banner6

Vali Demirtaş: Kan bağışlayın hayat kurtarın

Mardin Valisi ve Büyükşehir Başkan Vekili Mahmut Demirtaş Kızılay’a ait kan bağışı istasyonunu ziyaret ederek, yetkililerden kan bağışları konusunda bilgi aldı. Kan bağışı yapan bir Kızılay gönüllüsü ile sohbet eden Vali Demirtaş, kan bağışlamanın hayırlı bir iş ve sevap olduğunu hem de kan bağışı yapmanın insan sağlığına yararlı olduğunu söyledi.  Kızılay gönüllüsüne bu güzel davranışından ötürü teşekkür eden Vali Demirtaş, her sağlıklı vatandaşı kan bağışı yapmaya davet etti.

Vali Demirtaş: Kan bağışlayın hayat kurtarın

ADNAN AVUKA

 MARDİN(İLKHABER)-Mardin Valisi ve Büyükşehir Başkan Vekili Mahmut Demirtaş Kızılay’a ait kan bağışı istasyonunu ziyaret ederek, yetkililerden kan bağışları konusunda bilgi aldı. Kan bağışı yapan bir Kızılay gönüllüsü ile sohbet eden Vali Demirtaş, kan bağışlamanın hayırlı bir iş ve sevap olduğunu hem de kan bağışı yapmanın insan sağlığına yararlı olduğunu söyledi.  Kızılay gönüllüsüne bu güzel davranışından ötürü teşekkür eden Vali Demirtaş, her sağlıklı vatandaşı kan bağışı yapmaya davet etti.

KAN BAĞIŞININ FAYDALARI

“Vücudunuz bedeninizin hayati sıvısı olan kanı eksildikçe üretir. Eğer vücutta bir kan eksikliği olursa vücut uyarılır ve yerini doldurmak için yeni kan üretimine başlar. Yani kan verince kan hücreleriniz yenilenir. Bu sayede spor yapmış gibi zinde olur, gençleşirsiniz.

Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. Kan verdikten sonra kandaki yüksek yağ oranı düşer. Bu durum baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesine katkı sağlar. Kan vermek kemik iliğinin yağlanmasını da önler.

Kan bağışının karaciğer, akciğer, kalın bağırsak gibi bazı kanser türlerine yakalanma ihtimalini azalttığı yönünde çalışmalar vardır. Yine bazı araştırmalar, kan vermenin kolesterol ve şeker düzeylerini dengede tuttuğunu gösterir.

Kan vermek ufak çaplı bir check-up gibi de düşünülebilir. Çünkü her kan verdiğinizde kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama yapılır. Bu sayede AIDS, Hepatit B, Hepatit C, sifiliz (frengi) taramasından da geçmiş olursunuz. Aynı zamanda kan grubunuzu da ücretsiz öğrenirsiniz. Kan bağışında bulunanlara verilen kan sigorta kartı sayesinde, siz ve soyadınızı taşıyan yakınlarınız acil kan ihtiyacı durumunda tüm Kızılay Kan Merkezleri’nde önceliklidir.

Kan vermenin belki de en büyük faydası psikolojiktir. Kan vererek hiç tanımadığınız birilerine yardım etmek onurlu bir davranıştır. Ayrıca bağışınız sayesinde birinin veya birilerinin hayatını kurtarma düşüncesi paha biçilemezdir.

Kimler kan bağışlayabilir?

50 kilonun üzerinde, 18 – 65 yaş aralığında, hemoglobin ölçümü normal olan sağlıklı kişiler yılda birden fazla bağışta bulunabilir. Erkekler 90 günde bir yani yılda dört defa, kadınlar ise 120 günde bir yani üç defa kan bağışlayabilir.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42