Trafik terörü

Adana’da yaşanan trafik terörü insanları mağdur ediyor. Hız limitlerine uymayanlar, emniyet kemerlerini takmayanlar, hatalı şerit değiştirenler, alkollü olarak araç kullananlar, kural ihlali yapanlar, trafikte başka sürücüleri taciz ederek, kavga eden kişiler nedeniyle trafik terörünün önüne bir türlü geçilemiyor.

Trafik terörü

Bayram BULUT / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana’da yaşanan trafik terörü insanları mağdur ediyor. Hız limitlerine uymayanlar, emniyet kemerlerini takmayanlar, hatalı şerit değiştirenler, alkollü olarak araç kullananlar, kural ihlali yapanlar, trafikte başka sürücüleri taciz ederek, kavga eden kişiler nedeniyle trafik terörünün önüne bir türlü geçilemiyor.

 

Adana’da yıllardan buyana süren trafik kabusu bitmek bilmiyor. Araç sayısının her geçen gün arttığı kent genelinde trafikte uzun araç kuyrukları oluşuyor. Zaman zamanda trafik kazaları meydana geliyor. Meydana gelen trafik kazalarında kimi zaman vatandaşlar hayatlarını kaybediyor, kimi zaman ise yaralanmalar yaşanıyor. Artan bu araç sayısıyla birlikte kent genelinde güvenlik önlemleri, uygulamalar ve trafik sinyalizasyon sayısı da arttırılıyor. Ancak tüm bunlara rağmen, kural ihlali yapan sürücüler nedeniyle trafik kazaları yaşanmaya devam ediyor.

 

TRAFİK KAVGALARI

 

Kimi zaman birbirine yol vermeyen iki araç arasında kazalar meydana geliyor. Kimi zaman ise, aşırı hız yapan sürücüler kazalara neden oluyor ve bu kazalarda zaman zaman sürücüler, zaman zaman ise yolcu ve yayalar hayatlarını kaybediyor. Trafikte hayatını kaybedenler sadece kaza nedeniyle de hayatını kaybetmiyor. Trafikte birbirleriyle tartışan sürücüler, birbirleriyle kavga edip zaman zaman birbirlerini öldürüyor ya da yaralayabiliyor.

 

YOLCU HAYATI HİÇE SAYILIYOR

 

Adana’da sürücü olmak çok zor iş. Kent genelinde faaliyette olan toplu taşıma araçları saatli çalışmaları nedeniyle adeta trafik terörü yaşatıyor. Aşırı sürat yapan toplu taşıma sürücülerinin olduğu kadar birde zamanını sürat yaparak harcamış ve geri kalan mesafeyi ağır ağır giderek, yol ortasında yolcu alarak sürücü ve yolcu hayatını tehlikeye sokan sürücülerde oluyor. Yaşanan durum bir türlü çözüme kavuşmuyor. Bilinçsizce hareket eden bu sürücüler hem kendi hayatlarını, hem de yolcu ve yayaların hayatlarını hiçe sayıyor.

 

YOĞUN TRAFİK

 

Yeni yollar, bulvarlar kent genelinde açılıyor. Ancak açılan bu yollarda özellikle her geçen gün artan araç sayısı nedeniyle oluşan yoğun trafiğe çare olmuyor. İşe gidiş ve işe çıkış saatlerinde neredeyse kentin bütün cadde ve bulvarlarında yoğun trafik kuyrukları yaşanıyor. Özellikle sabah saatlerinde oluşan trafik nedeniyle insanlar işyerlerine, okullarına giderken geç kalabiliyor.

 

MOTOSİKLETLİLERE DİKKAT!

 

Kentte birde bilinçsizce, kurallara uymayarak motosiklet ve bisiklet kullananlar oluyor. Trafik ışıklarına riayet etmeyen, kask takmayan, hız yapan birçok motosiklet sürücüsü kazalara davetiye çıkartıyor. Hem kendi hayatlarını, hem he diğer sürücülerin ve yolcuların hayatlarını hiçe sayan bazı motosiklet sürücüleri kesilen cezalara rağmen yaptıkları kural tanımazlıklardan vazgeçmiyor. Bisiklet sürücüleri de kendilerine ayrılan bisiklet yolunu kullanmak ve ya yolun en kenarından gitmek yerine yolun ortasından giderek araçların altında ezilme tehlikesi geçirebiliyor.

 

ÇARŞI HER ZAMAN YOĞUN

 

Çarşı trafiği gündüz saatlerinde çalışan toplu taşıma araçları ve vatandaşların kullandığı araçların yoğunluğu nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyor. Birçok sürücü yoğun trafiğin arasında bir trafik ışıklarını gözetmek sizin yollarına devam edince trafik kazaları kaçınılmaz oluyor. Bu sürücüler nedeniyle zaman zaman yayalarda araçların altında kalarak ezilme tehlikesi geçiriyor. Yol kenarlarına ve kaldırımlara park etmiş otomobiller zaten kentte özellikle kaldırımda yürümek isteyen vatandaşların kabusu oluyor. Vatandaşlar yollarda araçların arasında yürümek zorunda kalıyor.

 

  360 SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİNE EL KONULDU

 

Son olarak Adana’da 2017 yılının Aralık ayında yapılan uygulamalarda ortaya çıkan rakamlar trafikte ki durumu gözler önüne seriyor. Adana Valiliği gözetim ve denetiminde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri tarafından 2017 yılı Aralık ayı içerisinde toplam 195 bin 23 araç kontrol edildi. Yapılan denetimler sonucunda kusurlarından dolayı 2 bin 357 araç trafikten men edilirken, 360 sürücünün ehliyetine ise el konuldu.

 

4 ÖLÜ, 664 YARALI

 

Alınan tüm etkin önlemlere rağmen; trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2017 yılı Aralık ayı içerisinde Adana sınırlarında toplam, 551 maddi hasarlı, 405 yaralamalı, ölümlü olmak üzere toplam 960 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 664 kişi yaralandı ve 4 kişi ise hayatını kaybetti.

 

155 VE 156 NO’LU NUMARALARA BİLDİRİN

 

Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada bu rakamlar verilirken, açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Valiliğimizce, ilimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürülecektir. Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destekleriyle katkı sağlayan değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Trafik kazalarının azaltılması için sürücü ve vatandaşlarımızın da, daha duyarlı olmaları, özellikle hız limitlerine uymaları, emniyet kemerlerini takmaları, hatalı şerit değiştirmemeleri, alkollü olarak araç kullanmamaları, kural ihlali yapanların ise 155 ve 156 no’lu Polis ve Jandarma telefonlarına ihbar edilmeleri hususlarında vatandaşlarımızın ilgisi ve desteklerine büyük ihtiyaç vardır.”

 

YOLCULAR DERTLİ

Toplu taşıma araçlarında yolculuk yapan kişiler, sürücülerin canlarını hiçe sayan sürücülerin olduğunu söyledi. Kimi sürücülerin telefonla konuşarak, araç kullandığını kimilerinin ise, trafik ışıklarını takmayarak araç kullandıklarını ve araç içerisinde de sigara içtiklerini dile getiren vatandaş, kaygılarını şöyle dile getirdi:

“Gerçekten Allah’a emanet yolculuk yapıyoruz. Hani trafik yoğunluğuna karşı toplu taşıma araçlarını tercih edin diye uyarı yapılıyor bence bu uyarıları yapan yetkililer, birde sürücüleri uyarmalılar. Bu hataları defalarca yapmalarına rağmen sadece para cezası kesildiği için huylarından vazgeçmiyorlar. Önce bu sürücüler eğitilmeli. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Kameralar araçlarda var. Bu kameralar düzenli olarak kontrol edilip, kural ihlali yapanların gerekirse çalışmalarına son verilmedir.

CANIMIZI HİÇE SAYIYORLAR

Birbirleriyle yolcu almak için yarışan dolmuşlar otobüsler var. Gerçekten çok hızlı araç kullanıyorlar. Ani fren yapıyorlar. Yolcuları düşünler yok. Varları yokları daha fazla para kazanmak bu kişilerin. Gerçekten bizler canımızı aklı başında insanlara emanet etmek istiyoruz. Tamam toplu taşıma araçları böyle ama özel aracı olanların da bu kişilerden pek farkı yok.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 14:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2