banner6

Tunç: Taleplerini sıraladı

Tunç: Taleplerini sıraladı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şube Başkanı Sinan Tunç, 2020-2021 dönemi toplu sözleşmeye dikkat çekip, “Temel ücretler arttırılmalı, en düşük ücret yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır” dedi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şubesi, 2020-2021 dönemi toplu sözleşme dönemine ilişkin şube binalarında basın açıklaması yaptı. Tunç, toplu sözleşmeler hakkında bilgiler vermeye başladı. Daha önceki üç toplu sözleşme döneminde yetkili sendika olarak masaya Memur-Sen'in oturduğunu anımsatan Tunç, "2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme döneminde 2014 yılı için hükümetin önerdiğinin altında bir rakam olan ve seyyanen ödenen 123 TL zamma imza atmıştır. 2015 yılında ise toplu sözleşme gereği yüzde 3+3 zam yapılmıştır. Bu sözleşme ile son 13 yılda ilk defa kamu emekçileri resmi enflasyonun altında zamma mahkum edilmişlerdir. 2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme döneminde ise Memur-Sen, iki yıl için toplam yüzde 38,52 altında bir zamma asla imza atmayacağını iddia etmişti. Ancak hayallerin ve gerçeklerin aynı olmadığını bir kez daha gördük. 2018 için yüzde 4+3,5; 2019 için ise yüzde 4+5 oranına çektikleri zamma imza atarak, bu zamları kazanım gibi kamu emekçilerine açıklamakta bir sakınca görmediler." dedi.

Tunç, taleplerinin olduğunu belirtti. Bu talepleri Tunç şöyle sıraladı;

“Temel ücretler arttırılmalı, en düşük ücret yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır. Her türlü ek ödemenin emekli aylığına yansıması sağlanmalıdır.  2019 Yılı için gerçekleşen Enflasyon+Büyüme Oranı (Refah Payı) kadar ek zam yapılmalıdır. TÜİK verilerine göre, 2020 itibariyle ortalama kira bedeli olan bin TL kira yardımı ödenmelidir. Bütün büro emekçilerine; yılda bir olmak üzere bin 500 TL giyim yardımı ödenmelidir. Eş ve çocuk yardımı 750 TL olmalıdır. Kamu emekçilerine, yılda iki kez tam maaş tutarında ikramiye ödenmelidir. Çalışmayan eş için yapılan aile yardımı emeklilikte de devam etmelidir. Ek göstergelerde güncelleme yapılarak, ilk, orta ve lise mezunlarının da ek göstergeden yararlandırılmasına imkân sağlanarak, en az 3600 ek gösterge tüm büro emekçilerine verilmelidir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER