banner6

Ulaşım zammı tepkisi

Ulaşım zammı tepkisi

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, Adana’da toplu taşıma ücretlerine yapılan zamma tepki göstererek, yapılan zammın geri çekilmesini istedi.

Seyhan İlçesi’nde bulunan Abidin Dino Parkı içerisinde bir araya gelen Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, burada bir basın açıklaması yaptı. Ellerinde çeşitli yazılı dövizlerin bulunduğu kalabalık kitle adına konuşan Haber Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Aydoğan, yapılan zamların geri çekilmesini istediklerini belirtti. Son iki ayda çaya, şekere iki defa yüzde 15, yüzde 15 zam geldiğini hatırlatan Aydoğan, “Motorinin litresine 17 kuruş, benzine ise 16 kuruş zam yapıldı. Arkasından elektriğe yüzde 15 zam geldi; sonra doğal gaza iki defa üst üste zam geldi. Derken ev kiralarına zam yapıldı.” dedi.

FİYATLAR ARTTI

Yapılan bu zamlarla birlikte Adana’da da ulaşımın zamlandığını söyleyen Aydoğan, “İşçileri ve emekçileri bu kez de ulaşım zammı vurdu. Zaten ulaşımın en pahalı olduğu kentlerden biri olan Adana’da okullar açılmadan hemen önce uygulanan bu zamlar, kıt kanaat geçinmeye çalışan, borç ile borç döndüren Adana halkına yapılan bir zulümdür.  Adana’da ücret zamları tüm vatandaşlar için kartsız binişlerde 3 lira olan ücret 3,5 liraya yükseldi. Kentkart ile özel halk otobüsleri 2,55 liradan 2,80’e dolmuşlarda 2,55’ten 2,95’e yükseldi. Kentkartlı binişlerde öğrenci için özel halk otobüs ücreti 1,4 liradan 1,7 liraya, dolmuşlarda 1,75’ten 1,9 liraya yükseltildi. Belediye otobüslerine ve Metroya zam yapılmadı. Vatandaşlar belediye ve metro için eski tarifeden ödemeye devam edecek.” şeklinde konuştu.

İŞE GİDİP GELMEK GÜNLÜK 7 LİRA

Adana’da işe gidip gelmek için insanların günde 7 lira para ödeyeceğini savunan Aydoğan, “Özellikle, düşük ücretlerle hayatını idame ettirmeye çalışan emekliler ve her gün okula ya da kursa giden öğrenciler zamdan olumsuz etkilenecek. Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçilerin de birçoğu en az bir vasıta değiştirerek D-400 karayolundan servise binmek zorunda kalıyor. Bir işçi 3,5 liradan ayda 210 lira, her gün okula ya da kursa giden çocuğu varsa 630 lira ulaşıma ödeyecek. Yeni eğitim-öğretim döneminin başladığı bu günlerde okul masrafları velilerin belini büküyor. Memur, emekli, işçi maaşlarına yapılan çok yetersiz zamların aksine okul masrafları her yıl katlanarak artıyor. Şimdi bunun üzerine birde ulaşım zammı eklenmiş oldu.” diye konuştu.  

HALK YARARINA SAĞLANAN BİR HİZMET OLARAK VERİLSİN

Aydoğan, ulaşımın kâr amacıyla değil, halk yararına sağlanan bir hizmet olarak verilmesini istediklerini işaret ederek, “Bugün birçoğumuzun açıklanan yoksulluk sınırlarının altında yaşadığı ülkede bu zamlar biz işçilerin belini daha fazla bükecek. İşçilerin, kamu emekçilerinin ücretlerine yılda 1 kere zam yapılırken, temel tüketim ürünlerine ortalama 2 ayda bir zam geliyor. Aldığımız ücrette bu zamlar karşısında eriyip gidiyor. Biz işçilerin talebi hem temel tük etim ürünlerine zam yapılmaması hem de eriyen ücretlerimize zam yapılması. Bunun için düşük ücretli çalışmaya karşı birleşelim mücadele edelim. Bunun için ulaşıma gelen zamların geri alınması için birleşelim mücadele edelim. Bunun için temel tüketim ürünlerine gelen zamların geri alınması için birleşelim mücadele edelim. Ulaşımın kâr amacıyla değil, halk yararına sağlanan bir hizmet olarak verilmesi için tepkimizi gösterelim.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melahat vangür
Melahat vangür - 11 ay Önce

Bütun zamlarin sebebi benzine zam olmasi benzin fiyatlarini purotesto edilmeli

SIRADAKİ HABER