banner6

Türk Ocakları’ndan Azerbaycan'a destek

Türk Ocakları Adana Şubesi,   Azerbaycan'a destek amaçlı basın açıklaması yaptı.

Türk Ocakları’ndan Azerbaycan'a destek

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Türk Ocakları Adana Şubesi,   Azerbaycan'a destek amaçlı basın açıklaması yaptı.

İsmet İnönü Parkı içerisinde bir araya gelen Türk Ocakları Adana Şubesi üyeleri, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarına ve Azerbaycan topraklarını işgaline tepki gösterdi.

Türk Ocakları Adana Şube Başkanı Ömer Volkan Çiçek, burada yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın Azerbaycanlı sivillere saldırarak savaş suçu işlediğini söyledi. Ermenistan'ın sivil katliamlarını ve dünyanın bu katliamlara sessiz kalmasını protesto ettiklerini belirten Çiçek, "İşgalci Ermenistan terör devleti ve en büyük destekçisi Fransa’yı lanetliyor, yaşanan tüm bu katliamlara sessiz kalan sözüm ona dünya devletlerini kınıyoruz. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünyayı Azerbaycan’ın uluslar arası hukuktan doğan haklarını tanımaya, Ermeni teröristlerin masum sivilleri katletmesine dur demeye çağırıyoruz." diye konuştu.

Terör Devleti Ermenistan’ın Azerbaycanlı sivil Türklere saldırarak, kendi geleneğine uygun şekilde, savaş suçu işlemesini, sivil katliamlarını ve dünyanın bu katliamlara sessizliğini protesto ettiklerine dikkat çeken Çiçek, “Doksanların başından itibaren, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte bölgede yalnız kalan Azerbaycan’a; Rusya ve Fransa başta olmak üzere emperyalist devletlerin desteğini alarak saldıran Ermenistan, bölgedeki Türkleri katlederek Dağlık Karabağ’ı işgal etmiştir. Bu işgal sonucunda yüz binlerce Azerbaycan Türk’ü göç ederek kadim Türk topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır.

Dağlık Karabağ Ermeni işgaline uğramadan önce sadece Hocalı kasabasında yaklaşık 12 bin Azerbaycan Türk’ü yaşamaktaydı. Halkın bir kısmı Ermeni zulmünden kaçarak göç ettiğinden Hocalı’da yaşayanların sayısı 5 bine kadar düşmüştü. Ermeni caniler Hocalı’ya girdiklerinde sokakları kan gölüne çevirmiş Hocalı’da yaşayan Türk nüfusun 613’ünü vahşice katletmişti. Katledilenler arasında 106 kadın, 83 çocuk, 70’ten fazla ihtiyar vardı. Çoğunun başları kesilmiş, derileri yüzülmüş ve gözleri oyulmuştu. Hamile kadınların karınları süngüyle parçalanarak ana rahminden çıkarılan ceninler sokaklara fırlatılmıştı. 487 Türk sakat bırakılmış 1275 kişi esir alınmıştı. Bu esirlerin akıbeti günümüze dek meçhul kalmıştır. 1992 yılının 25 Şubat’ını 26 Şubat’a bağlayan gece insanlık tarihinin en gaddar en acımasız katliamlarından biri Hocalı’da yaşanmış ve bir kent yeryüzünden adeta silinmişti.

28 yıl boyunca Azerbaycan’ın haklı davasında uluslararası toplum ne yazık ki sessiz kalmayı tercih etmiştir. Türklere karşı yapılan zulüm ve haksızlıklar söz konusu olduğunda tarihte de olduğu gibi tüm dünya üç maymunu oynamaktadır.” dedi.

Dağlık Karabağ’da yaşananlar kardeş Azerbaycan’ın 28 yıl evvel işgal edilen topraklarını azatlığa kavuşturması için meşru müdafaa hakkını kullanması olarak okunması gerektiğini belirten Çiçek, “Bu yönde BM Güvenlik Konseyi’nin almış olduğu Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’ın çekilmesi yönünde çeşitli kararlar olmasına rağmen, Terör devleti Ermenistan bu kararlara uymayarak, canice sivillere saldırmakta ve Azerbaycan halkını hedef almaktadır.  Geçtiğimiz günlerde Ermeni saldırıları sonucunda Gence başta olmak üzere, Berde, Terter ve Beylegan şehirlerinde toplam 63 sivil hayatını kaybetti, 290 kişi yaralandı. Katil Ermenistan tüm dünyanın gözleri önünde savaş ve insanlık suçu işlemeye günümüzde de hayasızca devam etmektedir. 28 yıl sonra Ermenistan’ın tekrar kardeş Azerbaycan’a saldırmasını müteakip Azerbaycan ordusu güçlü bir şekilde mukavemet göstererek bölgede önemli bir askeri güç olduğunu tüm dünyaya ispat etmiştir. Ermenilerin tarihsel süreçte her zaman hamiliğini yapan Fransa, günümüzde de yine aynı tavrı sergilemekte ve katledilen Azerbaycanlı Türkleri görmezden gelerek zalim Ermenistan’ın terör suçlarını desteklemeye devam etmektedir. Sözde insan hakları savunucusu Fransa, Ermenilerin gerçekleştirdiği bu insanlık suçuna da ortak olmaktadır.

Adana Türk Ocağı ve Büyük Türk milleti, 1130 şehit vererek Bakü’yü işgalden kurtaran Kafkas İslam Ordusu ruhuyla, Can Azerbaycan’ın her zaman yanındadır. Sonsuza kadar da yanında olmaya devam edeceğine dikkat çeken Çiçek, sözlerini şöyle tamamladı;

“Buradan, işgalci Ermenistan terör devleti ve en büyük destekçisi Fransa'yı lanetliyor, yaşanan tüm bu katliamlara sessiz kalan sözüm ona medeni dünya devletlerini kınıyoruz. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünyayı Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan doğan haklarını tanımaya, Ermeni teröristlerin masum sivilleri katletmesine dur demeye çağırıyoruz. Büyük Atatürk’ün “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.” sözünü bir kez daha hatırlatırken, bütün Türk devletlerini ve Türk Dünyasını da Azerbaycan’a destek olmaya davet ediyoruz. Açıklamamıza destek veren herkese teşekkür ederken, sözlerime 28 yıldır dilimizden düşmeyen ya Karabağ ya Ölüm şiirinin 3 kıtasını okuyarak son vermek istiyorum.”

 

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER