banner6

Uzmanlar Adanalı Ailelerle buluştu

Bayram BULUT- Esra BİRİCİK

ADANA (İLKHABER)-Akdeniz Disleksi Derneği ve Genç Eller Derneği tarafından organize edilen Adanalı Anneler Uzmanlarla Buluşuyor etkinliğinin ilki yapıldı.

Yüreğir Belediyesi’nin de destek verdiği etkinlik Yüreğir Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinliğe Adanalı aileler çocuklarıyla birlikte katıldı. Konusunda 30 uzman isim etkinliğe katılarak Adanalı annelere bilgiler verdi. Etkinlikte uzmanlar, “Aile İçi İletişim, Çocuklarda Fiziksel Gelişim, Çocuklarda Ruhsal Gelişim, Sporun Sanatın ve Bilimin Çocuklar Üzerinde Etkileri ve Çocuklarda Teknoloji Sosyal Medya ve Bağımlılık”  başlıklarını anlattı.

30 UZMAN KONUŞMACI

Konuyla ilgili bilgiler veren Akdeniz Disleksi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Alper Avni Göksu, etkinliklerinin 2 gün süreceğini söyledi. 20 Temmuz Cumartesi Günü sabah saatlerinde etkinliklerinin başladığını kaydeden Göksu, etkinliklerinin 21 Temmuz Pazar Günü sona ereceğini dile getirdi.  Etkinliğin Akdeniz Disleksi Derneği ve Genç Eller Derneği tarafından organize edildiğini anlatan Göksu, etkinlikte 30 uzman konuşmacının bulunduğunu söyledi.

BİLGİLER VERİLDİ

Velilerin bu etkinlikte bilgilendirildiğini hatırlatan Göksu, “Adana’da hem velilerimizi bilinçlendirmek, hem de Alanında uzman 30 konuşmacının seminer vereceği “Adanalı Anneler Uzmanlarla Buluşuyor” etkinliği bilgi istismarlığını önlemek adına Adana Genç Eller Derneğiyle birlikte Yüreğir Belediyesi’nin de desteğiyle 30 farklı alanlardaki uzmanlarımızı annelerimiz ve velilerimizle buluşturduk. “dedi.

5 FARKLI OTURUM

Etkinlikte 5 farklı oturumun düzenlendiğini kaydeden Göksu, “Velilerimizin ulaşamadığı ya da pahalı bulduğu uzmanlarımızı ücretsiz olarak Yüreğir Belediyesi’nin desteğiyle 2 gün boyunca görecekler. Hem burada sorularını soracak velilerimiz, hem de uzmanlarımız kendi alanlarıyla ilgili bilgilendirme yapacaklar. 5 farklı oturum düzenledik. Aile içi iletişim, çocuklarda fiziksel gelişim, çocuklarda ruhsal gelişim, sporun sanatın ve bilimin çocuklar üzerinde etkileri ve çocuklarda teknoloji sosyal medya ve bağımlılık başlıkları altında bunları ele alacağız. şeklinde konuştu.

EN ÇOK HANGİ KONU BAŞLIKLARINA RAĞBET GÖSTERDİ

Göksu, anneler ve velilerin en çok rağbet gösterdikleri konu başlıkları hakkında da bilgiler vererek, “En çok anneler ve velilerimiz çocuklarda kişisel gelişim ve ruhsal gelişime velilerimiz rağbet gösteriyorlar. Çocuklar büyüdükçe fiziksel olarak farklılık gösterip, ruhsal olarak farklı ruh hallerine bürüne biliyorlar. İş böyle olunca çocuklarımız doktor doktor gezeceğine tüm uzmanlarımıza burada ücretsiz bir şekilde ulaşıyorlar. 20 Temmuz Cumartesi Günü sabah saatlerinde başlayan etkinliğimiz Pazar günüde devam edecek.” diye konuştu.  

BİLGİ İSTİSMARI

Uzmanların konularına hakim kişiler olduğunu kaydeden Göksu, “Adana’da birçok alanda birçok uzman var. Farklı meslek gruplarından mezun olup farklı meslekleri yapıyorlar.  İşletme mezunu anneler uyku eğitimi verebiliyor. Bizimde uzmanlar olarak söyleyeceklerimiz var sloganı ile yola çıktık. Direk işi ehline bırakalım. Uzmanlarımız söylesin, uzmanlarımız anlatsın.  Bilgi istismarını ortadan kaldırmak bu alanda ulaşabilecekleri kişileri belirlemek için, mutlaka kendi alanın eğitim almış kendi sektöründe çalışan 30 uzmanımız ile ailelerimizi buluşturmuş olduk.” ifadelerini kullandı.

HEDEF KIRSAL BÖLGELER

Kırsal bölgelere yönelerek orada yaşayan anne ve velilere belediye desteğiyle ulaşmaya çalıştıklarını belirten Göksu, sözlerini şöyle tamamladı;

“Adana’da ilk kez düzenledik. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Özellikle kırsal bölgeye yönelmeye çalışıyoruz. Yumurtalık, Karataş, Karaisalı, Kozan, Tufanbeyli ve daha birçok ilçemizin köylerindeki vatandaşlarımıza yerel yönetimlerin desteğiyle ulaşmayı hedefliyoruz.”

OKULDA ŞİDDET

Avukat Ayşe Nur Aktürk, tüm çocukların eşit şartlarda eşit hakları sağlamanın sosyal devletin görevleri arasında olduğunu belirtti. Aktürk, çocuk ve çocuk hakları sağlığının tam sağlanması gerektiğini söyledi. Okullarda şiddet konusuna değinen Aktürk, “Bizler okullarda okurken şiddeti yadırgamıyorduk. Maalesef şiddet bir gerçekti. Şuanda artık tepki gösterebiliyoruz. Öğretmen ve ya okulun başka bir çalışanı çocuğa fiziksel şiddet uyguladığında başvuru yollarını kullanıyoruz. Fakat şuanda duygusal şiddetin daha ağır olduğunu görüyoruz. Okullarda ki şiddete ses çıkartıyoruz ama ebebeğin şiddetine ne kadar karşıyız, ne kadar müdahale edebiliyoruz, ne kadar kendimizi frenleyebiliyoruz? Ebebeğinin uyguladığı şiddetin neresindeyiz bunları sorgulamamız gerekiyor.” dedi. 

SORULAR SORULDU

Etkinlikte diğer uzmanlarda belirledikleri konuları anneler ve velilere anlattı. Soru cevap bölümlerinde ise, anneler ve veliler kafalarında olan soruları uzmanlara yönelterek cevap aldı.

ETKİNLİĞE KATILAN UZMANLAR

Etkinliğe katılarak sunumlarını gerçekleştiren uzmanlar şunlar, Dijital Medya Uzmanı Avni Yiğit Göksu, Özel Eğitim Uzmanı Ayşe Ünal, Uzman Psikolog Aile Danışmanı Başak Hayta, Avukat Berk Efe Güçel, Psikolog Ebru Kara, Sosyal Hizmetler Uzmanı Elif Kibar, Drama Eğitmeni Elçin Katlav, Diş Hekimi Emre Mert Ekici, Fizyoterapist Ezgi Güvenç, İç Mimar Hande Cömertpay, Yoga Eğitmeni Hande Mirik, Uzman Klinik Psikolog Psikoterapist Gülistan Karakeçeli, Beden Eğitimi Öğretmeni Nebil Bakırsini, Eczacı, Pedagog, Oyun Terapisti Nihal Baysal Koçer, Beslenme Uzmanı Püren Dilmaç, Fizyoterapist Sadık Çaygökçe, Okul Öncesi Öğretmeni Saliha Akduman, Yüksek Fizikçi Sedat Yılmaz, Sosyal Yaşam Destek Uzmanı, Eğitim Koordinatörü Sedef Sezen Fındık, Ebe Selin Göğebakan, Okul Öncesi Öğretmeni Selma Alp, Rehber Öğretmen Semiha Çopur, Psikolog Serpil Sulu, Spor Hakemi Servin Eyi, Dans Eğitmeni Sahar Duru, Okul Öncesi Öğretmeni Kübra Sungur, Gıda Mühendisi Tuğba Ersoy, Psikolojik Danışman Özgür Aydın Urlu, Rehber Öğretmen ve Tercih Danışmanı Yusuf Genç oldu.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2019, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42