Vatandaş kırtasiye fiyatlarından şikayetçi

Vatandaş kırtasiye fiyatlarından şikayetçi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da veliler çocukları için kırtasiye alış verişine çıktı. Bir öğrencinin sadece kırtasiye masrafı en az 200 Türk Lirası’na mal oluyor. 

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Öğrencileri okul heyecanı sararken, veliler ise öğrencilerin ihtiyaçları olan kırtasiye malzemelerini almak için tek tek kırtasiye dükkanlarını gezerek uygun fiyatlı ürünler bulmaya çalışıyor. Bir öğrencinin ortalama en düşük kırtasiye malzemesini almak isteyen velilerin en az 200 lirayı gözden çıkartmaları gerekiyor. 

KIRTASİYE KIRTASİYE DOLAŞIYORLAR

Dolar kuruna endeksli olduğu öne sürülen kırtasiye malzemelerinin son günlerde dolar fiyatının düşmesiyle birlikte fiyatlarda bir gerileme yaşadı. Bu durumun okula sayılı günler kalması nedeniyle öğrenci velilerine yaradığı görüldü. Ancak bütçesi bu alış verişe uygun olmayan velilerin çocuklarının kullanacağı malzemeyi daha ucuza almak için kırtasiye kırtasiye dolaştıkları görüldü. 

DOLAR DÜŞTÜ, FİYATLAR UYGUNLAŞTI 

Cevdet Kırtasi’nin sahibi Cevdet Kabasakal, kırtasiye alış verişleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.  Kabasakal, kırtasiye malzemelerinin dolara endeksli olduğunu söyledi. Son dönemde doların fiyatının düşmesiyle kırtasiye malzemelerinde de bir düşüşün yaşandığını anlatan Kabasakal, “Dolar kurunun düşmesiyle birlikte fiyatlarda bir düşüş yaşandı. Fiyatlar hemen hemen geçen senenin fiyatlarına kadar geriledi. Şuan okul öncesi olduğu için yoğunluk var. Fiyatlarda düşük olduğu için insanlar gönül rahatlığıyla alış verişlerini yapıyorlar.” dedi.

MÜŞTERİLERİMİZ DAHA BİLİNÇLİ

Müşterilerin artık daha bilinçli olduğundan bahseden Kabasakal, “Müşterilerimiz daha bilinçli kaliteye önem veriyorlar. Kaliteli malı satınca satışlarda sorun olmuyor. Ürünlerimiz dolara endeksli. Dolar ağustos ayında yükseldiği için fiyatların yükselmesine neden olmuştu. Fiyatlar artınca zaten durum kendiliğinden belli oluyor. Ama şimdi düştü fiyatlar. Bunun nedeni de ürünlerin ithal olması.” şeklinde konuştu. 

ÖĞRENCİLER ARASI FİYATLAR FARKLI

İlk okul ve ana okul öğrencilerin kırtasiye masraflarının birbirinden farklı olduğunu kaydeden Kabasakal, “Veliler kaliteye önem veriyor ve kaliteye önem veriyorlar. Bilinçli velilerimiz ne yapacaklarını iyi biliyorlar. Daha çok bilinçli veliler bizi tercih ediyorlar.  Ortalama bir ilk okul öğrencisinin kırtasiye tutarı 150 ila 200 lira arası, ana okulu öğrencisinin kırtasiye malzemesi tutarı 200 ila 300 lira arası tutuyor. Orta okul daha da ucuz oluyor. Kitapların fiyatları biraz daha pahalı oyuyor.” ifadelerini kullandı.  

 FİYATLAR NE KADAR?

Kırtasiye işi yapan Emrah Çelik ise, kırtasiye malzemelerinin neredeyse tamamının dolara bağlı olması nedeniyle fiyatları doların belirlediğini anlattı. Ortalama bir öğrencinin alışverişinin 400 lira gibi bir rakama tekamül ettiğini işaret eden Çelik, bu masrafın özel okullarda 2-3 bin liraya kadar çıktığını dile getirdi. Sattıkları ürünler hakkında bilgiler veren Çelik, “Kalemler 1 liradan başlayıp 3, 3.5 liraya kadar çıkıyor. Defterler kabının malzemesine göre karton ve PP (Polipropilen) olarak ikiye ayrılıyor.  Karton kapak defterler 1 lira ila 4 lira arasında, yırtılmayan PP apak defterler 15-20 lira. İşaretleme kalemi 2 ila 10 lira arasında. Yapıştırıcılar 2 ila 10 lira arası.  10 liraya da çanta var, 200-300 liraya da.” diye konuştu.  

SAĞLIĞA ZARAR VEREN MADDELER SATMIYORUZ

Dışarıda çok daha ucuz malzeme de olduğunu kaydeden Çelik,  kırtasiyelerinde salığa zarar verecek kanserojen ürün bulundurmadıklarını savundu. Çelik, verdikleri fiyatın sağlıklı ürünler için geçerli olduğunu söyledi. Çocuklar için cilde zarar veren hiçbir ürün satmadıklarını kaydeden Çelik, piyasalarda genel olarak Çin malı ürünlerin olduğunu kendilerinin bunu tavsiye etmedikleri için satmadıkları vurguladı. Çelik, ürünlerinin dolara endeksli olduğunu işaret etti. 

