Ucuz kömüre dikkat!

Ucuz kömüre dikkat!

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - Adana Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, ucuz mangal kömürleri konusunda uyarılarda bulundu.

Hafta sonlarının da Adanalıların olmazsa olmazları arasında yer alan mangal kültürü devam ediyor. Mangal yapacaklar önce etlerini güzelce hazırladıktan sonra ikinci aşamaya geliyor. İkinci aşamada ise kömürde pişirme kısmı başlıyor. İşte tamda bu nokta dikkat edilmesi husus yer alıyor. Ucuz diye satın alınan kömürlerden alan vatandaşlar bu haberden sonra bir kez daha düşünmeleri gerekiyor. Toz halinde olan kömürler kimyasal bir karışımla preslenip tekrar eski haline getiriliyor.

KİMYASAL İLE PRESLENİYOR

İthal pres mangal kömürü olarak tanımlanan bu kömürler daha sonra normal kömür fiyatının biraz daha altında olan fiyata tüketiciye satılıyor. Alınan bu kömürler yakıldığında orijinal kömürlere göre daha fazla dayanıklı oluyor. Ancak içerisinde yer alan kimyasalların pişirilen etlere geçme ihtimalleri bulunuyor. Buda etlerin sağlıksız ve hastalıklara davetiye çıkartmasına neden olabiliyor. Yellemeye bile ihtiyaç duyulmayan bu kömürlerin bazı kebapçılar tarafından kullanıldığı savunuluyor.

İTHAL KÖMÜR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adana Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, vatandaşları ve kebapçıları preslenmiş kimyasal karışımı bulunan ithal kömürlerin kullanılmaması konusunda uyarılardı. Bazı kömürlerin toz haline getirilip kimyevi bir karışımla preslendiğini işaret eden Aslan, “Bu kömürün fiyatı diğerlerinden ucuz oluyor, dayanıklılığı ise uzun. Bazı kebapçılar kullanıyor ancak kesinlikle kimyasal içerikli bu kömürün kullanılmasına karşıyız. Portakal, Meşe veya Akasya ağacından elde edilmiş odun kömürleri kullanılabilir. Akasya ağacı kömürünün kebaba lezzet verdiğini bilirim” dedi.

YANMA SÜRESİ UZUN

Uzun yanma süresinden dolayı tercih edilen ithal pres mangal kömürünün kebabın lezzetine de olumsuz etkisi olduğunu dile getiren Aslan, pikniğe giden vatandaşların mutlaka kömür alırken meşe, portakal veya akasya ağaçlarından üretilmiş odun ve kömürlerini tercih etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER