TRT’den Adana’ya 5 Ocak özel yayını

Milli Mücadelede Çukurova’nın kurtuluşunda basının önemi konuşuldu

TRT’den Adana’ya 5 Ocak özel yayını

 

ADANA(İLKHABER) - TRT Çukurova Radyosu Adana’nın kurtuluş gününe özel yayın yaptı. TRT Haber Adana Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen yayına, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir ile Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Saygıdeğer katıldı.

TRT Çukurova Radyo Müdürü Fethiye Kılıç, Prodüktör Atilla Özuğur ve TRT Radyo 5 Ocak Özel yayını programını hazırlayan ve sunan Alper Yetgün, “Adana’lıların mutluluğu ve heyecanına ortak olup tüm Türkiye ile buluşturmak için TRT Çukurova Radyosu canlı yayınlarını Adana’dan gerçekleştiriyor” dediler.

Milli Mücadelede Çukurova’nın kurtuluşunda basının öneminin ve rolünün konuşulduğu canlı yayında, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, “Bugün tabi bizler için çok önemli bir gün. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun, yani Fransızların Adana’dan Güney Bölgesinden kovuluşunun yıldönümü. Bu milli günümüzde tabiki medyanın çok büyük bir önemi vardı. Toros Dağları’ndan Adana’ya Kurtuluş Mücadelesine destek veren Ahmet Remzi Yüreğir’in yönetimindeki Yeni Adana Gazetesi. Ve bugün 100. yaşını dolduran bu gazetemiz, yayın hayatını hala sürdürüyor. 1918’li yıllarda Yeni Adana Gazetesi, Toros Dağları’nda zor şartlar altında soba islerinden oluşturduğu yöntemle, gazeteyi basarak, Kuvayi Milliyeciler ile birlikte Adana’da yayınlarını dağıtıyordu, vatandaşlarımızı düşmanlara, yurdumuzu işgal edenlere karşı, ayaklanmaya çağırıyordu.  O zaman bunlarla baş edemeyenler, gazete sahibini tutuklama kararı dahi çıkarmışlardı.

Kurtuluş Savaşı’ndaki bu mücadeleyi rehber edindik

Kurtuluş Savaşı yıllarında Yeni Adana gazetemizin bu çabasını, bu mücadelesini biz hiçbir zaman unutmayacağız. Kurtuluş Savaşı’ndaki bu mücadeleyi biz kendimize rehber edindik. Ve Ahmet Remzi Yüreğir’in yaptığı bu mücadeleyi, Adana’da her zaman anıyor, hatırlıyoruz ve meslekteki bu heyecanı her toplantıda, her seminerde aşılamaya özen gösteriyoruz.

Bizler Ahmet Remzi Yüreğir’lerin gazetecilik yaptığı bir şehirde görev yapmanın mutluluğunu taşıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda mücadele veren bir gazetenin ayakta kaldığını görünce, bunun da ülkemizdeki tüm yerel medyaya örnek olmasını diliyorum ve yayın hayatlarını sürdürmelerini temenni ediyorum.  Ben burada tekrar Yeni Adana Gazetesi’nin bizlerle buluşturan başta Ahmet Remzi Yüreğir ve hala yayınını sürdürmesinde emeği olan Çetin Remzi Yüreğir, Yalçın Remzi Yüreğir’e huzurunuzda teşekkür ediyorum. Ayrıca Yeni Adana Gazetesi’nin 100. yılı için büyük bir mücadele veren bir Kurulumuz var bu kurul hala çalışıyor. Sadece bir gecelik bir tören için bu kurul çalışmasını bitirmedi. Yeni Adana Gazetesi’nin 100.yılını en etkin şekilde Türkiye’ye Dünyaya bugün Avusturya’daki bazı gazeteler bile Yeni Adana Gazetesi’nden bahsediyor şu anda. Sayın Ziya Yergök,Hulusi Güvel,Sadi Sürenkök, Ali Kaya, Ahmet Duman ve Hasan Erdoğan ve diğer arkadaşlarımız hala çalışmalarını sürdürüyor. Bizler Yeni Adana Gazetesi’ni yaşatmaya çalışıyoruz. Yeni Adana Gazetesi’ne sadece bizler sahip çıkmıyoruz. Adana’daki Tüm STK’lar, Belediyelerimiz, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü olmak üzere, Seyhan Belediye Başkanımız Zeydan Karalar, Yüreğir Belediye Başkanımız Mahmut Çelikcan, Çukurova Belediye Başkanımız Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanımız Bilal Uludağ, vatandaşlarımız, herkes sahip çıkıyor, bunlar da bizi gururlandırıyor.” dedi.

Her dönemde meşakkatli bir meslek olan Gazeteciliğin zorluklarını,   gazeteciliğin nasıl bir meslek olduğunu anlatan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Saygıdeğer, “Gazetecilik hakikaten, her dönemde zor bir meslek olmuştur. Gazeteciliği seviyorsanız yapabilirsiniz. Sevdiğiniz işi yapıyorsanız, o işte başarılı olursunuz. Biz de sevdiğimiz işi yapıyor olmamız vesilesiyle başarılı olmak için ilerliyoruz. Bu dönemde de gazetecilik zor, hele yerel medyanın ayakta durması gerçekten çok zor ülke olarak da zor bir süreçten geçiyoruz. Ülke olarak asimetrik saldırılarla mücadele ediyoruz, dolayısıyla yerel medya da bundan nasibini alıyor. Yerel Medyada ayakta durabilmek için, ilkeli, haklıdan yana taraf olmak için, zor şartlar altında gazetecilik mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Mesleğimiz her dönemde zorlukları çok büyük olan bir meslek, ama her dönemde olduğu gibi gelecekte de müthiş keyifli bir meslek olmaya devam edecek” dedi. 

Saygıdeğer, “Gazetecinin bir tavrı olmalı, bir tarzı olmalı, bir çizgisi olmalı ve bir hedefi olmalı” diyerek devam ettiği konuşmasında şunları kaydetti;

“Tavrımız her zaman haklıdan yana ve şahsımıza münhasır, tarzımız da her daim nezaketli, çizgimiz doğru bildiklerimiz ve hedeflerimiz hep daha iyisine ulaşmak bunları ilke edindiğimiz sürece bir gazetecinin başarı merdivenlerini tırmanmaması için hiçbir neden yok” diye konuştu.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni, Çukurova Postası özel sayısı manşetinden dolayı kutlayan TRT Radyo 5 Ocak Özel yayını programını hazırlayan ve sunan Alper Yetgün, “Muhteşem bir sayfa mizanpajı, sizin şahsınızda yürekten kutluyorum meslektaşlarımı. 96. Gurur gününüzü kutluyorum ve aman lütfen tavrı, tarzı olan ve hedefi zirve olan gazetecilik bayrağını sakın ellerinizden bırakmayın” dilekleriyle programı sonlandırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 16:10

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2