banner6

Soğuklar ve bağışıklık sistemi

Artık sıcak yaz günleri geride kaldı. Bir yandan günler kısalmaya, havalar da soğumaya başladı. Kış mevsimine adım adım ilerlediğimiz şu günlerde bir yandan tüm dünyayı etkisi altına alan corona pandemisi devam ederken, öte yandan ise özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum hastalıkları da baş göstermeye başladı.

Soğuklar ve bağışıklık sistemi

 Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Artık sıcak yaz günleri geride kaldı. Bir yandan günler kısalmaya, havalar da soğumaya başladı. Kış mevsimine adım adım ilerlediğimiz şu günlerde bir yandan tüm dünyayı etkisi altına alan corona pandemisi devam ederken, öte yandan ise özellikle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum hastalıkları da baş göstermeye başladı.

Soğuk havalarla birlikte artan bu üst solunum hastalıklarına karşı güçlü bir bağışıklık sisteminin önemine dikkat çeken uzmanlar, sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu belirtiyor. Çünkü güçlü bir bağışıklık sisteminin vücut için zararlı olan organizmaların vücuda girmesini önlediği ve mikrop diye tanımlanan, enfeksiyona yol açabilen bakteri, virüs, parazit gibi mikroorganizmaların zarar verici etkilerine karşı korumada önemli rol oynadığını belirtiyor.

Gazetemize bağışıklık sisteminin önemi ve güçlendirilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Sağlıklı beslenme aslında daima üstüne vurgulayarak dikkat çektiğimiz önemli bir konudur. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile kışa girmek ile hasatlıkları hafif atlatmak ve hatta kurtulmak mümkündür. O nedenle erken tedbir almak aslında hayati önem taşımaktadır" dedi.

Mevsim geçişlerini daha sağlıklı şekilde hastalıklarla geçirmemek için vücudun doğal bağışıklık sistemini koruyacak ve güçlendirecek yönde yeterli ve dengeli beslenmek gerektiğine dikkat çeken Şenses, Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için neler yapılmalı? Nasıl beslenmeli? Konusunda şu önerilerde bulundu;

“Öncelikle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın en iyi yolu sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesinden geçer. Bunu unutmamalıyız. Yaz sıcakları geride kaldı ve şuan mevsim geçişlerindeyiz. Havalar soğumaya, kış dönemine girmek üzereyiz.

Tabi soğuyan havalarla birlikte bağışıklık sistemimiz de zayıflar. Bağışıklık sistemi vücut için zararlı olan organizmaların vücuda girmesini ve girer ise yayılmalarına engel olur. Yani vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, besin öğelerinin vücudumuza yeterli ve dengeli miktarda alınması, kilo kontrolü, düzenli ve ağır olmayan bir egzersiz önem arz eder.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi vücudumuzu enfeksiyonlardan korumasının yanında, iyileşme esnasında da sağlıklı bir bağışıklık sistemine ihtiyacımız vardır. Yetersiz ve dengesiz beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Çünkü zayıf bir bağışıklık,  vücut direncini azalttığından hastalıklara yakalanma riskini arttırmakta ve yakalanan hastalıklar ağır seyretmektedir.

Yaşam süresi boyunca bağışıklık sistemimiz bizi korur. O nedenle aslında yaşamımızın önemli bir parçasıdır diyebiliriz. İşte bazı durumlarda bağışıklık sistemi yardıma gereksinim duyabilir. Örneğin soğuk havalarda, hastalıklarda desteklemekte fayda var.

Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, sağlıklı beslenme bağışıklık sistemi üzerine olumlu katkı sunmaktadır. Yediğimiz yiyecekler sadece vücuda enerji vermez, aynı zamanda antioksidan özelikleri sayesinde savunma sistemini güçlendirirler. Bu antioksidanların en önemlileri ise A, C ve E vitaminleridir.

Günlük beslenmemizde bu antioksidanları içeren besinleri tüketmemiz gerekiyor. Özellikle limon, portakal, greyfurt, kivi, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz,  kuşburnu ve ahududun da bol miktarda C vitamini; Ayçiçek yağı, zeytinyağı, fındık,  badem, soya, ceviz ve fıstık türlerinde de E vitamini bakımından zengin besin maddeleridir.  A vitamini, havuç, ıspanak, brokoli, marul, kabak ve domateste bulunur.

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bir kentte yaşamamız bizi özellikle narenciye bakımından daha fazla şanslı kılar. O nedenle c vitamini deposu ürünleri rahatlıkla temin edebiliriz. Tabi bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yönelik bir beslenme planlıyorsak yağ ve kolesterol tüketimi, protein alımı ve diyet lifi de en az aldığımız besinlerin çeşitliliği kadar önemli olduğunu da unutmamalıyız. O nedenle yağlı ve bol salçalı etlerden, fazla miktarda şeker tüketiminden kaçınmak gerekiyor.

Tüm bunların yanında her zaman önem arz eden, yaşam kaynağımız olan su tüketimini de unutmamak gerekir. Çünkü bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin organizmadaki görevlerini tam olarak yapabilmeleri için günde en azından 2-3 litre suya gereksinim vardır. Bunlarla birlikte probiyotikler de önemli ve bu canlı bakteriler sindirim sistemi florası için faydalı etkilere sahiptir.

Probiyotikler sindirim sistemini destekleyerek hastalık yapan mikroorganizmaların üremesine engel olur, besinlerin sindirimini kolaylaştırırlar ve sindirim sistemi tarafından üretilen vitaminlerin sentezinde görev alır. Tabi en önemli probiyotik yoğurttur.

Yoğurt içerisinde yer alan bakteriler probiyotik etki yaparak hem çocukların hem de erişkinlerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Yoğurt dışında kefir, peynir, turşu, tarhana da probiyotik bakımından önemli ürünlerdir. Ayrıca, stresten,  sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli spor yapmak ve düzenli uyku her zaman gereklidir”

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 17:47

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42