banner6

Tek isteği bir iş ve çocuğuna kavuşmak

Eşi böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden, eşinin ölümüyle birlikte çocuğunu başka ilde yaşayan ölen eşinin ailesinin yanına gönderen, daha sonra parasızlıktan sokaklarda kalan Yakup Akkuş, çocuğuna hasret kalmış durumda.

Tek isteği bir iş ve çocuğuna kavuşmak

BAYRAM BULUT/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Eşi böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden, eşinin ölümüyle birlikte çocuğunu başka ilde yaşayan ölen eşinin ailesinin yanına gönderen, daha sonra parasızlıktan sokaklarda kalan Yakup Akkuş, çocuğuna hasret kalmış durumda. Akkuş, devlet yetkililerinden sadece kalıcı bir iş isteyerek, “Çocuğum için hayatta kalıyorum. Sağlığım yerinde çalışıp hasret kaldığım çocuğuma bakmak istiyorum” dedi.

 Adana’da buz gibi havada sokakta kalan evsiz bir vatandaşın hikayesi yürekleri sızlattı. Daha önce mutlu bir yuvası olan Yakup Akkuş isimli evsiz vatandaş, 2005 yılında evlendi. Bu evlilikten bir kız çocuğu oldu. Ancak evliliğinin üzerinden 3 yıl geçmesinin ardından eşi rahatsızlandı. Eşine böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Eşini tedavi ettirmek için büyük uğraşlar veren Akkuş, böbrek nakli olmadan eşinin kurtulamayacağını öğrendi. Bunun üzerine uygun böbrek beklenmeye başlandı.

OLUMLU BİR YANIT ALAMADI

Akkuş eşine böbreğini vermek istedi, ancak doku uyuşmadığı için bu nakil gerçekleştirilemedi. Diyalize bağlı hayatını sürdürmeye başlayan eşi ve küçük çocuğuna bakmak için tek çare işini bırakmak oldu. Ancak bu kez maddi sorunlarla karşı karşıya kalan Akkuş, ev kirasını ödeyemediği için evden atıldı. Akkuş, baraka tarzı yerlerde oturarak ailesiyle birlikte yaşama tutunmaya çalıştı. Birçok kurum ve kuruluşa giderek durumunu anlattı. Ancak kimseden olumlu bir yanıt alamadı. Yaşadığı durumu anlatabilmek için 2009 yılında bir inşaatın tepesine çıkarak sesini duyurmaya çalıştı. Fakat yine başarılı olamadı.

ADANA VALİLİĞİ’NİN 500 LİRALIK YARDIMI SAYESİNDE ÇOCUĞUNU GÖRDÜ

Yıllar sonra eşi vefat eden Akkuş, evsiz kaldı. Çocuğuyla ortada kalan Akkuş, küçük kızını ölen eşinin ailesinin yanına gönderdi. Akkuş hayatını normale döndürmek için iş aramaya başladı. Ancak evsiz olduğu için kimse  Akkuş’a iş vermedi. Yapa yalnız kalan Akkuş, camilerde, parklarda, yatmaya başladı. Ama yaşadığı bu zorlu süreçte bile hep hayali oldu. Çocuğu için yaşama tutundu. Yıllardır sokaklarda yaşayan Akkuş, parasızlık nedeniyle Nevşehir’de yaşayan eşinin ailesinin yanındaki çocuğunu da bu süre zarfında yalnızca birkaç kez görebildi. Adana Valiliği tarafından Akkuş’a 500 TL para yardımı yapıldı. Bu para yardımının ardından Akkuş yıllarca görmediği kızını ilk kez görme fırsatı yakaladı. Şuanda tek isteği bir iş ve yatacak bir yer olan Akkuş, Devletten yardım bekliyor.

EŞİNİN BÖBREKLERİ İFLAS ETTİ

Evsiz vatandaş Yakup Akkuş, kendisinin 2005 yılında evlendiğini söyledi. Eşiyle severek evlendiğine vurgu yapan Akkuş, “2005 yıllarında evlendim. Kaynakçılık, boyacılık işleri yapıyordum. 3 yıl evli kaldıktan sonra eşim rahatsızlandı. Eşimin böbrekleri iflas etti. Böbrek nakli gerektiğini söylediler. Hiç çekinmeden böbreğimi eşime vermek istedim. Doku testleri yapıldı. Ancak uyumlu olmadı. Uygun böbrek bekledik. Ama bulamadık. 6 yıla yakın rahatsızlığı sürdü. Diyalize bağlı hayatını sürdürdü. Durumu kötüye gittikçe ona bakmak için işimi gücümü bırakmak zorunda kaldım. Küçük çocuğumuz vardı birde. Mecburdum işi bırakıp onlara bakmaya başladım. Ara ara serbest boyacılık yaparak geçimimi sağlamaya çalıştım bu süre içerisinde.” dedi.

