banner6

Umutları gazete parçalarında

Karpuz üreticileri, ürünlerinin büyük bir bölümünün sıcaktan yanmasının üzüntüsünü yaşarken, kalan karpuzları ise gazete parçaları ile kurtarmaya çalışıyor

Umutları gazete parçalarında

Umutları gazete parçalarında

 

 

 

ÖZEL HABER

 

 

 

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)- Adana’da 40 derecenin üzerinde seyreden hava sıcaklığı tüm üreticileri olduğu gibi karpuz üreticilerini de olumsuz etkiledi. Sıcakta çürüyen karpuzlarını kurtarabilmek için her yolu deneyen üreticiler son olarak karpuzlarını gazete parçaları ile sararak güneşten korumaya çalıştı.

 

Yıllık ülkede yapılan üretimin yüzde 20’sini karşılayan Adana karpuzu bu yıl hava sıcaklığı ve ekim alanlarının artması nedeniyle zor durumda kaldı.   Geçen yıl toplam 90-100 bin dekara ekilen karpuzlar bu yıl ise 120 bin dekara ekildi. Erkenci hasat olarak tabir edilen son olarak kilosu 15 kuruşa kadar gerileyen karpuz şimdilerde tarlalarda çürümeye başladı. Sıcak havadan olumsuz etkilenen karpuzları nasıl kurtarabileceklerinin hesaplarını yapan üreticiler, son olarak çareyi karpuzları gazete parçaları ile sararak güneşten korumaya çalıştı. Daha öncede çiftçiler ürünlerini saman ve yeşil otlarla korumaya çalışıyordu.

 

KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 

Ürünlerinin büyük bir bölümü sıcaktan yanan üreticiler şimdilerde ise kalan ürünlerini kurtarmaya çalışıyor. Ancak tüm çabalara rağmen bir çok karpuzun kağıtlara sarılı olmasına rağmen yine çürüdükleri objektiflere yansıdı. Adana sıcağında tarlada bulunan karpuzları kurtarmak için karpuzları gazete ile saran Halime Okay isimli kadın, sıcakların hem kendilerini hem de karpuzları etkilediğini ve karpuzların çürümemesi için gazete ile sardıklarını anlattı. Son karpuzlarını kurtarmak için son umutlarının gazete parçaları olduğunu hatırlatan Okay, “Zaten karpuzun maliyeti yüksek. Maliyetimizi çıkarma derdindeyiz” dedi.

 

NE YAPSALAR İŞE YARAMIYOR

Üreticilerden Reşit Ertaş ise, umutlarının gazete parçaları olduğunu ancak hala çürümelerin devam ettiğini kaydetti. Bu yıl fazla ekim yapılmasının ve aşırı sıcakların etkisi ile ürünlerinin tarlalarda kaldığını vurgulayan Ertaş, kendilerinin 130 dönüm karpuz ettiklerini ancak bu ürünlerden bu yıl birçok çiftçi gibi kendilerinin de zarar ettiğini savundu. Ertaş, “Çürümüş karpuzları görüyorsunuz. Karpuzların yenilemeyeceğini gördüğümüz için, bu karpuzları böyle bıraktık. Halk gelip ya hayvanlarına alıp götürüyor. Ya da birkaç tane iyi karpuz bulursa yiyorlar. Sağlam kalanları bulursak onları gazete parçaları ile muhafaza edip korumaya çalışıyoruz. Bunun için tarlayı baştanbaşa dolaşmak zorunda kalıyoruz.” diye konuştu.

HAYVANLARA YEM OLDU

Öte yandan çürüyen karpuzların hayvanlara yem olduğu görüldü. Hayvan besleyen vatandaşların tarla sahiplerinden izin alarak çürümüş karpuzları yemeleri üzerine hayvanlarını tarlalara saldıkları görüldü. Bazı tarlaların boydan boya çürümüş karpuzlarla dolu olduğu dikkatlerden kaçmazken, henüz çürümemiş bazı karpuzlar ise üreticinin umudu konumunda.


 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 15:19

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42