Toka: PTT çalışanlarının sorunlarını çözün

Memur Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Sen) yönetimi ve üyeleri PTT çalışanlarının yaşadıkları sorunlarla ilgili açıklama yaptı.

Toka: PTT çalışanlarının sorunlarını çözün

Toka: PTT çalışanlarının sorunlarını çözün

 

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Memur Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Sen) yönetimi ve üyeleri PTT çalışanlarının yaşadıkları sorunlarla ilgili  açıklama yaptı.

Cemalpaşa Postanesi’nin dağıtım bölümünün içerisinde yapılan açıklamada,  Birlik Sen Adana Şube Başkanı Hasan Toka, PTT çalışanlarının 2016 yılından kalan izinlerini 2017 yılında kullanamadıklarını ve içerde kalan izinlerinin yandığını dile getirdi. Toplu sözleşmede kabul edilen yıllık izinlerin bir sonraki yıla devri ile ilgili kanuni düzenleme yapılması, konusunda Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve sendikaların mutabık olduğunu anlatan Başkan Toka, “Herkes mutabık olmasına rağmen  bu düzenleme hayata geçirilmemiş ve yıllık izinler yanmıştır.  Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz. Bu konu acil olarak ele alınmalı ve 2016 yılı dahil olmak üzere derhal kanun çıkartılmalıdır” dedi.

Başkan Toka, 10 madde olarak sıraladığı sorunların 2. sırasına ise, 2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşme metninin 12 maddesinde baş dağıtıcı ve dağıtıcıların emeklilik yaşlarının 55’ten 60’a çıkartılması konusunda dönemin bakanıyla mutabakata vardıklarını hatırlattı. Başkan Toka, “Fakat bu kazanımımızda maalesef kanuni düzenleme yapılmamış ve hayata geçirilmemiştir. Bu yüzden çok sayıda baş dağıtıcı ve dağıtıcı mağdur olmaktadır. Öyle ki kurum İdari Hizmet Sözleşmesi dayatmasıyla bu arkadaşlarımızı mağdur etmektedir. KİT’lerde görev yapan kamu görevlilerinin  ücret grupları yapılan  toplantılarda ve görüşmeler sonucu 5 gruptan 3 gruba indirilmesi konusunda mutabık kılınmış. Fakat bu konuda kanuni düzenleme yapılmamış çalışanlar beklenti içerisinde bırakılmıştır. Dağıtıcılara yıpranma hakkının verilmesi için PTT A.Ş. ve sendikamız mutabık kılmış fakat bununla ilgili kanun düzenlemesi yapılmamıştır.” diye konuştu.

Başkan Toka, sorunları sıralamaya devam ederek, sözlerini şöyle tamamladı; “Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen, özelde üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise, ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayar. Bu amaçların yerine getirilmesinde evrensel insan haklarına ve Anayasa’ya dayanan  demokratik, laik, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı içinde  çalışıyoruz. Bizler adil bir düzen sağlamak için varız. Çalışma hayatında , sosyal, özlük ve ekonomik hakların adil bir şekilde dağıtılmasını da sendikalar sağlar. İşveren karşısında  çalışanın, hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için mücadele vermekteyiz”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 17:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2