Soli Pompeiopolis eğitim alanı oluyor

Soli Pompeiopolis eğitim alanı oluyor

MERSİN (İHA) - Mersin'in merkez Mezitli ilçesi Viranşehir sahilinde yer alan ve  tarihi 3 bin yıl öncesine dayanan Soli Pompeiopolis Antik Kenti kazı alanı, öğrenciler için açılacak.  

  Mezitli Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokole göre, ilkokul düzeyinde eğitim alan öğrencilere arkeoloji, Soli Antik Kenti Kazıları, tarihi mirasa sahip çıkma konularında bilinç kazanmaları konularında eğitim verilecek. 'Haydi çocuklar Soli sizi çağırıyor' adı verilen proje kapsamında, kazı evinde özel sınıf açılacak ve ziyaret eden öğrencilere dersler verilecek. Her kurumun görev ve sorumluluklarının belirlendiği projenin başlama tarihi ise 15 Eylül 2019 olarak belirlendi.

  Çocukların tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma konusunda bilinçlendirilmesinin  önemine dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Çocuklarımızın  kentlilik bilincine sahip çıkması ve yaşadığı kentin tarihi ve doğal güzelliklerini  yakından tanıyarak bilgi sahibi olması, gelecekte kentine sahip çıkan bireyler  olmasını sağlayacaktır. Proje ile çocuklarımızın bölgelerinin tarihini kitaplardan  değil bizzat yerinde görerek öğrenmeleri son derece önemlidir. Çocuklarımızın  ilgisini Soli Pompeiopolis’e çekerek, dünya tarihinde çok büyük yeri olan bölge  hakkında farkındalık oluşturmayı umuyoruz. Çocukların bu konuda eğitim almaları  ailelerinin de ilgisini artıracaktır. Arkeolojik bilgilerin ve tarihsel dönemlerin  kitaplar yerine birebir materyalleri inceleyerek verilmesi daha fazla akılda  kalmasını da sağlayacaktır" dedi.

  "3 bin yıla yayılmış bir tarih var"

  Soli Pompeiopolis’in çok önemli bir tarihi özelliğe sahip olmasına karşın  yeterince değerlendirilemediğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Burada 3 bin yıla  yayılmış medeniyetlerin üst üste gelmiş kalıntılarından bahsediyoruz. Soli  Pompeiopolis kazılarının bitirilerek bir an önce turizme kazandırılması ve gelecek  nesillere aktarılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu zenginlikleri bir an önce  yeryüzüne çıkararak insanlarla buluşturmalıyız” diye konuştu.

                                         

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2