banner6

Terörün ve şiddetin karşısında olacağız

ÇGC Başkanı Esendemir, basında sansürün kaldırılışının 109. Yıldönümü kutlama etkinliğinde darbelere ve sansüre her zaman karşı olduklarını söyledi ve ekledi:

Terörün ve şiddetin  karşısında olacağız

 Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana’da ‘Basından Sansürün Kaldırılışının 109.ncu yıldönümü’ kutlandı. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti(ÇGC) tarafından organize edilen kutlama etkinliğine, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Baro Başkanı Av.Veli Küçük ile CHP İl Başkanı Ayhan Barut ve basın mensupları katıldı.

İlk olarak, ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Yönetim Kurulu üyesi Süreyya Uri ile Metropol Gazetesi’nden Başak Ordu ile Doğan Haber Ajansı’ndan Fatoş İlhan, Atatürk Parkı’nda yer alan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Ardından Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm Şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş basın mensupları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunup, sonrasında katılımcılar Basın Anıtı’na geçti.

Sanatçılar Parkı’nda yer alan Basın Anıtına ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük ve Çukurova Pres Gazetesi’nden Şebnem Süslü tarafından çelenk konuldu. Başkanlar daha sonra birlikte ‘Özgürlük Meşalesi’ni yaktı.

İlk olarak Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir konuşma yaptı. Esendemir, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti olarak her zaman şiddetin ve terörün her türlüsünün karşısında olduklarını belirterek, ‘’Önceliğimiz daima demokrasi ve Cumhuriyet oldu. Darbelere de sansüre de, baskılara da şiddetle karşı çıktık. Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği yolda, O’nun ilkeleri ışığında, Anayasamızda ifade edildiği gibi demokratik – laik sosyal hukuk devletini savunduk. Aynı çizgide olmaya da özen gösteriyoruz.’’ Dedi.

Basının özgür ortamda görevini getirmesi gerektiğini ifade den ÇGC Başkanı Esendemir, sözlerine şöyle devam etti;

‘’Bugün 24 Temmuz Basından Sansürün kaldırılışının 109.yıldönümü. Çağdaş demokrasilerde basın 4.güç konumundadır. Meslektaşlarımızın çalışma şartları, ekonomik ve özlük hakları iyileştirilmelidir.

Atatürk’ün dediği gibi, “Basın özgürlüğünden doğan sakıncaların giderilmesinin yolu yine basın özgürlüğünden geçer..”

Basına yönelik baskı, tehdit ve engellemelerin bir an önce ortadan kaldırılması, meslektaşlarımızın daha özgür ortamlarda görevlerini yerine getirmesi en büyük dileğimizdir.

Bugün, aynı zamanda Lozan Antlaşması’nın da yıldönümüdür. Ülkemizin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün güvence altına alınması, kanla çizilen Misak-ı milli sınırlarımızın bir daha yıkılmayacak şekilde kabul edildiği günün yıldönümüdür.

Ülkemiz için çok önemli bir gündür. Bizlere cumhuriyeti kurarak hediye eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan uğruna canını veren şehitlerimizi rahmetle anarken aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz’’

 

ÇGC Başkanı Esendemir’in ardından söz alan CHP İl Başkanı Ayhan Barut yaptığı konuşmada, ‘’Basın; demokrasilerde 4.güç olarak tanımlanmaktadır. Özgür basının olmadığı yerde demokrasilerden söz etmek mümkün değildir. Özgür basının olacağı günleri, sansürü kaldıran 109 yıl önceki düşüncenin, yönetimin ve gerçek özgür basının uygulanması dileğiyle, gününüzü kutluyorum.’’ Dedi.

CHP İl Başkanı Ayhan Barut’tan sonra konuşan, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Basından sansürün kaldırılışının 109.yıldönümünü kutluyoruz. Bugün; bir başka açıdan da önemli. Burada anıtı bulunan Ahmet Remzi Yüreğir’in yayın hayatına geçirdiği Yeni Adana Gazetesi’nin de 100.Yıldönümünü kutlayacağız. Ahmet Remzi Yüreğir’in hayatını ve yayıncılık anlayışını okursak aslında yayıncıların, basının, basın mensuplarının ne ölçüde bir anlayışa sahip olduğunu anlarız. Billiyorsunuz Yeni Adana; Kurtuluş Mücadelesine eşlik etmiş, orada hizmetleri olmuş bir basın kuruluşudur. Gazetesi basanlar tutuklanmış, Ahmet Remzi Yüreğir aleyhinde ölüm fermanı verilmesine rağmen, asla fikrinden vazgeçmemiş ve halkın haber alma, doğru haber alma konusunda üstüne düşeni yapmıştır, hem de ölümden korkmadan. Tabi bugünlere geldiğimizde ikbal uğruna, daha rahat yaşamak uğruna, daha çok para uğruna değişik kalemler olmakla birlikte mutlulukla müşahade ediyoruz ki; hiçbir şeyden taviz vermeden, dimdik ve doğru haber verme konusunda taviz vermeyen kardeşlerimiz de var.

Basın özgür olmazsa gerçek demokrasiyi oturtmak mümkün değildir. Gerçek demokrasi olmazsa da hukuk devletinden, aydın ülkeden, uygar ülkeden bahsetmek mümkün değildir. Ortadoğu ülkesi olursunuz.’’ Dedi.

Son olarak Adana Baro Başkanı Av.Veli Küçük konuşma yaptı. Küçük, Basından Sansürün Kaldırılışı’nın 109.yıldönümünü ve siz değerli basın emekçilerinin özel gününü kutluyorum. Bu özel günün anlamını en geniş haliyle yaşadığımız güzel günlerde hep birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından katılımcılar daha sonra Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ne geçerek, gündemle ilgili sohbet etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 14:42

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER