Tarım arazileri su altında

Türkiye’nin birçok bölgesinde tarımsal kuraklık nedeniyle üreticiler sıkıntı yaşarken, Akdeniz Bölgesi’nde özellikle son haftalarda aşırı yağışlar nedeniyle araziler su altında kaldı. Üreticiler ürünleri zarar görmesin diye arazilerdeki fazla suları tahliye ediyor.

Tarım arazileri su altında

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Türkiye’nin birçok bölgesinde tarımsal kuraklık nedeniyle üreticiler sıkıntı yaşarken, Akdeniz Bölgesi’nde özellikle son haftalarda aşırı yağışlar nedeniyle araziler su altında kaldı. Üreticiler ürünleri zarar görmesin diye arazilerdeki fazla suları tahliye ediyor.

Yurdun birçok bölgesi özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin tarımsal kuraklık yaşanırken, Türkiye’nin önemli tarım arazilerini barındıran Çukurova’da aşırı yağışlar nedeniyle araziler su altında kaldı.

Ocak ayını ilk haftası Doğu Akdeniz Bölgesi’ni etkisi altına alan sağanak yağış, Çukurova’da özellikle denize yakın bölgelerde tarım alanları su altında kaldı. Bazı tarlalar adeta göle dönerken, tahliye kanallarının da dolu olması fazla suların çıkmasını engelliyor. Üreticiler ürünlerinin daha fazla zarar görmemesi için gece gündüz taşkın suları tahliyeye etmeye çalışıyor.

Adana’nın Karataş bölgesinde üretici olan Ahmet Özgök, aşırı yağışlar nedeniyle arazilerinin su altında kaldığını söylüyor.

Gece gündüz demeden fazla suları tahliye ettiklerini belirten Özgök, “Son iki yıldır çok şükür yağmur konusunda sıkıntımız yok. Geçtiğimiz yıl ürünlerde aldığımız güzel rekolteler zaten bunu gösteriyor. Sonbahar aylarında yeterli yağmurlar yağdı ve ürünlerimizi yetiştirmede bir sıkıntı yaşamadık. Ancak son günlerdeki aşırı yağışlar arazilerimizi adeta göle çevirdi. Ayrıca tahliye kanallarının da dolu olması nedeniyle arazilerimizdeki suları bir türlü dışarı çıkaramıyoruz. Fazla sular ürünlerimizi çürütebilir. O nedenle biran önce suları tahliye etmemiz gerekiyor. Kış mevsimindeyiz ve önümüzdeki günlerde de yağış beklentisi var. Umarın biraz ara verir de arazilerimizdeki fazla sular çekilir” dedi.

Yüreğir bölgesinde çiftçilik yapan Kafur Bütünay’da aşırı yağmurlardan nasibini alanlardan. Yaklaşık bir ay sonra karpuz ekimi yapacağını belirten Bütünay, “Bu yıl bir miktar buğday ektim. Çok şükür orada çok fazla su birikmesi olmadı. Ancak bir ay sonra karpuz ekimine başlayacağız. Arazilerimiz kurumasa karpuzu nasıl ekeceğiz diye düşünüyoruz. Zaten tahliye kanalları da tamamen dolu hale gelmiş. Fazla suları tahliyede sıkıntı yaşıyoruz. Kış mevsimindeyiz ve halen yağış bekleniyor. Bu yıl umarım yaz dönemi ekinlerinin ekiminde sıkıntı yaşamayız” şeklinde konuştu.

Ziraat Mühendisi Mustafa Pamuk, aşırı yağışların özellikle sera ürünlerine zarar verdiğini belirterek, “Çukurova için her şey normal giderken birden kesintisiz yağan yağmurlar özellikle sera üreticilerine zarar verdi. Bölgemizde her ne kadar Mersin ili kadar zarar vermese de, yine de zarar gören üreticilerimiz oldu” dedi.

Şimdilik Çukurova için tarımsal kuraklık olmadığını ifade eden Pamuk sözlerine şöyle devam etti;

“Bu yıl özellikle Şanlıurfa, Mardin gibi doğu ve güneydoğu bölgelerimizde bir kuraklık söz konusudur. Hatta son 50 yılın en kurak dönemi yaşanıyor diyebiliriz. Ancak Çukurova bölgemiz için böyle bir sıkıntı gözükmüyor. Zaten geçtiğimiz yıl birçok üründe çok güzel rekolteler alındı.

Bu yıl için bakacak olursak; şimdiye kadar bir sıkıntı yaşanmadı. Çukurova’da ekimi yapılan buğdaylar gayet iyi bir şekilde görünüyor. Yaklaşık bir ya da bir buçuk ay sonra turfanda karpuz ekimi de yapılmaya başlanacak. Sonrasında diğer açık tarla ürünleri ekimi yapılmaya başlanır.

Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde bölgemizde aşırı yağışlar oldu. Bu yağışlar, sera ekimi yapan çiftçilerimizin ciddi ürün kayıplarına, hatta fidelerin büyük bir kısmının ölmesine neden oldu. Ayrıca uzu süre su altında kalması mantar hastalıklarına maruz kalmasına neden olabilir. Zarar görmemesi için arazilere girilmesi ve gerekli bakım işlemlerinin bir an önce yapılması gerekiyor. Buğday ve narenciye üretici ise fazla suları tahliye ederek ürünlerinin zararını düşürmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2018, 15:04

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2