banner6

Türkiye ‘Aye’yi hayata bağladı

Suriye’de rejim güçlerinin, Hama kentine yönelik saldırısında evleri yıkılan, İdlib’e sığınıp burada ailesiyle birlikte çadırda yaşan ve sadece 15 günlük ömrü kalan Aye’nin dramına Türkiye seyirci kalmadı. Doğuştan kalp damarları ters ve kalbi delik olan minik kız, Adana’da ameliyat edildi; hayata da sıkı sıkıya tutundu. Yapılan son kontrollerinde herhangi bir riske rastlanmayan Aye hastaneden taburcu edildi, ancak tedavisi devam ettiği için bir süre Kızılay’a ait kamplarda kalacak.

Türkiye ‘Aye’yi hayata bağladı

F. Metin MARACI

ADANA (İLKHABER) – Suriye’deki iç savaşta evleri yıkılan, ailesiyle birlikte çadırda kalan, doğuştan kalp damarları ters ve kalbi delik olan 2 yaşındaki Aye’nin dramı, Türkiye’yi harekete geçirdi. Sadece 15 günlük ömrü kalan minik kız, ailesiyle birlikte Türkiye’ye getirilip, Adana’da ameliyata alındı. Hayata sıkı sıkıya tutunan minik Aye’nin tedavi süreci de tamamlandı. Yapılan kontrollerinde herhangi bir riske rastlanmayan Aye, hastaneden taburcu oldu.

SAVAŞTAN KAÇTILAR

Suriye’deki iç savaştan kaçıp, ailesiyle birlikte Türkiye’ye sığınan Muhammed Halil el Yusuf, 3 yıl önce bölgede hayatın normale dönmesinin ardından, eşi Sevre Resle Muhammed Um Rahaf ve o dönem 2 yaşında olan kızı Rahaf el Yusuf’u da yanına alıp Hama’ya geri döndü. Çiftin, yaklaşık 2 yıl önce ‘Aye’ adında bir çocukları daha oldu. 9 aylıkken koltuk altındaki kitle nedeniyle doktora götürülen minik Aye’nin durumunun da kritik olduğu ortaya çıktı.

YAŞAMASI BİR MUCİZE

Yapılan muayenede küçük kızın, kalp damarlarının doğuştan ters ve kalbinde de delik olduğu ortaya çıktı. Doktorlar, hemen ameliyat edilmese Aye’nin yaşamasının bir mucize olacağını söyledi. Maddi imkansızlıklar içindeki aile, kara kara düşünürken, rejim güçlerinin Hama’ya yönelik yoğun saldırısı sonucu evleri yıkıldı, onlar da ülkenin kuzeyindeki İdlib’e kaçarak, burada çadırda yaşamaya başladı.  

15 GÜNLÜK ÖMRÜ VARDI

Sadece 15 gün ömrü kalan ve sürekli krizler geçirip, bilincini kaybeden küçük kızın dramına Türkiye seyirci kalmadı. Hatay Valiliği’nin girişimi, Türk Kızılayı’nın da çabasıyla Aye ve ailesi Türkiye’ye getirdi. Küçük kız, Hatay’daki sağlık kontrollerinin ardından, Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü’nde tedavi altına alındı. Önce ilaç tedavisi uygulanan minik Aye, sonrasında Doç. Dr. Uğur Göçen tarafından ameliyat edildi.

KIZIMIN YÜZÜ GÜLÜYOR

Ameliyattan 2 hafta sonra yeniden sağlığına kavuşan minik Aye, hastaneden taburcu edildi. Hastane çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan anne Sevre Resle Muhammed Um Rahaf, hayatından endişe ettiği kızının yeniden sağlığına kavuşmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk Kızılayı’na teşekkür etti. Rahaf, “Çocuğumun iyi olduğunu ve onun yeniden güldüğünü görmek bambaşka bir duygu” dedi.

KALBİNDEKİ DELİK KAPATILDI

Baba Muhammed Halil el Yusuf da, “Kızımın yeniden sağlığına kavuşması için seferber olan Türk yetkililerine teşekkür ediyorum. Onların sayesinde kızım bugün hayatta” yorumunu yaptı. Küçük kıza anjiyo yapıp, rahatsızlığa teşhis koyan Doç. Dr. Sevcan Alınç Erdem, “Aye, yaklaşık 20 gün önce ameliyatını oldu. Kalbindeki delik kapatıldı, ancak akciğer basıncı çok yüksek olduğu için kulakçıklar arasında küçük bir açıklık bırakıldı. Bu basıncın düşmesi için de henüz çok erken ve zamana ihtiyacımız var. İlaç tedavisi devam edecek” diye konuştu.

ARTIK KOŞUP OYNAYABİLECEK

Doç. Dr. Uğur Göçen de, “Aye’nin kalbindeki delik, normalden biraz daha büyüktü. Akciğere giden damara yüksek bir basınç uyguluyordu. Hasara neden olabilecek duruma doğru bir gidiş vardı, sınırda bir pozisyondaydı. Bu patoloji, erken zamanda fark edilip kapatılarak, hastanın yeniden sağlığına kavuşması sağlandı. Aye, kalbindeki deliğin kapatılmasının ardından hızlı bir gelişim göstereceği gibi yaşıtları gibi koşup oynayabilecek” yorumunu yaptı.

‘SIĞINMA MERKEZİ’NDE KALACAKLAR

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı da hastaneden taburcu edilen Aye’nin, tedavisi devam etmesi ve bir süre daha doktor kontrolü altında tutulacağını, bu süreçte de küçük kızın, ailesiyle birlikte Adana’daki geçici sığınma merkezlerinde misafir edileceğini, sonrasında da Suriye’ye geri dönüp, yine buradaki Türk Kızılayı’na ait kamplarda yaşamlarını sürdüreceğini dile getirdi.  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER