banner6

Sınav stresine dikkat

Sınav stresine dikkat

Hande MUŞTU/ Rukiye UYANIK

ADANA (İLKHABER) – Yaklaşık 2 milyon 500 bin öğrencinin katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) bu hafta sonu gerçekleşecek. Gençlerin hayatlarında önemli bir dönüm noktası olan bu sınavda yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında Psikiyatrist Dr. Reşat Sabri Yurdakul sınava girecek gençlere ve gençlerin ailelerine önerilerde bulundu.

ÇOCUKLARIN ÜZERİNE ÇOK GİTMEYİN

Sınav sürecinde ailelerin yapmaması gereken şeylerin başında çocukların üzerine gitmek geliyor. Onlara çok fazla çalış, hiç çalışmıyorsun gibi sözler söylemek gençleri adeta bir laf arsızı yapıyor. Gençler ailelerini dinlemiyorlar ve onlara tepkili olup ailelerinden kaçıyorlar. Aileler çocuklarının üzerlerine fazla düştüklerinde gençler onların gözlerine görünmemek için kendilerini odalarına kilitleyip  ders çalışıyormuş gibi yapıyorlar fakat dikkatleri telefonlarında ya da bambaşka bir yerde oluyor. Ailelerin gençleri anlamaları gerekiyor, gerçekten çok zor bir süreç. Bu kadar zaman çalışmak zorunda kalmaları, dışarıda hava çok güzelken içeride olmaları, teknolojinin son imkanlarının ellerinde olması fakat  kullanamamaları. Bu yüzden  gençleri anlamaları ve akıllarına gelenleri söylememeleri  gerekiyor.

Aile içerisinde ailelerin yapmaması gereken şeylerden bir tanesi de kendi iç duygularındaki sıkıntıları çocuklarına yansıtmamaları. Aile içerisindeki tartışmalar sıkıntılar kavgalar gürültüler onları olumsuz etkiliyor. Derse konsantre olmalarını engelliyor. Bir diğer yapılmaması gereken şey onlar ders çalışırken sessiz bir ortama ihtiyaçları olabiliyor. Televizyonu çok açmak, onun sevdiği programları seyretmek bunlar da iyi şeyler değil.  

ÇOCUKLARINIZI BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN

Yapılmaması gereken en önemli şeylerden biri ise arkadaşlarını örnek vermemeleri. Gençlere ‘ Bak arkadaşların bu kadar çalışıyor sen çalışmıyorsun‘ denildiği zaman gençler, ailelerini  dinlemiyor ve kıyaslandığı kişi sevdiği bir arkadaşıysa da ondan uzaklaşıyor.

Velilerin kendi hayatlarındaki zorlukları çocuklarına anlatmaları da doğru değil. ‘Biz senin için bunları yapıyoruz, bak paramız yok seni kursa gönderiyoruz, her şeyimizi senin önüne seriyoruz‘ gibi sözler söylenmesi de doğru değil.

Yapılmaması gereken önemli davranışlardan biri ise çocukların elinden bilgisayarlarını telefonlarını almak. Bu eylem gençlerde ters tepiyor ve gençler inat olsun diye çalışmaz oluyor. Ailelerine tepkili oluyorlar. Zamanlarını da boşa geçirmiş oluyorlar.

Öğrenciler ders çalışırken sessiz bir ortama ihtiyaç duyuyorlar. Televizyonu çok açmak, onun sevdiği programları seyretmek bunlar yapılmaması gereken şeyler arasında. Aileler bir süre televizyonu kapatabilirler. Televizyon seyretmek yerine çocuklarının yanına oturabilirler böylece onun sıkıntısını da  engellerler.

 

ÇOCUKLARINIZIN KARARLARINA SAYGI GÖSTERİN

Bir diğer yapılmaması gereken önemli şey son gün gençleri sınava götürmek. Aile ile birlikte gittiklerinde gençler stres oluyorlar. Aileler çocuklarını sevdikleri bir insana teslim etsinler ve gençler sınava o kişiyle gitsinler. Çünkü yol boyu ailenin gerginliği gençlere bulaşıyor ve onları da geriyor. Sınava giderken çok daha dolu olarak gidebiliyorlar.

Son olarak ailelerin özellikle gençlerin geleceği ile ilgili  ne sen kazanırsın ne de sen bu gidişle kazanamazsın zaten demeleri işe yaramıyor. Kazanırsın denildiğinde gençler ya kazanamazsam aileme mahcup olurum diye düşünüp stres oluyorlar. Sen kazanamazsın denildiğinde bu sefer de zaten bana güvenmiyorlar diye düşünüyorlar. O yüzden ailelerin yorum yapmaları güzel bir şey değil.

GENÇLERE ÖNERİLER

Dr. Sabri Yurdakul gençlerin sınav sırasında yapması gerekenler ile ilgili önerilerini şu şekilde sıraladı:

Gençlerin özellikle sınavdan önce yapmaları gerekenlere bakarsak ilk olarak sınavdan önceki 4-5 gün boyunca uykularını düzene koymaları, akşam 11-11 buçuğu geçmemeleri gerekir.

Sabahları hafif kahvaltı etmek çok önemli, aç değilim diye kahvaltı yapmadan evden çıkmak doğru değil. Sınav günü de ağır bir kahvaltı etmesinler, hafif, biraz şekerce zengin kahvaltı edebilirler burada önemli olan çok susatacak besinleri tüketmemek.

Öğrenciler sınav salonuna en az bir 45 dakika önce gitsinler. Kimselerle karşı karşıya gelmeden gidip sınav salonu açıldığı anda gidip otursunlar, oraya alışsınlar. Şöyle bir gözlerini kapatıp kendilerini orada bir rahatlatsınlar. Sınav boyunca her yarım saatte bir yarım dakika ya da 1 dakika gözlerini kapatıp gözlerinin önlerine bir sinema perdesi getirirlerse bu dikkatlerini yoğunlaştırmaya faydalı olabilir, hem bu sakinlik kazandırır hem bu süre içerisinde nefeslerini de kontrol edebilirler. Sekize kadar sayarak derin bir nefes almak, sekize kadar sayarak tutmak, sekize kadar sayarak vermek, bunu iki-üç kere yaparlarsa hem gözlerinin önündeki o beyaz perdeye konsantre olmaları kolay olur hem nefesleri düzene girdiği için sakinleşirler.

Gençler soruları çözerken anlamadıkları sorulara takılıp zaman kaybetmesinler. Zamana baksınlar, kimseyle yarışmasınlar. Unutmamaları gereken tek şey baştan sona bildikleri her şeyi cevaplamak. Bunu eğer yapmaz ve bu soruyla çok uğraşmıştım bunu bitireyim diye zamanı kötü harcarlarsa beyinleri yorulur. Bilemedikleri sorular için de sonra bakarlar, ister olur ister olmaz. Fazla sıkılmadıktan sonra da son dakikaya kadar durup yapamadıklarına uğraşmakta fayda var. Sınav sırasında seslere takılmaları ya da başkalarına bakarak geri kalıp kalmadıklarına odaklanmaları dikkatlerini dağıtır ve morallerini bozar. Ayrıca cevaplarını silip tekrar değiştirmesinler, zamanı iyi kullansınlar, bitirseler bile şüphe duyduklarına bakmakta fayda var diye düşünüyorum.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 16:14

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42