapmış. Ardından rahmetlik Hasan Öztürk 20 yıl kadar uzun bir sürede o oda başkanlığı yapmış odamızın. 1999’da Hasan Öztürk’ün ölümüyle oda başkansız kalınca zaten 1999’da seçimin sonuymuş. 1999’dan sonra rahmetli babam Saruhan Yağmur başkanlığa seçildi. 2004 yılında da vefat etmesi sonucu başkan vekilliğine Mehmet Işılay geldi. Mehmet Işılay’dan da olağan üstü seçimlerin yapılmasıyla ben aldım. 2004 yılından beri oda başkanlığını sürdürüyorum.

Oda başkanlığına ilk seçildiğinizde ne gibi sorunlarla karşılaştınız?

İlk geldiğimde Adana’da kasapların sahipsiz olduğunu ve haklarının fazla korunmadığını anladım. Denetleme yetkisini dönemin Valisi Sayın Cahit Kıraç’tan aldım. Marketleri denetleme amacıyla. Türkiye’de bu olay çok büyük yankı yaptı ve Türkiye’de de bu ilk oldu.  Büyük market zincirlerinden girdim, küçük marketlere kadar çevik kuvvet vasıtasıyla kapalı depoları açtırdım. Defalarca arabamızın lastikleri şişlendi. Tehditler aldık. Benim inancım Allah’a dır. Allah’tan başkada kimse can alamaz, her şey takdiri ilahi dedim ve yola çıktım. Şimdi korkunun ecele faydası yok. Alın yazısı neyse odur.

Marketleri denetlediğinizi söylediniz. Ne gibi olumsuzluklarla karşılaştınız?

Marketlerde olumsuzluklarla karşılaştık. İşte hipolu tavuğundan tutun, sirkeli tavuğa kadar. Kokmuş kıymalardan, kokmuş sucuklara kadar. Etiketli sucuklardan etiketsiz sucuklara kadar hepsinin incelemesini raporlar halinde Adana Valiliğine müracaat ettik. Sayın Valimizde “Durmak yok, yola devam” dedi. ‘Sayın valim esnaflar bırakmıyor’ dediğimde, ‘o zaman yeteri kadar çevik kuvvet al’ dedi.

Sadece marketlerimi, kendi esnaflarınızı da denetlediniz mi?

 Bu olaydan sonra, bu sefer kendi esnaflarımdan başladım. Kendi esnaflarıma dahi olumsuzluk gördüğümde ceza kestirmeye başladım. Eskiden kasaplardan vatandaş et alırken kalın kağıtlar vardı. Sadece kağıdın ağırlığı 150 gram geliyordu. Şimdi ben bunun tamamını kaldırtırdım. Şuan 20 gram bile gelmeyen jilatin uygulamasını uygulatmaya başladım. Vatandaş 20 liralık et alıyor ve ya 30 liralık kıyma alıyor. Zaten kağıt tutuyor o kadar tamamını kaldırtırdım. Artı vatandaş beğenmediği eti geri iade edebiliyordu. Ama bunu marketler yapmıyordu. Marketlerde 20 liralık et 23 liraya satılıyordu vergilerle birlikte. Vergiler vatandaştan alınıyordu. Tüm kasaplarda tek fiyat uygulamasına geçtik.

Kasaplar Odası’nın yanı sıra başka görev yaptığınız yerler var mı?

Türkiye Kasaplar Federasyonu seçimi oldu. Türkiye Kasaplar Federasyonu Denetim Kurulu Başkanlığına getirildim. Adana Esnaf Odaları Birliği Disiplin Kurulu Başkan Yardımcılığını 2010 yılından beri devam ettiriyorum. Adana Kasaplar Odası Başkanlığı yapıyorum. Buda yetmedi Adanamıza daha iyi hizmet etmek için, esnaflara biraz daha yaklaşabilmek için bir dernek daha kurduk. Adana Kasaplar Tavukçular, Balıkçılar, Cenepciler, Sütçüler Ve Su Ürünleri Derneği diye. Buraya da bazı esnaflarımızı yerleştirdik. Alt tabakadan sorunlar başladığı zaman biz sorunları çözüyoruz. Aynı yetkiyi de onlara da verdim. Bizde başkanlık bizde yönetim diye bir şey yok. Burada yönetimde olanların hepsi başkandır. Tavukçuların başkanı olarak ben bir yönetim kurulu üyemizi görevlendirdim, balıkçılar ayrı, canlı hayvancılar ayrı. 5363 Nolu yasa kurulunca 3 Bin 200 tane olan üye sayımızdan terk edenler oldu. Sayımız otomatik olarak 400’e düştü.

Başka ne gibi çalışmalar yaptınız?

