Temiz beslenme nedir?

Günümüzde her geçen gün ketlerde artan nüfus ile birlikte yoğun iş hayatı ve günlük koşuşturmalar derken, beslenmede de düzensizlikler olabiliyor. Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, temiz beslenmede işlenmiş gıdalar yerine mevsimine uygun ve mümkün olduğunca zirai işleme az maruz kalan ürünlerin tercih edilmesi olduğunu söyledi.

Temiz beslenme nedir?

Serhat ŞANLI /ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Günümüzde her geçen gün ketlerde artan nüfus ile birlikte yoğun iş hayatı ve günlük koşuşturmalar derken, beslenmede de düzensizlikler olabiliyor. Sabah kahvaltılar ayakta yapılan atıştırmalar ile geçiştiriliyor, öğle yemeklerinde fast-food tüketimi ile yapılırken, düzensiz yaşantıdaki bu durum, beslenmedeki değişim ile birlikte sağlıksız bir yaşama yol açarak sağlıkta bazı sorunlara neden olabiliyor.

Bu yeni yaşam tarzı ile birlikte sağlıktaki değişim ile birlikte son yıllarda beslenme dünyasının yakından ilgilendiği ve gündemini meşgul eder hale gelen ‘Temiz Beslenme’ söz konusu..

Temiz beslenmenin en önemli ilkesi, gıdaları en doğal haliyle yemeniz gerektiğidir. Bu akım daha sağlıklı bir yaşam için doğru ve vücudumuzun ihtiyaçları doğrultusunda beslenmeyi hedef alıyor.

Beslenmede tamamen doğanın verdiği, sağlıkla yetiştirilmiş meyve ve sebzelerle, proteinlerce zengin ürünler tercih ediliyor. Bir bakıma temiz beslenme tüm işlenmiş gıdalara, yapay ürünlere, hormonlu, nasıl yetiştirildiği bilinmeyen meyve ve sebzelere, katkılı gıdalara, fast-food besinlere ve gazlı ürünlere elveda demek anlamına geliyor.

TEMİZ BESLENME ÇABUK BENİMSENDİ

Peki! Temiz beslenme nedir, nasıl temiz beslenilir? Gazetemize temiz beslenme hakkında önemli açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Her gün beslenme ile ilgili yeni akımların yaratıldığı bir dönemdeyiz. Son dönemlerin yeni gözdesi ise ‘’Temiz Beslenme’’. Aslında Kötü Beslenme alışkanlıklarına karşı tepki olarak ortaya çıkan bu durum insanlar tarafından çabuk benimsendi.” Dedi.

Temiz beslenmede işlenmiş gıdalar yerine mevsimine uygun ve mümkün olduğunca zirai işleme az maruz kalan ürünlerin tercih edilmesi olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Mevsimine uygun, yöresel gıdaların tercih edildiği, olabildiğince az zirai işleme maruz kalmış, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar yerine evde yapılmış gıdaların tüketilmesi ile ortaya çıkan bir beslenme modeli..

Yani işlem görmüş, hormonlu gıdalardan, katkı maddesi içeren paketlenmiş ürünlere, fast food beslenmeye son verip doğanın bize sunduğu yiyecekleri kendi mutfağınızda pişirmeyi öneriyor” diye konuştu.

Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, temiz beslenmede yapılması gerekenler hakkında ise şu bilgilere yer verdi;

“Aslında buraya kadar her şey gayet güzel.. Biz diyetisyenlerin önerdiği birçok şey var. Bir de tabii ki bu durumun hayat tarzı olarak benimsenmesi gerektiği unutulmamalıdır. İlk aşama olarak bu beslenme modeline geçtiğinizde paketlenmiş, yüksek kalorili gıdalar hayatımızdan çıktığı için kilo kaybı gerçekleşiyor.

Tabii ki temiz beslenme sayesinde sağlımızı olumlu yönde destekleyen süreçler var. Ancak ben temiz besleniyorum neden kilo veremiyorum sorusu son dönemde çok fazla sorulmaya başlandı ise bir şeyleri yanlış yapıyor olabiliriz.  

Çünkü bol sebze meyve tüketimi, protein içeriği yüksek tahıllar, kuruyemişler, ev yapımı yoğurt, kefir, peynir ile başlayan serüven bunların harmanlanarak yapıldığı ama bol peynirli, ev yapımı yoğurt veya kefir ile tam tahıldan yapılmış bir poğaçayı sınırsızca tüketeceğimizi düşündüğümüz an bozuldu. 

Ya da şekersiz yağsız diye yaptığımız bir kekin hem sağlıklı hem de düşük kalorili olduğunu düşündüğümüz an bozuldu. Tarife baktığınızda içindeki kuruyemiş ve kuru meyvelerin tabii ki sağlıklı olduğunu biliyoruz. Ancak bu durum onları sınırsızca tüketebileceğimiz anlamına gelmiyor maalesef.

PORSİYON KONTROLÜ ÖNEMLİ

Unutulmaması gereken en önemli nokta sadece sağlıklı gıdaları tercih etmenin değil kalori açığı yaratmanın kilo verdirici etkisi olduğudur. Yani temiz beslenirken porsiyon kontrolü de yapmak gerektiği unutulmamalıdır. Sağlıklı bir yiyeceğin sınırsızca tüketilebileceği düşüncesi YANLIŞTIR.

Yapılan hataların en büyüğü anlık olarak birçok alışkanlığı değiştirme ile her şeyin düzelebileceğini düşünmektir. Ama vücudun adapte olması zaman ister. Bu nedenle yapılacak değişiklikleri kademeli olarak yapmak diyetin sürdürülebilirliğini kolaylaştırır.

TEMİZ BESLENME TAVSİYELERİ

Mevsiminde tükettiğiniz besinlerin sağlık faydaları her zaman daha yüksek olacaktır. Paketlenmiş gıdaları tüketmeyin. Etiket okuma alışkanlığı kazanın. Mümkün olduğunca sebze -meyve ağırlıklı beslenin. Mevsimine uygun sebze-meyve tercih edin.

Tam tahılları tercih edin. Daha az hayvansal gıda tercih edin. Şeker ve tuz tüketimine çok dikkat edin. Dışarda yemek yerine evde yemek yemeye özen gösterin.

Yemeğinizi yanınızda taşıyabileceğiniz kaplar temin edinin. Değişikliklere adapte olabilmek adına kendinize zaman tanıyın. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz besinlerde bile porsiyon kontrolüne dikkat edin. Dengeyi sağlama konusunda mutlaka bir diyetisyenden destek alın”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2