3 ÇOCUK OKUTUYOR

3 çocuk okutan Nuri Çalban’da çocuklarına kırtasiye malzemesi için vatandaşlar arasında yer aldı. Fiyatların yüksekliğinden şikayetçi olan Çalban, Bin 760 lira emekli maaşı ile evin geçimini sağlamaya çalıştığını söyledi.  Çocuklarından birinin üniversite okuduğunu vurgulayan Çalban, “3 çocuk okuyor, biri üniversitede. Evim kira 3 çocuk okula gidiyor. Bu şartlarda bu çocukların defter, kitap parasını karşıla bakalım nasıl karşılayacaksın? Su gelmiş 150 lira. Evin toplam masrafı bin lira.  Geri kalan 760 lira ile ne yapacaksın? Çocuklara okul harçlığı mı vereceksin, büyük çocuk üniversitede okuyor, en az 500 lira ona gönderiyorum, onu mu vereceksin? Okul alışverişi mi yapacaksın?” dedi. 

165 LİRA ÖDEDİ

Çalban, sadece  defter, kitap, çanta, kalem, kalem ucu gibi ihtiyaçlara kasada 165 lira ödediğini söyleyerek, “Görüyorsunuz bu malzemeleri 165 liraya aldık. Daha okul liste verecek. Devlet kitap veriyor ama ekstradan kitap da isteniyor. Geliyoruz 50 lira, 70 liralarla karşılaşıyoruz. Devlet kitabı aldırıyorsa o zaman devlet karşılasın. Niye bunu halka yüklüyorlar ki. Kitaplar işe yaramıyorsa vermesinler” ifadelerini kullandı.  

SÜREKLİ FORMA DEĞİŞTİRİLİYOR

Kendilerinin okula her yerde satılan siyah önlükle gittiklerini ifade eden Çalban, “Şimdi okul yönetimi üniforma istiyor. Bir dönem sonra o forma değişti diyorlar. Okulların anlaştığı yerler var. Formayı da sadece orada bulabiliyorsun. Adana’da bunu bir yer yapıyor. Başka yerde 3 liraya alacaksam orada 6 liraya alıyorum. Bunu herkesin satması lazım” dedi. 

AZ MASRAFLA GEÇİRMEK

Çalban, okul masraflarını karşılayabilmek ve kış ayını daha az masrafla geçirebilmek için yaz ayını köyde eşinin ailesi ile geçirdiğini anlattı. Kış hazırlıklarını köyde yaptığının altını çizen Çalban, “Salçamı, kışın kullanacağım kurutulmuş biberdi, patlıcandı, kabaktı, bulgurdu peynire varıncaya oradan getirdim. Burada bir ekmeğe para veriyorum. Eğer çocuklar isterlerse sucuk, yumurta bir kere kahvaltılık alıyorum. Ne et alıyorum, ne tavuk alıyorum. O parayı ete yetiştirme şansım yok” şeklinde konuştu.  

ZAMLI ÜRÜNLER

Torunları ile kırtasiye alış verişine çıkan Ali Özarslan ise,  bir öğrencinin kırtasiye, forma masrafını 400 lira olduğunu belirtti. Maaşlarına yüzde 4 zam aldıklarını hatırlatan Özarslan, şunları söyledi;

“Aldığımız gelir artışı ile ürünlere gelen zamlar arasında uçurum var. Zaten gelen zamlarla alım gücümüz düştü. Bu düşüş karşılanmadı. ‘Neyi nasıl yetiştireceğiz, en ucuzunu nasıl bulacağız?’ diye uğraşıyoruz. Okul forması 150 lira. Daha bunun kışlığı var, ayakkabısı var, spor ayakkabısı var, eşofmanı var,  Servisi var. Öğrenciler 12-13 arası yemek molası. Öğrenciye artık  bir öle yemeği masrafı da çıktı. Okul açılacak yarın öğretmen ‘yayın seti getir’ diyecek. Kaynak kitap, kötüsü 50 lira"  

2 ÇOCUK İÇİN BİN LİRA

Reyhan Çamel isimli çocuklarına kırtasiye alış verişi yapan vatandaş ise, 2 çocuk okuttuğunu ve 1000 liraya yakın ücret ödediğini anlatarak, “2 çocuk okutuyorum. Fiyatlar yüksek. Tamam kırtasiyelerde yüksek fiyata alıyor ama iki çocuğun okul hazırlığında dün 500 Liraya yakın bir ücret gitti. Bugünde alış verişteyiz. Yapacak bir şey yok maalesef. Her şeyin fiyatı iki katına çıkmış durumda. Kırtasiye malzemelerinin fiyatı daha bir yüksek. Devletimizin bu konuda ailelere yardımcı olması lazım. Bir asgari ücret ile geçinen insan bunları almak için gerçekten çok zorlanacaktır. Biz iki kişi çalışıyoruz ama yinede zorlanıyoruz. Allah ailelerin yardımcısı olsun. 2 çocuk için 1000 lira sadece kırtasiye malzemelerine gidecek.” 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2