Umudumuz 2019’a kaldı

Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube Başkanı İyiyürek, emeklilere verilen yüzde 5.69 oranındaki zammın hayal kırıklığı yarattığını ifade etti

Umudumuz 2019’a kaldı


 

ADANA(İLKHABER) - Türkiye Emekliler Derneği (TÜED)Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, memurlara ve işçi emeklilerine verilen 5.69 oranındaki zammın bir değerlendirmesini yaparak, bu oranın özellikle düşük maaş alan kesimde hayal kırıklığı yarattığını belirterek, “Şimdi milyonların umudu 2019’a kaldı.” dedi.

Başkan İyiyürük, yönetim kurulu üyeleri Yaşar Tekin, Sabahattin Metiner, Mustafa Kastalmış ve Sabit Bakıner ile birlikte yaptığı değerlendirmede, yıllardan beri emekliler adına genel isteklerinin seyyanen zam olması için mücadele verdiklerini söyledi. Genel merkezlerinin bu konuda hükümet nezdinde sürekli temaslarının bulunduğunu hatırlatan Başkan İyiyürek, şu ifadeleri kullandı:

 “Hayatının baharında, genç ve güçlü iken devletine ve milletine hizmet verip daha sonra emekliye ayrılan milyonlar emeklinin maddi sıkıntı çektiği bilinen bir gerçektir. Bunları göz önüne alarak emeklilere seyyanen bir zam verilmesini her zaman talep ettik. Ancak, hükümetimiz bu konuyu değerlendirmeyip TÜFE’ye göre bir zammı uygun görmüştür. Verilen yüzde 5.69 oranındaki zam, yüksek emekli maaşı alanlara yüksek, düşük maaş alanlara ise düşük oranda yansıdığı için bir hayal kırıklığı yarattı. Milyonlarca emeklinin umudu 2019’a kaldı. Umarız, 2019’da hem seyyanen zam uygulanır, hem de verilen bu zammın çok daha üstünde bir zam uygulanır da, emeklilerimiz rahat bir nefes alır.”

“5 OCAK ADANA’NIN GURURU”

Derneklerine kayıtlı yaklaşık 66 bin üyelerine yönelik yaptıkları anlaşmalarla bütçelerine karınca kararınca bir maddi destek sağlamanın derin mutluluğunu yaşayan TÜED Adana Şube Başkanı İyiyürek, 5 Ocak Adana’nın düşmandan kurtuluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle de bir kutlama mesajı yayınladı.

5 Ocak’ın Adana’nın gururu olduğunu anımsatan Başkan İyiyürek, açıklamasında şunları söyledi:

“Bilindiği üzere 1. Dünya Savaşı’nda bir şekilde yer alan Osmanlı yenilmiş ve parçalanmaya başlamıştı. Adana ve çevresi de Fransızlar ve Ermeniler tarafından işgal altına alınmıştı. Adana’da çok canlar katledildi. 31 Ocak 1918’de Suriye Cephesi Yıldırım Orduları Komutanlığı yetkilerini devralmak üzere Adana’ya gelerek 11 gün Adana’da kalan Mustafa Kemal Atatürk, “Kurtuluş Savaşı bizim için yeni başlıyor.” sözleriyle Kurtuluş Savaşı’nın ilk emrini de Adana’da vermiş oluyordu. Bu sırada İstanbul hükümeti de “Adana ve çevresinin” boşaltılması talimatını vermiş fakat buna Adanalılar çok kızıp buna karşı gelerek savaşmış ve binlerce insan şehit  olmuş ama Adana’yı da düşman işgalinden kurtarmıştı. Ve nihayet 5 Ocak 1922’de Fransızlar ve onunla işbirliği yapan Ermeniler Adana’dan kovulmuş ve Adana özgürlüğüne kavuşmuştu. Mustafa Kemal Paşa, 15 Mart 1923’de Adana’ya gelerek unutulmayan şu sözleri söylemişti: ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur.’ İşte Atatürk’ün bu sözleri Kurtuluş Savaşı’nın ilk tohumlarının Adana’da ortaya atıldığının en önemli katıdır.

Türkiye Emekliler Derneği Adana Şubesi olarak, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun silah arkadaşları ve ve gerek İstiklal Savaşı’nda ve gerekse Kurtuluş Savaşı’nda ve gerekse de 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasında şehit düşenlerimizi rahmetle anıyor, yüce Allah’tan böyle karanlık günleri bir daha göstermemesini diliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2018, 15:15

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2