Tarsus Organize Sanayii’nde 3. bölge taslakları hazırlandı

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, 3. bölgenin taslak planlarının hazırladıklarını, önümüzdeki dönemde tahsislere başlayacaklarını belirterek, “4. ve 5. bölgemiz ile ilgili de çalışmalara başladık. Bu alanların da bölgemize katılması ile istihdam ve üretim oranlarımızın artışını sağlayacağız” dedi.

Tarsus Organize Sanayii’nde  3. bölge taslakları hazırlandı

 

MERSİN (İHA) - Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, 3. bölgenin taslak planlarının hazırladıklarını, önümüzdeki dönemde tahsislere başlayacaklarını belirterek, “4. ve 5. bölgemiz ile ilgili de çalışmalara başladık. Bu alanların da bölgemize katılması ile istihdam ve üretim oranlarımızın artışını sağlayacağız” dedi.
Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Ağustos 2017- Aralık 2017 dönemi ‘Sanayici Bilgilendirme Toplantısı’, MTOSB konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya, MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyeleri ve MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz ile çok sayıda sanayici katıldı.
MTOSB Bölge Müdürü Yılmaz’ın sunumuyla başlayan toplantıda, Ağustos-Aralık 2017 döneminde MTOSB’de gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sanayicilere bilgi verildi.
“Bölgemiz üretime hız kesmeden devam ediyor”
Toplantıda konuşma yapan MTOSB Başkanı Tekli, “İstihdam ve yatırım artışımız, üretim ve ihracat rakamlarımız Mersin sanayicisinin çalışma, üretme, istihdam oluşturma azmini göstermekte. 2017 yılında enerji tüketim rakamlarımızda geçen seneye göre yüzde 28’lik artış söz konusu. Bu da bölgemizin üretime hız kesmeden devam ettiğinin en önemli göstergesi. Bölgemize ciddi sayıda talep var, yeni yatırım talepleri devam ediyor” dedi.
MTOSB’ye 3. bölgenin de katılımı ile bölgedeki istihdamın ve ihracat rakamlarının artacağını belirten Tekli, "MTOSB 3. bölgede 98 hektar alanda yer alan 750 bin metrekare sanayi parselimizin taslak planlarını hazırladık. Önümüzdeki dönemde tahsislerini yapacağımız 3. bölgemize, istihdam rakamlarımızı ve ihracatımızı arttıracak, Mersin’in markasal gelişimine katkı sunacak, OSB’mizin değerini arttıracak yatırımcıların gelmesini istiyoruz” diye konuştu.
2. bölgede devreye alınan atıksu arıtma tesisi ile ilgili bilgi veren Tekli, “Atıksu arıtma tesisimiz bölgemize ve sanayicimize hayırlı olsun. Tesisin bölgemize kazandıracakları kadar, doğaya ve sanayimiz çevresinde yaşayan vatandaşlara tesir edebilecek olumsuz etkileri ortadan kaldırması da bizim için çok önemli. Çevreye büyük önem veriyoruz. Tesisimiz 4. ve 5. bölgelerimizi de destekleyecek altyapıya sahip ve bu yönüyle Türkiye’de örnek bir tesis” ifadelerini kullandı.
“4. ve 5. bölgemiz ile ilgili de çalışmalara başladık”
3. bölge tahsisleri ile eş zamanlı olarak, fizibilite raporları hazırlanmış olan ve 4. bölge olarak planlanan yaklaşık 56 hektar alanın da çalışmalarına başlanacağını belirten Tekli “4. ve 5. bölgemiz ile ilgili de çalışmalara başladık. Bu alanların da bölgemize katılması ile istihdam ve üretim oranlarımızın artışını sağlayacağız. Bize değer katacak bu bölgelerin çalışmalarına, 3. bölge tahsisleri ile birlikte hız kazandıracağız” dedi.
OSB’nin sorunlarını bildiklerini de vurgulayan Tekli, otoban bağlantısının ihale edildiğini ve yüklenici firmanın şantiyesini kurduğunu bildiren Tekli, kamulaştırma çalışmalarının başladığını, konuyu yakından takip ettiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek ulaşım sorununu da çözdüklerini dile getiren Tekli, iki belediye otobüsünün bölgeye hizmet vereceğini ifade etti.
“Güneş enerjisi sistemleriyle enerji tüketimimizin yüzde 16’sı karşılanacak”
Bölgede atıl alanlar değerlendirilerek, güneş enerji santrallerine dönüştürüldüğünü kaydeden Tekli, şunları söyledi: “1. bölgede 22,3 megavat, 2. bölgede 18 megavat olmak üzere toplam 40,3 megavat tesisin geçici kabul işleri tamamlanarak devreye alınmış bulunmaktadır. Bu sayede elektrik enerjisi tüketimimizin yaklaşık yüzde 16’sı bölge içerisindeki tesislerden karşılanacaktır. Türkiye’de 300’ü aşkın OSB içerisinde MTOSB bu üretim kapasitesi ile 2. sırada yer alıyor.”
Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında MTOSB’de gerçekleştirilen Üniversite-Sanayi İşbirliği toplantısına da değinen Tekli, “Bölgemizde yer alan Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim alan gençlerin daha donanımlı ve kalifiye yetişmeleri için çaba harcamaktayız. Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde gerçekleşen toplantılarda Mersin bölgesindeki üniversitelerimiz ile Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan gençlerin mesleki eğitimlerinin devamı niteliğinde, Organize Sanayi Bölgemizde açılabilecek bir yüksekokula devam etme olasılığını da görüştük. Çocuklarımızın daha başarılı ve kalifiye yetişebilmeleri için gereken çalışmaları yürütüyoruz. Bölgemizde 2 bin öğrenci kapasiteli mesleki yüksekokul için gerekli müracaatı yaptık. Mesleki eğitim konusu bizim için çok büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 16:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2