banner6

Tek umutları Türkiye

Irak’ın Telafer Bölgesi’nden kaçmaya çalışan DEAŞ terör örgütü tarafından 200 Türkmen gencin öldürülmesinin ardından basın açıklaması yapan, Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı ve Beldetaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatih Karayandı, Iraklı Türkmenler Derneği Adana Şube Başkanı Falah Hasan Türkiye’den yardım istedi.

Tek umutları Türkiye

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Irak’ın Telafer Bölgesi’nden kaçmaya çalışan DEAŞ terör örgütü tarafından 200 Türkmen gencin öldürülmesinin ardından basın açıklaması yapan, Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı ve Beldetaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatih Karayandı, Iraklı Türkmenler Derneği Adana Şube Başkanı Falah Hasan Türkiye’den yardım istedi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı ve Beldetaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatih Karayandı konuştu. Karayandı,  Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bölgede yaşayan Türkmenlere başta olmak üzere yardımlarını sürdürdüklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak, o bölgedeki Türkmenlerle temaslarının sürdüğünü dile getiren karayandı, “Oradaki insanlarla ilgilenmeye, yardım etmeye çalışıyoruz. O dönemden bu yana 3 bin 500 civarında Telaferli Türkmen kardeşimiz Adana bölgesine sığındı. Biz de, Köy Hizmetleri’nden devredilen kamplarda geçici olarak barındırmaya çalışıp, daha sonra kent içinde tutulan evlere yerleştirdik. Bu insanlarımızın kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Böyle bir çalışmamız vardı. Misafirhanelerimizde sadece hasta ve yaşlı Türkmen kardeşlerimiz barınıyor. Bilindiği gibi Ortadoğu’da başlayan DEAŞ terör örgütünün yaygınlaştırdığı terör olaylarının sonu gelmiyor. Telafer’den kaçarak Türkiye’ye sığınan Türkmen kardeşlerimizin çoğunun akrabaları halen orada.” dedi.

ÇOK ZOR ŞARTLARDA TÜRKİYE’YE GELMEYE ÇALIŞIYORLAR

DEAŞ terör örgütü militanlarının Türkiye’ye geçmek isteyenlerden yüksek meblada rüşvet aldıklarını savunan Karayandı, “Çok zor şartlarda Türkiye’ye gelmeye çalışıyorlar. Bir kere paranız olacak ki DEAŞ’a rüşvet vererek gelebileceksiniz. Bu kişi başı 1000-1500 dolarları buluyor. Önce Fırat Kalkanı bölgesine geçiyorlar. Oradan da başka bir kaçakçılık şebekesine de rüşvet vererek Türkiye’ye geliyorlar. Bunun yanında sağlıklarının da yerinde olması gerekiyor. Kışın yola çıkan birçok insanın ayaklarının da donduğu görülmekte. Ama, gelemeyen insanlar da DEAŞ’ın boyunduruğu altında yaşamak zorunda. Bu insanlar DEAŞ sempatizanı değil. Sadece imkanları olmadığından gelemiyorlar. Orada kalmak zorunda olan insanlar. O insanlar da artık canlarına tak ettiği için kaçmak istemiş. Dün aldığımız haberlere göre Telafer’de çok büyük katliam olmuş. Zulümden kaçmak isteyen Telaferli Türkmen kardeşlerimiz, DEAŞ’lı teröristlerce katledilmiş” ifadelerini kullandı.

AKRABALARI SIKIŞIP KALDI

Iraklı Türkmenler Derneği Adana Şube Başkanı Falah Hasan ise Türk hükümetinden acil yardım istediğini belirterek, “Akrabalarım halen Telafer’de sıkışıp kaldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. 3 yıldır bize bakıyorlar. Dün Telafer’den bir haber geldi. Telafer’den çıkmak isteyen kardeşlerimizi DEAŞ’lı teröristler yakalamış. Çocuk ve kadınları bırakan DEAŞ’lı teröristler yaklaşık 200 kişiyi idam etmiş. Oradan çıkamayan insanımız çok. Bunların akıbetinin ne olacağını bilemiyoruz. Zor durumda olan 200 bin insanımız var. Suriye tarafında bile sıkışıp kalan Türkmenler var. Türk hükümetinden kaç kez yardım istedik. Şu ana kadar hiçbir cevap gelmedi. Suriye’de yaşayan Türkmenler bile çok zor durumda. Çöllerde yaşıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti  Devleti’nden bize yardımcı olmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 13:09

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER