banner6

Tarihi konak, zamana meydan okuyor

Ramazanoğlu Beyliği tarafından 1360 - 1400 yılları arasında inşa edilen Ramazanoğlu konağı geçen yıllara rağmen zamana adeta meydan okuyor.

Tarihi konak, zamana meydan okuyor

Tarihi konak, zamana meydan okuyor

ADANA (İLKHABER)- Ramazanoğlu Beyliği tarafından 1360 - 1400 yılları arasında inşa edilen Ramazanoğlu konağı geçen yıllara rağmen zamana adeta meydan okuyor. Ramazanoğlu Konağı 2009 yılından itibaren Çukurova Üniversitesi’nin halka açık Kültür Merkezi olarak Adana’ya hizmet veriyor.

Adana’ya gelen yerli yabancı tüm turistlerin uğrak mekanlarından olan Ramazanoğlu Konağı, herkes tarafından büyük beğeniyle inceleniyor. 2009 yılında Kültür Merkezi olarak Adana’ya hizmet vermeye başlayan Ramazanoğlu Konağı’nda her cumartesi günü kurum kuruluşlar tarafından cumartesi konferansları adı altında etkinlikler düzenleniyor. İçine girenleri adeta geçmişe götüren Ramazanoğlu Konağı’nın geçmişini şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Adana tarihinin önemli bir bölümüne tanıklık eden tarihi Ramazanoğlu Beyliği, Saray Selamlığı, 1360 - 1400 yılları arasında inşa edildi. Son Ramazanoğlu Beyi Halil Bey tarafından yaptırılan 1495 tarihli kitabe, yapının restorasyon tarihini gösteriyor.

Günümüze 14. Yüzyıldan kalan, Ramazanoğlu Beyliği, Saray Selamlığı dünyanın sayılı sivil mimarlık örneklerinden biridir. Bundan dolayı sadece Adana için değil, dünya mimarlık tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir.

Ramazanoğlu Beyliği, 500 yıl boyunca Adana ve çevresini, Ulucami yanında bulunan saray selamlığından yönetti. Beylik, Osmanlı İmparatorluğu'na bağlandıktan sonra ailenin erkekleri bölgede vali ve paşa olarak görev yaptı. Dünyanın kullanılan en eski mimari yapılarından biri olarak kabul edilen Ramazanoğlu Beyliği, Saray Selamlığı, yüzyıllar boyunca ayakta kaldı. Devlet işlerinin yapıldığı selamlık, şimdi Ramazanoğlu Konağı olarak Çukurova Üniversitesi'ne (ÇU) kültür merkezi olarak hizmet veriyor. 600 yaşındaki konak, bölgenin en eski yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.  Konak ile birlikte Ulucami ve külliye de aynı yerleşke içerisinde bulunuyor.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN VE 4’ÜNCÜ MURAT BURADA KONAKLADI

Kanuni Sultan Süleyman ve 4'üncü Murad'ın konaklama için kullandığı ve yüzyıllarca yönetim merkezi olarak kullanılan konak yapılan tadilatlarla zamana karşı meydan okuyor. Kanuni Sultan Süleyman, 1531'de Irakeyn Seferi’nden dönerken Adana'ya uğradı ve 13-14-15 Aralık'ta 3 gün bu konakta kaldı. Kaldığı tarih de Kanuni'nin yanında getirdiği Matrakçı Nasuh'un kitabından biliniyor. Daha sonra 4'üncü Murad, Bağdat Seferi'ne giderken yine bu binada misafir edilmiştir.

KONAK 3 KATTAN OLUŞUYOR

Girişte karşılama alanı, yan tarafında meclis alanı bulunan Ramazanoğlu Konağı 3 kattan oluşuyor. Kanuni'nin yatak odası olarak kullandığı, şuan çalışma odası olarak düzenlenen içinden alt kata merdivenle inilen bir oda daha var. Ayrıca bu odanın küçük bir hamamı bulunuyor.

Adana’nın tarihi merkezinde, Ulucami Külliyesi’nde yer alan bina Ramazanoğlu Beyliği Sarayının ayakta kalan kısmı ve Selamlık bölümü, yani yönetim merkezidir. Beylikler dönemi mimarlığının seçkin bir eseridir

Günümüzde “mazbut vakıf” statüsünde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından temsil ediliyor. Ramazanoğlu Konağı 2009 yılından itibaren Çukurova Üniversitesi’nin halka açık Kültür Merkezi olarak Adana’ya hizmet veriyor.

Büyük şair ve Adana Valisi Ziya Paşa Valiliği sırasında (1878- 1880) sarayın giriş katındaki salonu kabul salonu olarak kullanılmıştır. Sonra Hacı Hasan Efendi de Adana Valiliği döneminde aynı amaçla kullanmıştır. Hanımı Emetullah Hoca Hanım’ın (1862-1963 Osmanlı’nın ilk hanım öğretmenlerindendir) hatıraları esas alınarak tefriş edildi. Mümkün olduğu kadar aslına sadık kalınmaya özen gösterildi. Konak hafta içi vatandaşlar ziyaret edilebiliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017, 18:00

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER