Uğur Mumcu ölüm yıl dönümünde anıldı

Uğur Mumcu ölüm yıl dönümünde anıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu 24 Ocak 1993'te yaşamını yitiren Mumcu için Adana’da anma düzenlendi. 

Usta gazeteci ve yazar Uğur Mumcu'nun ölümünün üzerinden tam 27 yıl geçti. 24 Ocak 1993 tarihinde suikaste uğrayan gazeteciyi Adana’da siyasi partiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya geldi. Seyhan İlçesi’nde bulunan Uğur Mumcu Bulvarı’nda bir araya gelen kalabalık kitle ellerinde Uğur Mumcu’nun fotoğraflarını taşıdı. 

ARADAN 27 YIL GEÇTİ

Kalabalık kitle adına burada basın açıklamasını Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Başkanı İsa Kaya’dan yaptı. Kaya’dan hain bombalı saldırıda hayatını kaybeden Uğur Mumcu’nun ölümünün üzerinden tam 27 yıl geçtiğini anlattı. Mumcu cinayetinin üzerindeki sır perdesinin hala aralanmadığına dikkat çeken Kayadan, "Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun evinin önünde alçak bir pusuda katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçti. Mumcu'nun cinayeti üzerindeki sır perdesi aralanamadı. Suikastın arkasındaki karanlık eller ortaya çıkarılamadı.” dedi.

SIR PERDELERİ

 Uğur Mumcu’nun ölmeden önce 15 Temmuz hain darbe girişiminin ortaya çıkacağını duyurduğunu dile getiren Kayadan, “Anısı önünde 27 yıldır boynumuz eğik. Mumcu, Susurluk Kazasından çok daha önce mafya-siyaset ilişkilerini yazmış, terör örgütlerinin karanlık bağlantılarına ışık tutmuştur. Tam 30 yıl önce verdiği bir röportajda tarikatların devlet içine yerleştirildiğini ve kaynaklar sunulduğunu belirten Mumcu, "30 yıl sonra bu çocuklar general olacak ve devlete karşı ayaklanacaklar" diyerek 15 Temmuz Hain darbe girişiminin geleceğini adeta onlarca yıl öncede duyurmuştur. Elbette Uğur Mumcu'nun bu şaşmaz öngörüsü, tahminlerden değil, yaşamı boyunca hakikatleri gizleyen sır perdelerinin arkasına bakmasından kaynaklanmaktadır.” şeklinde konuştu.

HALKIN HABER ALMA HAKKI

“Halkın haber alma hakkının vücut bulmuş hali olan Mumcu, "Bilgisi olmayanın fikri olamaz" diyerek yola çıkmış ve yaşamının son anına kadar tüm toplumu bilgilendirmek için gayret etmiştir.” diyen Kaya’dan, Mumcu’nun, suikaste kurban giden ne ilk ne de son isim olduğunu belirtti. Mumcu, “Nice yazarlar, akademisyenler, gazeteciler, bilim adamları hain pusularda katledildiler. Aydınlarımızın faili meçhul olarak kalması, adaletin yerini hala bulmaması vicdanları kanatmaktadır. Biliyoruz ki bir toplumda adalet ve demokrasi, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı çıkan tasların çoğalmasıyla yerleşir.” ifadelerini kullandı. 

CİNAYETLER

Aydınların cinayetlerinin faili meçhul olarak kalmasının, adaletin yerini hala bulmamasının vicdanları kanattığını kaydeden Kayadan, “Biliyoruz ki bir toplumda adalet ve demokrasi, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı çıkan yurttaşların çoğalmasıyla yerleşir.  Onlar laik ve demokratik bir Cumhuriyet’e, Atatürk ilkelerine, Cumhuriyet değerlerine bağlı oldukları için katledildiler. Anadolu aydınlanmasının ışığını halka taşıyan öncülerdi. Demokratik, çağdaş, aydınlık bir ülke uğruna canlarını verdiler. 24 Ocak 2001 yılında faili meçhul, hain ve karanlık bir tuzakta yitirdiğimiz Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ı anarken tüm makam sahiplerinin kulağına küpe olacak şu anlamlı sözlerini hatırlatalım.” diye konuştu. 

BİZ HALK İÇİN VARIZ

İsa Kaya’dan açıklamasını şöyle tamamladı;

“İnsanların sevgiye saygıya ihtiyacı vardır. Biz halk için varız. Bana git orda halkın canını, malını, namusunu koru dediler, onun için geldim. Makam peşinde değilim. Yapacak bir şey bulamazsam babamın fırınına gider ekmek satarım." diye seslenen namuslu devlet adamı Ali Gaffar Okkan'ı saygıyla selamlıyoruz. Tek adama teslim edilen, hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının olmadığı, çağdaşlıktan uzaklaşan ülkemizde, demokrasi şehitlerimizin verdiği onurlu mücadele bizlere örnek olmakta, aydınlık bir ülkenin inşası için, yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Adalet ve Demokrasi Haftası'nda çağdaş, aydınlık bir Türkiye uğruna canlarını feda eden Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Eşref Bitlis, Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Gaffar Okkan ve diğer tüm demokrasi şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.”   

KONUŞMALAR DEVAM ETTİ

CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi 1990’lı yallarda yaşanan faili meçhul cinayetlere dikkat çekti.

CHP Milletvekili Müzeyyen Şevkin Mumcu suikastinin, 24 Ocak 1993 tarihinin ülke tarihine karanlık bir sayfa olarak kaydedildiğini anlattı. CHP Milletvekili Burhanettin Bulut ise, her dönemde bir karanlık elin bu ülkenin demokrasisinin laikliğinin üzerine bir bomba attığını anlattı. Daha sonra CHP Adana Milletvekilli Orhan Sümer, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmet Yüksel, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve Adana Barosu Başkan Vekili Sabahattin Gümüş söz alarak birer konuşma yaptı. 

Şiirlerin okunduğu etkinlikte son olarak, Uğur Mumcu ismi yazılı alana kırmızı karanfiller bırakıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2