Sorunlara çözüm bulun

Sorunlara çözüm bulun

BAYRAM BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, Sağlık Bakanı Uzman Doktor Fahrettin Koca’nın sağlık çalışanlarının sorunlarını bildiğini ve bu sorunlara en kısa zamanda çözüm bulmasını istediklerini söyledi.

Her fırsatta sağlık çalışanlarının sorunları ve çözüm önerilerini gündeme getiren SES Başkanı Muzaffer Yüksel, temposunu düşürmeden çalışmalarına devam ediyor. Yüksel, bu kez yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanı Uzman Doktor Fahrettin Koca’nın sağlık sektöründen gelme bir isim olduğunu ve sağlık çalışanların sorunlarını bildiğini belirtti.  Koca’nın çok başarılı bir yaşamı olduğunu ve sağlık konuşun da çok hizmetlerinin olduğunu anlatan Yüksel, Bakanlığı döneminde de başarılar diledi.

30 YAŞINDAN BERİ SAĞLIK SEKTÖRÜNDE

Yüksel, Koca’nın 1988 Yılında 23 yaşında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdiğini, 30 yaşında 1995 yılında İÜ Cerrahpaşa tıp fakültesinde çocuk uzmanı olduğunu savundu.  32 yaşında  MEDİPOL  hastanelerini ve MEDİPOL Sağlık Üniversitesini Kurduğunu kaydeden Yüksel, Koca’nın aynı zamanda TESA Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı Başkanı olduğunu dile getirdi. 

SPORDA DA VAR

MEDIPOL hastanelerinin spora da katkı verdiğini işaret eden Yüksel, “MEDİPOL Başakşehir futbol branşında iki yıldır şampiyonluğa oynayan başarılı bir takım oldu.  Şimdi basından öğrendiğimiz kadar Ankara’da  şubeleri açılacak Ankara GAR binasının idari binası ve arazisi ve Ankara AOÇ 555.000.metre kare arazisi TESA tarafından kiralandı MEDIPOL üniversitesi ve hastanesi için Bursa’da Faruk Saraç Tasarım Meslek Okulu Vakfı Arazileri ve binası MEDİPOL vakfına devir edildi.      

SGK’DAN EN FAZLA PAYI ALACAK

 Ankara ve Bursa’da şehir hastaneleri şehir dışına yapıldı. Şu andaki kamu hastaneleri kapatılarak şehir hastanelerine taşınacak bu boşlukları da MEDIPOL hastaneleri dolduracak.                                 Sağlık Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı. Bazı hastaneleri ileri düzey de hastane statüsüne koydu. Bu hastaneler en az 60.000 metre kare kapalı alana sahip olacak en az 240 doktor en az 480 hemşire bulunduracak. En az 600 yataklı olacak. Bu şartlara 25 katlı binası olan yalnız MEDİPOL Bağcılar Mega Üniversitesi uyuyor. Bununla tekelleşme oluşacak SGK’dan en fazla payı alacak.” şeklinde konuştu.               

SORUNLARI İYİ BİLİYOR

Koca’nın sağlık emekçilerinin sorunlarını iyi bildiğini savunan Başkan Yüksel, “9 Temmuz 2018 yeni sistemin ülkemiz de ilk Sağlık Bakanımız oldu. Başarısı ortada genç yaşta çok büyük hizmetleri olmuş hastane işletmeciliğin den geliyor. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sorunlarını iyi biliyor en kısa zaman da çözümleyecektir.   Ben yinede bu sorunların ne olduğunu şöyle bir hatırlatayım.

 1.İnsanca yasayacak yoksulluk sınırı üzerin de bir ücret.                                                                                  

 2. En az 3600 olacak ek gösterge.                                                                                                   

3.Geçmiş hizmetlerin de sayıldığı fiili kelimesinin olmadığı herkese en az 5 yıla 1 yıl kademeli yıpranma payı.                                                                                                                                             

  4.Sağlıkta şiddetin sona ereceği sağlıkta şiddet yasası.                                                         

5.performans,3+1, taşeron evden çalışama, sözleşmeli ve esnek çalışama ya son güvenceli iş.                                                                                                                                                       

  6.Her iş yerine günün 7 gün 24 saati açık olacak 0-6 yaş ücretsiz kreş.                                                                          

   7.Asgari Ücret kadar kısımdan vergi alınmayan asgari ücret kısmı üzerinden sabit yüzde 15 vergi.

8.TÜM gelirlerin emeklilikten sayılması performans ücretlendirme kaldırılmalı tüm ödemeler genel bütçeden yapılmalı.                                                                                                                                     

  9. Atamalar da liyakat olmalı arşiv araştırmasından vazgeçilmeli, mülakat sınavları kaldırılmalı.             

   10.  Tarihi değerlerimize kamu arazilerimize sahip çıkılmalı kamusal hizmet sunulmalı.               

   11.Tüm katkı katılım payları kaldırılmalı, sağlık primleri devlet tarafından ödenmeli herkese nitelikli, ücretsiz, eşit, ulaşılabilir, sağlık hizmeti  istemektedir.                                                                                          Sayın Bakanımızın bakanlık dönemin de en kısa zaman da bu sorunları çözerse  tarihe geçip sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin kalbin de taht kurabilir.” diye konuştu.                                                                  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2