banner6

Terörden turizme uzanan başarı öyküsü

Terörden turizme  uzanan başarı öyküsü

ADNAN AVUKA

MARDİN (İLKHABER)- Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya GAP gezisi kapsamında turizm acenteleri sahipleriyle Mardin’de bir araya geldi. Bağlıkaya, Güneydoğu’da turizm artışına dikkat çekerek, “İç turizm canlanmadan dış turizm olmaz’ dedi.

TÜRSAB'ın GAP gezisi kapsamında turizm acenteleri sahipleriyle Mardin’de bir araya gelen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya Mezopotamya’nın en eski ve kadim kentlerinden Mardin’de seyahat acenteleri ile bir araya geldikleri için çok mutlu olduklarını ifade etti.

Mardin’de bir otelde Mardin Valisi Mustafa Yaman, Turizm ve Otelciler Dernek Başkanı Özgür Azad Gürgör, seyahat ve turizm acenteleri sahipleri ile bir araya gelen (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetim kurulu üyeleri Mardin’de artan turizm potansiyelini gündeme getirerek iç turizm ve yatırımcıların bölgeye çekilmesi konusuna vurgu yaptı.

“TURİST GELMİYOR DİYE BİR DERDİMİZ OLMAZ DA, YATAK SIKINTISI DERDİMİZ OLUR”

Mardin’in bölgenin en şanslı şehri olarak gördüklerini ifade eden TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya,  “Kısıtlı vakti olanlar için Mardin görmeden gitsem denilebilecek bir yer değil. Mardin illa her programın içinde var. Zaten turist sayılarından da belli oluyor. Geldiğimiz andan beri tüm sohbetlerimiz otel sıkıntısı, yatak sıkıntısı üzerine geçiyor. Ne mutlu, ne kadar güzel inşallah bütün dertlerimiz hep böyle olur. Turist gelmiyor diye bir derdimiz olmaz da, yatak sıkıntısı derdimiz olur. Nasıl olsa girişimciler yatırımcılar burada bu potansiyeli gördükçe yatırımlarını yaparlar. Önümüzdeki dönemlerde bu içinde bulunduğumuz otel gibi daha nice oteller de olacaktır” dedi.

İÇ TURİZM OLMADIĞI BİR YERDE, DIŞ TURİZM OLMUYOR

Türkiye için turizm son iki yıldır Cumhurbaşkanımızın özel ihtimam gösterdiği ve ülke ekonomisi için önemli bir yer olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya , “Turizm, Türkiye için çok önemli.  Cari açığımızın yarısından fazlasını kapatan bir döviz girdisi sağlıyor. İç turizm olmadığı bir yerde, dış turizm olmuyor.  Dolayısıyla önce bu bölgelerde iç turizm hareketliliğini en üst seviyelere çekip ondan sonra da yavaş yavaş yabancı misafirlere doğru pazarlarımızı kaydırmamız gerekiyor.  Deniz kum turizmi ile ilgile Türkiye’nin tanıtımla ilgili hiçbir sıkıntısı yok. Bütün dünyada bilindiği en önemli alanda deniz kum güneş turizmi yapıyoruz. Bizim deniz, kum, güneşten çok daha fazla kültürler arası mirasa hizmet edecek,  tarihsel binlerce yerimiz var. Onun için tüm çabamızı en azından bu dönemde için turizm için harcayıp mümkün olduğunca maksimum Türk vatandaşına Mardin’imizi göstermemiz lazım.  Tabi ki dizilerin, kliplerin önemine burada bir kez daha vurgulamak lazım özellikle Mardin üzerinde buralar çok öne çıkan bir şey” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman, Mardin’e ”Masal Şehri” dediklerini belirterek,  “Yılın ilk çeyreğinde 2018 yılında hedef sayılara ulaştık. Şimdi o hedefimizin üzerindeyiz. 720 bin de yatılı turist ağırlamış olduk. Bu seneki hedefimiz 5,5 milyon Turist” dedi.

TERÖRDEN TURİZME UZANAN BAŞARI ÖYKÜSÜNÜ PAYLAŞTILAR

Bölgede göreve geldiği dönem dükkan kapatan esnaf ve moralsiz bir kentle devletin huzur ve güveni temin etmesi ile başlayan turizm canlılığına değinen Vali Yaman, “Kayyum olarak atandığım Mardin Büyükşehir Belediyesinde 2 buçuk yıllık görev süresince unutulan ve unutulmaya yüz tutmuş etkinlik, şenlik ve festivalleri gün yüzüne çıkardık. Terörle iyi bir mücadele yaptık, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde. Bu operasyonlardan sonra başta Mardin olmak üzere bölgede huzur başladı. Ancak huzuru devam ettirmek sadece operasyonlarla, terörle mücadeleyle olmaz. Bizler daha çok kültürel, sosyal, sanatsal faaliyetlerle örgütün bastırdığı, daha önceki belediyenin bastırdığı unutulmaya yüz tutan bazı panayır, şenlik ve festivalleri de tekrardan canlandırdık. Ve şehri gördüğünüz hale geldi” diye konuştu.

VALİ’DEN TURİZM YATIRIMCILARINA ÇAĞRI

Şehrin tek sıkıntısının yatırım olduğu vurgulayan Yaman, “”Her kuruluşun batıdaki şubesi buradaki şubesini arayıp kalacak yer için yardım istiyor. İnşallah buna da çözüm bulacağız. Sizin aracılığınızla ve basının aracılığıyla yatırımcıları buraya çağırıyoruz. Geldiklerinde bizde onlara her konuda yardımcı olacağız”” diyerek yatırımcıları çağrı yaptı. 

Konuşmaların ardından bölgede turizmcileri ile yöneticiler sorunlar ve projeler üzerine soru cevap yaptı.

MARDİN HİZMET VE ONUR ÖDÜLLERİ CUMA GÜNÜ TÖRENLE SAHİPLERİNİ BULACAK

Mardin Kamu kuruluşları ve STK temsilcileri tarafından her yıl Nisan ayında verilen “Mardin Hizmet ve Onur Ödülleri” Cuma günü MAÜ rektörlük binasında törenle sahiplerine verilecek. Edilen bilgiye göre 26 Nisan Cuma günü saat 10.30’da verilecek ödüllerin,   Kültür  Sanat Mimari ve Edebiyat alanında Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçer’e, Tanıtım alanında Mardin Valisi Mustafa Yaman’a, Özel Onur Ödülü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’ya verileceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 14:03

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER