Vali Demirtaş; “Amacımız nitelikli ve kaliteli eğitim”

Vali Demirtaş;  “Amacımız nitelikli ve kaliteli eğitim”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Varlığımızın ve kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasının ilk şartının tarihine, milletine, devletine, bayrağına, vatanına bağlı nesiller yetiştirmekten geçtiğini belirten Adana Valisi Mahmut Demirtaş; “O sebeple ülke olarak, en temel amacımız, çocuklarımızın milli ve manevi değerleri önceleyen, nitelikli ve kaliteli bir eğitim almalarıdır. Bu bağlamda ülkemiz genelinde olduğu gibi, ilimizde de 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ışığında, çok ciddi fiziki ve beşeri eğitim yatırımlarına imza atmaktayız” dedi.

Uzun bir yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla Türkiye’de 18 milyonun üzerinde öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen ders başı yaptı. Adana’da da yeni eğitim ve öğretim döneminde 500 bine yakın öğrenci için ders zili çaldı.

Yeni eğitim yılı nedeniyle Adana’nın Çukurova İlçesi’nde bulunan Kenan Çetinel İlkokulu’nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ülkemize, milletimize, öğrencilerimize, eğitim camiamıza, velilerimize ve Adana'mıza hayırlı olmasını diledi.

Adana’da 500 bine yakın öğrencinin ders başı yaptığını belirten Vali Demirtaş, “Bugün ilimiz genelinde 500 bine yakın evladımız, ilk ders zilinin çalması ile birlikte yeniden okuluyla, arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle buluşuyor. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve eğitim camiasının tüm paydaşları, yeni eğitim-öğretim dönemine başlamanın heyecanını ve sevincini yaşıyor. Ben de sizlerin bu heyecanını tüm kalbimle paylaşıyor; bu sevincin bütün eğitim-öğretim yılı boyunca sürmesini diliyorum” diye konuştu.

Milletimizin varlığının, kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasının ilk şartının tarihine, milletine, devletine, bayrağına, vatanına bağlı nesiller yetiştirmekten geçtiğini ifade eden Vali Demirtaş şöyle konuştu;

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da esaret ve sefalete terk eder." sözüyle somutlaştırdığı gibi, istiklal ve istikbalimizle ilgili olarak üzerinde hassasiyetle durmamız gereken en önemli konuların başında, hiç kuşkusuz eğitim gelmektedir. Bununla birlikte millet olarak en büyük sermayemiz, insan kaynağımız, beşeri gücümüzdür. Bugünün ve geleceğin dünyasında söz sahibi olmak istiyorsak, bu gücü en iyi şekilde kullanmak zorundayız.

En kıymetli varlıklarımızı, evlatlarımızı, çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve teknoloji ile buluştururken, onları milli ve manevi değerlerimizle de donatmalıyız. Milletimizin varlığının, kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasının ilk şartının tarihine, milletine, devletine, bayrağına, vatanına bağlı nesiller yetiştirmekten geçtiğini, aklımızdan çıkarmamalıyız.

O sebeple ülke olarak, en temel amacımız, çocuklarımızın milli ve manevi değerleri önceleyen, nitelikli ve kaliteli bir eğitim almalarıdır. Bu bağlamda ülkemiz genelinde olduğu gibi, ilimizde de 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ışığında, çok ciddi fiziki ve beşeri eğitim yatırımlarına imza atmaktayız.

Buna mukabil, eğitim ve öğretimde başarı çıtasını daha yükseğe çıkarmanın, eğitim camiası başta olmak üzere her kademedeki kamu görevlilerinin, sivil toplum mensuplarının, hayırsever vatandaşların, öğretmenlerin ve velilerin iş birliğinden geçtiği unutulmamalıdır. Zira bu işbirliği ve koordinasyon, ilimizde eğitime dair karşılaştığımız sorunların bertaraf edilmesinin de anahtarıdır. O sebeple ilimizde eğitime dair fikri, projesi, desteği olan herkese kapılarımızın yedi gün yirmi dört saat açık olduğunu hatırlatmakta yarar görüyorum.

Sevgili öğrenciler; Yaz tatilinin ardından yeniden ders başı yapıyorsunuz. İçinizde bu yıl ilk kez okula başlayanlar var. Onlar ayrı bir heyecan ve mutluluk yaşıyorlar. Unutmayın ki eğitim hayatınız boyunca elde edeceğiniz her başarı, aileleriniz ve aziz milletimiz için kıvanç vesile olacaktır.

Biliniz ki sizler memleketimizin umudu, istikbalisiniz. Milletimizin önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirecek olan sizlersiniz. Bu sebeple bugünden bu hedeflere kilitlenmeli, düzenli ve disiplinli çalışmalı, kendinizi en iyi şekilde yetiştirmelisiniz.

Değerli Öğretmenlerimiz; İstikbal ufkunda beklenen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri sizler yetiştireceksiniz. Çocuklarımızı sevgiyle, şefkatle, ilimle, irfanla, ahlakla, faziletle donatın. Onları itina ile yetiştirin ve en önemlisi iyi bir vatandaş ve iyi bir insan olmalarını sağlayın. Mesleğe başladığınız ilk günkü aşkı, şevki ve heyecanı son gününüze kadar yaşayın.

Çocuklarınızın öğretmenlerinde aradığınız özelliklerin, kendi öğretmenliğinizde bulunup bulunmadığını sürekli olarak sorgulayın. Sizlere emanet edilen evlatlarımızı, en güzel şekilde yetiştirme gayreti içerisinde olun. Kısacası bu milletin emanetine gözünüz gibi sahip çıkın.

Saygıdeğer Velilerimiz; Çocuklarımızı her yönüyle tanıyan en başta sizlersiniz. Bu sebeple çocuklarınız hakkındaki birikimlerinizi öğretmenlerimizle paylaşınız. Lütfen her konuda bizimle işbirliği ve iletişim içerisinde olunuz. En iyiye ve en güzele ancak bu yolla ulaşabiliriz. Kendi çocuklarımıza gösterdiğimiz sevgiyi ve saygıyı onların arkadaşlarına ve ebeveynlerine de gösterelim. Bu vesileyle 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının ülkemize, milletimize ve Adana'mıza hayırlı olmasını diliyorum”

Hedefimiz, her güzel işi en mükemmel şekilde yapmaya odaklanmış, özgür düşünen, sağduyulu, insanlığa gerçek iyilik yolunda hizmet edecek, güzel ahlaklı ve hayırlı nesiller yetiştirmektir diyen Adana İl Milli Eğittim Müdürü Veysel Durgun ise şöyle konuştu;

“Geleceği kuracak yeni nesiller, hakları olan daha kaliteli eğitim imkanları sağlamanın yollarını bulmak, birlik ve beraberlik duygularını güçlendirerek, ülkemizi çağdaş uygarlığın önemli bir unsuru haline getirmek hepimizin birinci meselesi olmalıdır. 

Hedefimiz, her güzel işi en mükemmel şekilde yapmaya odaklanmış, özgür düşünen, sağduyulu, insanlığa gerçek iyilik yolunda hizmet edecek, güzel ahlaklı ve hayırlı nesiller yetiştirmektir. Çocuklarımızı uygarlığın yetişkin birer üyesi yapmak, araştıran, sorgulayan kendi kendine karar verebilen, kararlarının sorumluluğunu taşıyan, gelişen teknolojiyi yaşam biçimi haline getiren, eleştirmekle kalmayıp çözüm üreten bir nesil olarak yetiştirmek temel görevimizdir.

Biliniz ki eğitimcilik, dünyanın en kutsal ve buna karşın büyük sorumluluk taşıyan mesleğidir. Bunun için öğretmenlerin kendilerini sürekli olarak yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir.  Öğretmen, hayatının her aşamasını planlamalıdır. Öğretmen, yarını bugünden planlayan kişi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Bu bilinçle yeni eğitim öğretim yılına adım atmalı ve aynı kararlılıkla yoluna devam etmelidir.

Sevgili Öğrenciler, sizleri geleceğimizin teminatı olarak görüyoruz. Bu nedenle sizlerin en iyi şekilde yetişmeniz için tüm imkânlarımızı sizlerin hizmetine sunma çabası içerisindeyiz. Unutmayınız ki başarının yolu düzenli olarak çok çalışmaktan geçer. Çalışın, sorgulayın, doğruyu yanlıştan ayırt etmenin yollarını arayın. Sosyal, sanatsal ve sportif aktivitelerde yer alın. Bu yolculukta en büyük rehberinizin aileleriniz ve öğretmenleriniz olduğunu asla unutmayın.

Kıymetli Velilerimiz; sizler en kıymetli varlıklarınızı bizlere emanet ediyorsunuz. Emanetinize en iyi biçimde sahip çıkacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu zorlu süreçte okul idaresi ve öğretmenlerimizle iş birliğinizi en üst düzeyde tutunuz. Evlatlarımızla ilgili öğretmenlerimizin bilmesi gereken her türlü bilgiyi paylaşınız. Okul saatleri dışında onların yaptıkları çalışmaları, vakitlerini ne şekilde ve kimlerle geçirdiklerini yakından takip ediniz. Öte yandan okul aile birliklerimizde görev almaktan çekinmeyiniz. Okullarınızın yürüttüğü iş ve işlemleri yakından takip ediniz. Kısacası okulla iletişiminizi en üst seviyede tutunuz. 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ülkemize, milletimize ve Adana'mıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum”

Konuşmaların ardından bir öğrenci şiir okudu. Ardından 4. Sınıf öğrencileri öğrenime yeni başlayan küçük öğrencilere çiçek vererek okula hoş geldin dedi. Okul öğrencileri tarafından düzenlenen halk oyunlarının ardından protokol sınıfları gezerek, ders başı yapan öğrencilere çeşitli hediyeler sundu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2