banner6

STK’lar vinç faciasına inceledi

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük ve Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı meslek odası temsilcileri, vinç faciasında 5 işçinin hayatını kaybettiği fabrikada incelemelerde bulundu. Başkan Küçük, vinç hizmetinde ciddi bir ihmalin söz konusu olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde iş güvenliğinin ve işçi sağlığının gözetilmediğini bir kez daha görüyoruz” dedi.

STK’lar vinç faciasına inceledi

 
ADANA (İHA) - Adana Barosu Başkanı Veli Küçük ve Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı meslek odası temsilcileri, vinç faciasında 5 işçinin hayatını kaybettiği fabrikada incelemelerde bulundu. Başkan Küçük, vinç hizmetinde ciddi bir ihmalin söz konusu olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde iş güvenliğinin ve işçi sağlığının gözetilmediğini bir kez daha görüyoruz” dedi. 
Adana Organize Sanayi Bölgesi'nde bir gübre fabrikasında çatı tamiratı yapan Murat Gümüş, Cengiz Kutlam, Halil Aslan, Latif Kaya, Fehmi Kaya ve Mustafa Gümüş vinç halatının kopması sonucu sepetle birlikte feci şekilde yere düşmüştü. Murat Gümüş ve Mustafa Gümüş olay yerinde, Latif Kaya, Fehmi Kaya ve Emrah Halil Aslan kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla kaza sırasında vinci kullanan operatör U.P., firma sahibi A.E. ile taşeron firma yetkilisi H.T. gözaltına alındı.
Adana Barosu Başkanı Veli Küçük ve TMMOB'ye bağlı oda temsilcileri bugün facianın yaşandığı fabrikada incelemelerde bulundu. 6 işçinin bindiği, işçi taşımaya el verişli olmayan ve 250 kilogram kapasiteli vinç sepeti görüntülenirken, fabrika yetkilileri incelemeye gelen heyete ve basın mensuplarına zorluk çıkarttı.
İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, vinç hizmeti veren firmadan kaynaklanan bir ihmalin söz konusu olduğuna değinerek şunları söyledi:
“Vinci ve sepet bölümünü gördük. Burada sağlıklı işlemeyen durum söz konusu. Belki de kapasitesinin üzerinde kişinin de sepete alındığı bir durum söz konusu olabilir. Ciddi bir ihmal söz konusu. Ölü sayısının 5'e çıktığı bilgisini aldık. Bir yaralı işçi var o da ameliyat olmuş, böbreği alınmış, yaşamsal tehlike taşımıyor. Biz toplumsal hassasiyet ve sosyal sorumluluğumuzdan dolayı buradayız. İnsanımızın sahipsizliğini, çalışanlarımızın sahipsizliğini, ülkemizde iş güvenliğinin ve işçi sağlığının gözetilmediğini bir kere daha görüyoruz. Ülkemizde tesadüfen yaşıyoruz ne yazık ki. Ben bu elim kazada yaşamını kaybedenleri saygıyla anıyorum. Umarım ve dilerim ki bu son olur.”

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 17:02

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER