banner6

Sümer: İncirlik’te işçi kıyımı başladı

İncirlik Üssü’nde çalışan 890 kişiden Türk işçiden 424’ünün iş akitleri feshedildi. CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığını azalttığını ve işçilerin de bundan dolayı işten çıkarıldığını belirterek “ABD’li şirket bilsin ki bizim işçimiz işine geldiği zaman işe alınacak, işine gelmediği zaman da kapının önüne konulacak kişiler değildir” dedi.

Sümer: İncirlik’te  işçi kıyımı başladı

ANKARA – İncirlik Üssü’nde çalışan 890 kişiden Türk işçiden 424’ünün iş akitleri feshedildi. CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, ABD’nin Suriye’deki askeri varlığını azalttığını ve işçilerin de bundan dolayı işten çıkarıldığını belirterek “ABD’li şirket bilsin ki bizim işçimiz işine geldiği zaman işe alınacak, işine gelmediği zaman da kapının önüne konulacak kişiler değildir” dedi.

İncirlik Üssü’nde faaliyet gösteren Vectrus System Corparation Şirketi büyük bir işçi kıyımına imza attı. Şirket, 424 işçinin iş akitlerinin 20 Şubat’a kadar feshedileceğini Türk Harb İş Sendikası’na bildirdi.

Türk Harb İş Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada ABD’li şirketin bu uygulamadan vazgeçmesi istenerek şöyle denildi:

“ABD’nin her bölgede barışı bozmak adına yaptığı davranışı burada da yapmasına izin vermeyeceğiz. Burası Türkiye ve Ortadoğu’da bulunan ülkelere benzemediğinin altını çizmek isteriz. Biz Türk Harb İş Sendikası olarak gerek siyasi gerek sivil toplum kuruluşlarıyla tarihin en büyük işçi hareketini başlatabileceğimizi Sakarya’da yaptığımız ve aldığımız eylemlilik kararıyla tüm Türkiye ve dış ülkelere kanıtlamış bir sendikayız. Umarız ki ABD’li işveren Vectrus bu davranışından vazgeçer ve iş barışı karşılıklı olarak devam eder” denildi. 

YANLIŞ POLİTİKANIN BEDELİ AĞIRLAŞIYOR

İşçilerle görüşen ve durum hakkında bilgi alan CHP’li Orhan Sümer de Türkiye’nin yanlış Suriye politikasının bedelinin gittikçe ağırlaştığını belirtti. ABD’nin hedefleri doğrultusunda İncirlik Üssü’ndeki personel sayısının zamanla artırıldığını şimdi bu politikanın değişmesiyle birlikte işçilerin atıldığını belirten Sümer, “ABD’nin ve Türkiye’nin yanlış Suriye politikasının bedelini harcanan milyarlarca dolar, ülkemize sığınan milyonlarca sığınmacı ve şimdi de yüzlerce işsizle ödüyoruz” dedi.

Sümer şöyle devam etti:

ABD’li şirket bilsin ki bizim işçimiz işine geldiği zaman işe alınacak, işine gelmediği zaman da kapının önüne konulacak kişiler değildir. Aldıkları bu kararı gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. İşçilerimizin ve işçilerin bağlı bulunduğu Harb İş Sendikasının alacağı tüm kararların arkasında olacağız.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER