banner6

Srebrenitsa katliamı kınandı

Srebrenitsa katliamı kınandı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği tarafından Srebrenitsa katliamının 24. Yıl dönümünü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Adana Merkez Park içerisinde bunun Srebrenitsa anıtı önünde bir araya gelen Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği üyeleri yaşanan katliamı kınadı. Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği’ne bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerinde katılarak destek verdiği görüldü. Burada yapılan açıklamayı Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği Başkanı Mukadder Kılıçarslan okudu. Yaşanan katliamı kınadıklarını belirten Mukadder Kılıçarslan, bu katliamda 8372 kişinin katledildiğini savundu.

KADIN VE ÇOCUKLARDA ÖLDÜRÜLDÜ

Katliamda çok sayıda kadın ve çocuğunda öldürüldüğünü dile getiren Kılıçarslar, “1991-1995 yılları arasındaki Yugoslavya İç Savaşı. Sırpska  Cumhuriyeti ordusunun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya-95 harekatı esnasında: 1995 yılı TEMMUZ ayında yaşanan en az 8372 Boşnak, Bosna Hersek, Srebrenitsa kentinde, Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna sırp ordusu tarafından yapılan soykırımın, katliamın adıdır. Soykırıma dayalı katliamda çok sayıda, kadın ve çocuğunda öldürüldüğü belgelerle kanıtlanmıştır.” dedi.

AVRUPA’DA YAŞANAN EN BÜYÜK KATLİAM

Yaşanan katliamın Avrupa’da yaşanan en büyük katliam olduğunu vurgulayan Mukadder Kılıçarslan, “Bu soykırım toplam 5 günde yapılmıştır. Srebrenitsa'nın Tanyarz kırsalında  8372 kişi katledilmiştir. 2700 kişi serbest bırakılmıştır. Bu soykırıma dayalı katliam Avrupa’da 2. Dünya savaşından sonra görülen en büyük katliamdır.” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER