Teröristlerden kurtulun

İsrail Büyükelçisi Naeh, ÇGC’yi ziyarette teröre destek verip ev sahipliği yapan ülkelere çağrıda bulundu:

Teröristlerden kurtulun

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, teröre destek verip de ev sahipliği yapan ülkelerin, söz konusu teröristlerden bir an önce kurtulması gerektiğini söyledi. Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Adana’ya gelen Büyükelçi Eitan Naeh, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti(ÇGC)’ni ziyaret ederek, gazetecilerle bir araya geldi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti(ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir tarafından karşılanan Büyükelçi Eitan Naeh, burada gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Teröre ev sahipliği yapmanın barışın önündeki engellerden biri olduğuna değinen Büyükelçi Eitan Naeh, ‘’Teröre ev sahipliği yapmak, barışın tezatıdır. Teröre destek verip de ev sahipliği yapan ülkeler, bu teröristlerden bir an evvel kurtulmalıdır’’ dedi.

İsrail’in, Türkiye’den Adana’daki ‘İncirlik Hava Üssü’ ile ilgili olarak herhangi bir talebi olmadığı gibi bu konunun gündemlerinde de yer almadığını belirten Naeh, sözlerine şöyle devam etti;

‘’Adana’ya daha düşük seviyede diplomatken de 1994 ve 1997 yılında olmak üzere 2 kez geldim. Ancak büyükelçi olarak ilk gelişimdir. Adana İsrail ile çok kapsamlı işbirliklerin olduğu mazimiz var. Suriye’de yaşayan Yahudilerde İsrail’e Adana üzerinden hava yolu ile geldiler. Geçmişte de bugün de kapsamlı zirai işbirliğimiz vardı. Geçmişte de bugünde olmasını istediğimi gibi kapsamlı zirai bir işbirliğimiz vardı. Bu hayvancılık alanında, tavukçuluk, süt ürünleri, tarım ürünlerinin pazarlanması alanı gibi birçok alanında yayılan işbirliği silsilesiydi.

Bu ilişkileri yeniden canlandırmak ve geliştirmek için özellikle ekonomi, ticaret, akademik ve halklar arasında bir işbirliği sağlamak için buradayız. Vizyonlarımızdan biriside bu ticaret hacmini, işbirliği hacmini arttırarak, Adana ve Telaviv arasındaki direk uçuşları sağlayabilmek.

Adana ve İsrail arasında çok büyük bir potansiyel var. Buradan İsrail’e, İsrail’den de Adana gidip gelen iş adamlarını görmek istiyoruz.

Adana’dan bir basın delegasyonunun İsrail’e gitmesi, orayı yerinde görmesi son derece makul olacaktır. Buraya geldiğimizde özellikle kuzey İsrail’e benzer bir havası vardır ve insanı kendi evinde hissettiriyor.

TERÖRE EV SAHİPLİĞİ YAPMAK, BARIŞIN TEZATIDIR

Son dönemlerde Arap ülkeleriyle Katar’ın arasında spesifik olarak ne geçti bilmiyorum. Şu anki duruma ne yol açtığını da bilmiyorum. Genel bir cevap verecek olursak; teröre destek verip de ev sahipliği yapan ülkeler, bu teröristlerden bir an evvel kurtulmalı. Teröre bu şekilde ev sahipliği yapmak, barışın önündeki engellerden biridir. Barışın tezatıdır.

İncirlik ile İsrail’in bir alakası olmadığından yorum yapmak doğru değildir. Türkiye’nin müttefikleri ile birlikte olayı çözeceğine inanıyorum. İsrail’in, İncirlik ile herhangi bir ilgisi olmadığı için bu konuda herhangi bir yorum yapmam da doğru değil.

ANA MOTOR: ENERJİ VE EKONOMİ OLACAK

Eitan Naeh, Aralık ayından beri Türkiye’de bulunmam, aynı zamanda da; İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, büyükelçiler seviyesine çekilmiş olmasının bir göstergesidir. Artık tüm mecra ve tüm kurumlar, işbirliğine açıktır. Ankara’dan sonra ilk İstanbul’u, şimdi de Adana’yı ziyaret ediyorum. İkili ilişkilerdeki ana motor; enerji ve ekonomi olacak. İlişkilerimizi bu iki temel yapı üzerinden sürdürüyoruz.

İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi şu anda 4,2 milyar dolar. Tam potansiyelimiz, bunun iki katından fazla. 8 ila 10 milyar dolarlık bir ticaret söz konusu. Bizim işimiz de bu çerçevede ekonomik ve ticari işbirliğini arttırabilmek için daha fazla fırsat yaratmak olacak. Bununla birlikte belkemiği olacak olan bu ilişkiler, bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirecek şekilde kültürel, sosyal ve ekonomik aktivite yaratmayı hedefliyoruz.

YENİ FIRSATLARIN DA KAPISI AÇILACAK

2008 yılı, İsrail’in, Türkiye’ye ziyareti açısından; ‘rekor bir yıl’ oldu. Bir yıl içerisinde Türkiye’yi ziyaret eden İsrailli sayısı nüfusun takriben onda biridir. O dönem iyi ağırlıyorlardı ve ilişkiler iyiydi. Bu temel yapıyı sağladıktan sonra akabinde ekonomik alanında iş birliği de sağlayarak yeni fırsatlarında kapısı açılacaktır.’’

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 15:57

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2