banner6

Tapu kargaşası

Adana’nın Yüreğir İlçesi’nde bulunan bir mahallede ev ve iş yerlerinin tapusuna hissedarlar eklendi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, Yüreğir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Tapu kargaşası

 

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’nın Yüreğir İlçesi’nde bulunan bir mahallede ev ve iş yerlerinin tapusuna hissedarlar eklendi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, Yüreğir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Yüreğir Belediyesi hizmet binası önünde toplanan kalabalık gruptan oluşan Sarıçam Mahallesi sakinleri, yaşanan duruma tepki gösterdi. Abdullah Kaynar, Yüreğir ilçesindeki Sarıçam Mahallesi'nde yaşayan bir vatandaş, 1999 yılında yapılan imar düzenlenmesinde adaletsizlik olduğu ve mülkiyet sahibinden en fazla yüzde 35 DOP kesilmesi gerekirken, kendisinden yüzde 59 oranında kesinti uygulandığını iddia ederek imar düzenlenmesinin iptalini istediğini savundu. Adana 2. İdare Mahkemesi de imar düzenlemesini iptal ettikten sonra Danıştay 6. Daire ise kararı onadığını dile getiren Kaynar, kararın onanması üzerine yeniden imar düzenlemesi yapıldığını belirtti.  Kaynar, davayı açan ilk kişinin hayatını kaybettiğini ancak mirasçıların dışında kişilerin de evine ortak göründüğünü söyledi. Kaynar, sorunun sadece Sarıçam Mahallesi'nde değil; Akıncılar, Sinanpaşa, Kazım Başer, Sepici gibi mahallelerde de yaşandığın, 9 bin 500 kişinin mağdur olduğunu iddia etti. Açıklamanın ardından Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’dan bir açıklama beklediklerini söyledi.

YENİ TAPULAR TESCİL EDİLMİŞTİR

 

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, daha sonra bir açıklama yaparak, kendi döneminden önce yapılan düzenlemelerde haksız ve adaletsiz bir şekilde yapılan arazi kesintisine bir vatandaşın haklı olarak itiraz etmesi sonucunda mahkeme kararının uygulandığını ifade etti. Mahkeme kararlarının uygulanması yönünde yeniden imar düzenleme çalışması başlatıldığına dikkat çeken Çelikcan, “Belediyemiz yukarıda bahsi geçen Adana 2. İdare Mahkemesi ve Danıştay kararlarından bilgi sahibi olmuş ve hemen mahkeme kararlarının uygulanması yönünde yeniden imar düzenleme çalışması başlatmıştır. Yeni yapılan imar düzenlemesinde her mülkiyet sahibinden yasal mevzuata ve mahkeme kararlarına göre eşit oranda DOP kesintisi yapılmış ve Yüreğir Tapu Müdürlüğü tarafından 28.06.2017 tarih ve 11538 yevmiye numarası ile yeni tapular tescil edilmiştir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 15:28

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER