Soylu: Belediye başkanlarının yüzde 2.9’u kadın

Soylu: Belediye başkanlarının yüzde 2.9’u kadın

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Cumhuriyet Kadınları Derneği Çukurova Şube Başkanı Ayşe Soylu, şuanda ülkedeki tüm belediye başkanlarının sadece yüzde 2.9’unun kadın olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Çukurova Şubesi tarafından İyi Parti ve Vatan Partisi’nin katılımıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Atatürk Parkı içerisinde yapılan açıklamaya erkekler de destek verdi. Burada kadınlar adına basın açıklaması metnini okuyan Cumhuriyet Kadınları Derneği Çukurova Şube Başkanı Ayşe Soylu, kadınların yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekti.  Şu anda ülkedeki tüm belediye başkanlarının sadece yüzde 2.9’unun kadın olduğunu belirten Soylu, “Yüzde 3 bile değiliz. Önümüzdeki seçimlerde siyasi partilerin gösterdikleri  kadın aday azlığı ve aday gösterdikleri yerlerde seçilme olasılıkları da hesaplandığında bu oranın yüzde 2’nin altına ineceği de görülmektedir.  CKD olarak 2019 yılını kadınların seçilme hakkı mücadelesi yılı olarak ilan ediyoruz.” dedi.

2018 KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ SIRALAMASI

Sadece Dünya Ekonomik Formu’nun 2018 kadın erkek eşitliği sıralamasında Türkiye’nin 142 ülke arasında 125’inci sıraya düştüğünü, son 10 yılda 20 sıra gerilediğini savunan Soylu, “Türk Kadını’nın ekonomideki yerinin ise 128 OECD ülkesi arasında 120’inci sıraya gerilediğini ve bu gerilemelerin devam ettiğini söylemekle yetineceğiz. Zaten tüm uluslar arası ve ulusal raporlar Türkiye’de kadınların ağır bir cinsiyet ayrımcılığına ve buna bağlı eşitsizliğe maruz kaldığını belgelemektedir.  Kadınlar birinci insan hakkı olan yaşama haklarını bile yitirmektedirler. Her gün birden fazla kadın, kadın cinayetlerine kurban gidiyor.” şeklinde konuştu.  

YASALARLA GÜVENCE ALTINA ALINMALI

“Kadın haklarının gelişmesi sadece kadınların değil, bu ülkede yaşayan herkesin hayatını geliştirecek, hepimize daha yüksek standartlarda bir yaşam olanağı sağlayacak bir demokratikleşme hareketidir.” diyen Başkan Soylu,  sözlerini şöyle sürdürdü;

“Daha zengin, daha özgür, daha adil, daha demokratik bir Türkiye’nin hayalini gerçekleştirmenin yolu, önce ve mutlaka kadınların haklarını teslim etmekten geçiyor. Yani Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923’de İzmir’de söylediği gibi, “Bir toplumun yarısını ayağından zincirlerle yere bağlıyken, diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün değildir. Cumhuriyet Devrimi’nin daha ilk 10 yılında kadının tüm insan haklarının yasalarla güvence altına alınarak verilmesinin gerekçesi de budur.

YASA SAYFALARDA BIRAKILDI

Ama ne yazık ki, gizli eril güçler tarafından bu haklar Atatürk sonrası dönemlerde yasa sayfalarında bırakıldı, yaşama geçmedi. Türk Kadını, hakları yasalarda olan ama o hakları kullanılmayan konumdadır. İşte bunun çaresine bakmalıyız. Bunun için mücadelede edeceğiz. Öncelikle kadın hakları mücadelesinin salt bir eşitlik mücadelesi olmadığının, aslında bir demokrasi mücadelesi olduğunun altını çiziyoruz.

KADIN HAKLARI

Dünya kadınları kanları ve canları pahasında yüz yıllardır sürdürdükleri kadın hakları mücadelesinde ilk talep edilen hak siyasal hak olmuştur. Kadınlar ne iş istedi, ne aş istedi, önce sadece oy hakkı yani siyasal hak talep etti.  Biz mücadelemize seçilme hakkımızı talep ederek başlıyoruz. Yani karar mekanizmalarında yer almak, kendi geleceğimizi kendimiz tayin edebilmek için, kaderimizi erkeklerin iki dudağı arasından kurtarmak için mücadele edeceğiz.”

KIRMIZI KARANFİL DAĞITILDI

Açıklamanın ardından İyi Parti  Adana İl Başkanı Göktürk Boyvodaoğlu ve İyi Parti Milletvekilleri Mehmet Metanet Çulhaoğlu ve diğer erkek katılımcılar kadınlara kırmızı karanfil dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 14:28

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2