 KÜÇÜK ÇOCUĞUYLA ORTADA KALDI

İşsiz kalınca ev kirasını ödeyemediğini anlatan Akkuş, kapı kapı gezerek yardım istediğini kaydetti. Sesini duyurmaz için her yolu denediğini belirten Akkuş, “Evimiz kiraydı. Ev sahibi kira istemeye başladı. Ancak ara ara yaptığım işler ev kiramı karşılamaya yetmedi. Gitmediğim çalmadığım kapı kalmadı. Bize yardımcı olun dedim ama kimse bize yardımcı olmadı. Çok zor zamanlar geçirdik. Sesimi duyurmak için bir inşaatın tepesine bile çıkarak yardım istedim. Gazeteciler geldi eşimle röportaj bile yaptı. Ama geç kalındı. Eşim tedavi gördüğü Balcalı hastanesinde hayatını kaybetti. 3 yıl önce işim öldü. Onu memleketi Nevşehir’e ailesi defnetti. Elde ne var ne yok her şeyim gitti. Çocuğumla ortada kaldık. Çocuğumu eşimin anne babasının yanına gönderdim. Allah razı olsun onlar bakıyorlar. Yoksa o da benimle birlikte sokakta kalacaktı.” diye konuştu.  

ÇOCUĞUNA HASRET KALDI

Çocuğuna hasret kaldığını söyleyen Akkuş, “Evsiz kaldım, camilerde, sokaklarda, parklarda yatmaya başladım. Tekrar kendimi düzeltmek için her yere iş başvurusunda bulundu. Kalacak bir evim bir yuvam olsun diye yıllarca iş aradım. Resmi kurumlara başvurdum. İkametgah istediler. Ancak ikametgahım olmadığı için işlerim olmadı. Mesleğimle ilgili sanayiye, diğer yerlere gittim evsiz olduğum için iş vermediler. Ortada kalmaya devam etti. Param olmadığı için çocuğumu bile Nevşehir’e görmeye gidemedim. Çocuğum şuanda 12 yaşlarında. Kırık bir telefonum var. Kontür yükleyebilirsem, onu arıyorum konuşuyorum. Beni görmek istiyor. Eksiklerini sorduğumda bisikletinin, tabletinin olmasını istediğini söylüyor. Baba bana gönder dediğinde için parçalanıyor. Benim sokaklarda kaldığımı bile bilmiyor.”  ifadelerini kullandı.

KALICI BİR İŞ İSTİYOR

3 senedir sokaklarda kalan ve iş için çalmadığı kapı kalmayan Akkuş, devlet yetkililerinden kalıcı bir iş isteyerek, “Ben sadece bana iş verilmesini istiyorum. İşim olursa, alın terimle paramı kazanırsam zaten evimi kiralarım iyi kötü yatacak bir yerim, sıcak bir kap yemeğim olur. Kılıcı bir iş istiyorum. Mesleğim kaynakçı zaten. İnşaatlarda çalışabilirim. Sağlığım yerinde çok şükür. Çalışır hayatımı düzene sokarım. 3 senedir sıcak yatağı, sıcak bir kap yemeği, uykuyu unutmuşum. Allah razı olsun geçici olarak beni kış bitene kadar bir otele yerleştirdiler. Ama kış bittikten sonra tekrar kalacak yerim olmayacak, sokaklara döneceğim.” dedi.

İNSANIN ZORUNA GİDİYOR AMA MECBURUZ

Sokaklarda kalmanın zorluklarından bahseden Akkuş, “Ailem var. Ama kötü günlerimde bile benim yanımda olmadı. Beni hep yalnız bıraktılar. Eşimin öldüğünü söylediğimde cenazeye bile gelmediler. Akşamları karnımı doyurmak için restoranlara gidiyorum. Paramın olmadığını söylüyorum. Evsiz olduğumu söylüyorum. Allah razı olsun bana yardımcı oluyorlar karnımı doyuruyorum. Sabahları unlu mamülcülere gidiyorum. Bayat simit poğaça veriyorlar. Bunlar insanın zoruna gidiyor ama yaşamak için yapmak zorundayım. Bir işim olsa bunları yapmak zorunda kalmam. Helalinden paramı kazanıp, karnımı doyururum.” şeklinde konuştu.

ÇOCUĞUM İÇİN AYAKTA KALIYORUM

Tek hayali bir iş bulup, çocuğuna güzel bir gelecek hazırlamak olduğunu vurgulayan Akkuş, “Dışarıda kalıyoruz. Her türlü insanla karşı karşıya kalıyoruz. Çok şükür bir bağımlılığım yok. Halime yinede şükrediyorum. Sokaklarda bize kötü davrananlar oluyor. Benimde geleceğe yönelik hayallerim var. Çocuğum var. Çocuğum için ayakta kalıyorum. Onu görmeyi çok istiyorum. İşim olursa durumum düzelirse çocuğuma da  iyi bir gelecek hazırlayabilirim. Onun hayaliyle yaşıyorum. Bizi hor görüyorlar, dışlıyorlar. Biz evsizleri dışlamasınlar istiyoruz. Derler ya düşmez kalmaz bir Allah’tır. Herkes benim durumuma düşebilir.” diye konuştu.  

SOKAKLARDA KALMAYA DEVAM EDECEK

Öte yandan evsiz vatandaşı sokakta gören vatandaşlar durumu bu işle ilgilenen STK yöneticilerine bildirdi. Seyhan Belediyesi’nin evsizler için açtığı otele Akkuş yerleştirildi. Ancak Akkuş, kışın bitmesi ile tekrar sokaklarda kalmaya devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42