Oda başkanlığına ilk başladığım zaman sigortasız işçiler çalıştırıyorlardı. Türkiye’de de ilk sigortalı yaptıranlardan biride benim. Bunu da Allah Rahmet eylesin Rahmetli Kazım Barışık duydu ve tüm odalara genelge gönderdi, sigortasız işçi çalıştırılmayacak diye. Ve bana tebrik ederek alnımdan öptü. Şöyle bakınca ben buradan 3 kişiyi emekli etmişim. Tazminatlarını ödedik çok şükür. Odamızın makam arabası var. Odamızın hiç kimseye borcu yok. Bağkur’undan tutun SSK’sından, maliyeye. Biz Bin 300 üyeyle de sucuk dolum tesisi kurduk esnaflara. Kendileri gidiyor dolduruyor. Ayrıca ne olursa olsun veteriner hekimimize talimat verdim. Et haricinde ne olursa olsun, bıçaklar dahi ayrı olacak. Tavuk bıçağı ayrı, et bıçağı ayrı olacak. Bunun talimatını verdik. Kasaplarımızın kendi yaptığı et sucukları da piyasaya çıkacak. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.  Zabıtalarımız ve tarım il müdürlüğümüzle dirsek teması halindeyiz. Milletvekillerimizden bazıları bizlere destek verdi. Bazıları ise 4 yıl 11 ay sonra geliyorlar merhaba diyip geri gidiyorlar. Bu şekilde gelmemelerini istiyoruz.

Nasıl bir milletvekili istiyorsunuz?

Adanalı’ya Adanalı milletvekili istiyoruz. Esnafın dilinden anlayacak milletvekili istiyoruz. Meclise bakın bir tane esnaf var mı? Gördüğüm kadarıyla bir tane esnaf yok. Niye meclis üyeleri esnaf olmasın. Niye milletvekili esnaftan olmasın. Buradan genel başkanlara da çağrı yapıyoruz. Esnaftan seçsinler birazda. Bir kanun maddesi çıkartmışlar. Oda başkanları meclis üyesi olamıyor. Ancak oda başkanlığını bırakıp meclis üyesi olabileceksin. Komik bir durum bu. Bir yasa çıkarttılar 2 dönem oda başkanı olanlar bir daha oda başkanı olamaz diye. Buna yapılan itiraz kabul edildi ve yasa iptal edildi. Bizde anadan doğma oda başkanı değiliz ki. Bizde genç başarılı olacak oda başkanlarından yanayız. Belediyelere gidiyoruz tamam diyorlar. Söz veriyorlar aradan 3 yıl geçiyor ama verilen söz bir türlü yerine getirilmiyor.

Kasaplar Çarşısı kaderine terk edilmiş bir halde duruyor. Bu alanın sorunlarını birde sizden dinleye bilir miyiz?

Kasaplar Çarşısı’nın durumu zaten malum. Kasaplar Çarşısı’nda Allah muhafaza bir yangın çıksa Ali Dede, Karasokulu yok olur. Çünkü orası sürekli imalathane gibi. Tüplerle kapatılan tabakalar hep petrolden yapılma. Artı binalar 1930 yılında yapılmış. Yani deprem olsa yıkılsa oradan kimse sağ çıkmaz. Ali Dede İş Merkezi’nin önünde Büyükşehir Belediyesi bize yer verdi. Buraya kadar çok güzel. 3 yıl oldu ama hala herhangi bir gelişme yok. Soruyoruz Koruma Kurulu’ndan evrakınız çıkmadı diyorlar. Bize verin biz yapalım diyoruz. Seyhan Belediyesi Büyükşehir’e topu atıyor. Büyükşehir’de Seyhan’a atıyor. Onun bir yeri varmış diyor. Bize vermediler işte biz inşaata başlayamıyoruz.  Bizi kandırmasınlar. Etrafını kazdılar araçlar girmesin diye. Bizde dedik ki tamam çalışmalar başlıyor her halde. Ama maalesef hiçbir çalışma yapılmadı. Adana’da Kombine yok. Adana’nın ayıbı bu. Antalya’yı örnek vereyim size. Antalya’nın et kombinesini belediye yapmış odaya vermiş. Ve mühürsüz etlerden sorumlu oda başkanıdır demiş. İşletmeciliğini oda yapıyor. Belediye kendi personelini koymuş kesim ücretini alıyor. Biz onu da istemiyoruz. Bize yer versinler biz mezbaha yapalım diyoruz. Bize diyorlar ki siz bulun. Harita benim önümde değil ki ben bulayım. Balıkçıların toptancı hali yok. İzmir’e gidin toptancı hali var. Antalya’ya gidin toptancı hali var. Ankara’ya gidin var, İstanbul’a gidin var. Bir kurban bayramı oluyor, kapalı araçlarda kurban kesiliyor. 6. kata bile kurban çıkartıp balkonda kesen var. Diyanet işlerinin de komisyondayız. Ama diyanet işleri bizi çağırmıyor. Komisyonda olmamıza rağmen çağırmıyor. Yerleri belirlemede alın bizi de komisyon olarak yanınıza kimin kasap, kimin kasap olmadığını bilelim.

RÖPORTAJIN DEVAMI YARIN

 

FOTO ALTI YAZILAR

1 ve 11 Nolu Fotoğraf: Muhabirimiz Bayram Bulut’a, Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur önemli bilgiler verdi.

2 Nolu Fotoğraf: Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kasaplar Odası ve diğer safların yaşadıkları sorunları dinledi.

3 Nolu Fotoğraf: Kasaplar çarşısında vatandaşlar alış veriş yapıyor. Esnafta çalışmalarını sürdürüyor.

 

Nolu Fotoğraf: Saruhan Yağmur ve belediye ekipleri denetlemelerini gerçekleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 14:48

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER