banner6

Türkiye’nin en eski toprak çanak ustası

Çanak, çömlek ustası Hacı Mehmet Yedikardeş’in iş yerine henüz 6 yaşında iken çırak olarak giren ve bugün Şeyhmus Kaynaka, 70 yaşından beri bu mesleği layıkıyla yapmanın büyük bir heyecanını ve onurunu yaşıyor.

Türkiye’nin en eski  toprak çanak ustası

Türkiye’nin en eski

toprak çanak ustası

 

 

Adnan AVUKA  

MARDİN(İLKHABER) – Çanak, çömlek ustası Hacı Mehmet Yedikardeş’in iş yerine henüz 6 yaşında iken çırak olarak giren ve bugün Şeyhmus Kaynaka, 70 yaşından beri bu mesleği layıkıyla yapmanın büyük bir heyecanını ve onurunu yaşıyor. Türkiye’nin en eski çanak, çömlek ustası unvanını elinde bulunduran Kaynaka, adeta çamura elleriyle can veriyor, birbirinden güzel sağlam ve sağlıklı eserleri alıcıların beğenisine sunuyor.

Tarım il Müdürlüğü’ne 25 yıl bir ay hizmet ettikten  18 yıl önce emekli olan Şeyhmus  Kaynaka, toprak kokusunu almadan yaşayamayacağını ifade ederek, şunları söyledi.

Çanak ve çömlekçilik benim vaz geçilmez sanatım ve tutkumdur. Özellikle  benim yaptığım ve sanatımın yarattığı büyük testiler içlerine sıcak su koy bir saat sonra sıcak su buz gibi su olur. Yani şunu belirtmek istiyorum. Testilere konulan su pet şişelere konulan sudan daha sağlıklıdır. sağlıklı ve insan sağlığı için hazır su denilen  pot şişelerdeki sudan daha sağlıklı olmaktadır. Çünkü bu testiler suyun kirecini mıknatıs gibi dibe çeker tertemiz suya dönüştürür. İyi bir çanak çömlek yapabilmek için mutlaka iyi bir toprak olması gerekir. Ben  yaptığım bu sanatın toprağını Bitlis’ten getiriyorum çok elverişli bir yapıya sahip. Dünyaya yeniden gelirsem aynı  çanak, çömlekçilikle uğraş veririm. Bu sanat kadar sevkli bir sanat Bulamasınız. Çok zevklidir.”

  

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2017, 16:18

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER