banner6

Vatandaşlar çeyrek altın almak için adeta yarıştı

Altın fiyatlarında düşüş yaşanınca vatandaşlar kuyumculara yönelerek çeyrek altın satın aldı.

Vatandaşlar çeyrek altın almak için adeta yarıştı

Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)-Altın fiyatlarında düşüş yaşanınca vatandaşlar kuyumculara yönelerek çeyrek altın satın aldı.

Altın fiyatlarında ki dalgalanma devam ediyor. Gün içerisinde altın fiyatlarında ki ciddi düşüş yerini yükselişe bıraktı. Altının yükselmeye başladığın gören küçük yatırımcılar kuyumculara akın etti. Genellikle çeyrek altın alan vatandaşlar nedeniyle bazı kuyumcuların elinde çeyrek altın kalmadığı görüldü.

FİYATLAR DÜŞTÜ

Kasım ayının ilk haftası 883 Lirayı gören çeyrek altın fiyatı 765 liraya kadar geriledi.  16 Kasım itibariyle zaman zaman 774 liraya kadar çıkan ve fiyatı geri düşen altındaki hareketlenmeyi gören vatandaşlar altın almaya yöneldi. Kuyumculara akın eden vatandaşlar çeyrek altını 16 Kasım tarihi itibariyle 765 liradan satın aldı. Altın fiyatı öğleden sonra ise tekrar yükselen altını satın alan vatandaşlar çeyrek altını 770 liradan satın alabildi. Çeyrek altına ilginin yoğun olması nedeniyle bazı kuyumcularda çeyrek altın kalmadığı görüldü.

890 LİRAYA KADAR YÜKSELMİŞTİ

Kuyumcular altın fiyatının yüksek olduğu zamanlar altını olanların bozdurmaya geldiğini ancak kimsenin altın satın almadığını hatırlattı. İşlerin durağanlaşmasının kısa sürdüğünü belirten kuyumcular, “Altın fiyatları son birkaç gündür yükselişin ardından düşmeye başladı. 890 liraya dayanan çeyrek altın fiyatı 765 liraya kadar düştü. Vatandaşlar altın fiyatlarının düştüğünü görünce dükkanlarımıza akın etmeye başladı. Çeyrek altın o kadar fazla satıldı ki bazı arkadaşlarımızda kalmadı. Gelen herkes çeyrek altın soruyor.” ifadelerini kullandılar.

Öte yandan yarım altın 1535, tam altın 3040 liradan satıldı. Gram altın ise 468 lira, 1879 dolan bandından işlem gördü. Uzmanlar aşı ve vaka sayısının altın fiyatlarında üzerinde etkili olduğuna yönelik görüş bildirdi.  Ahlatcı Yatırım tarafından hazırlanan raporda ise şu ifadeler kullanıldı;

“Aşı gelişmelerinin neden olduğu iyimserlik sonucu hafta başında takip edilen satışların ardından geçtiğimiz gün, devam eden koronavirüs endişeleri ve risk iştahında gözlenen gerileme değerli metalde yukarı yönlü hareketlere destek olduğu takip edilmişti. Haftanın son işlem gününde ise artan vaka sayılılarının neden olduğu endişeler ve dolar çevresinde sınırlı satış baskıları Ons Altın'da zaman zaman yukarı yönlü tepkileri hızlandırırken, risk iştahında gözlenen toparlanma hareketleri sınırlandıran unsur olarak karşımıza çıktı. Teknik olarak incelediğimizde, ons altının 1890 dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Azalan talep ile ons altınında aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda sırası ile 1883, 1875 ve 1868 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Olası bir yukarı yönlü harekette ise 1898, 1904 ve 1910 direnç seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.”

İntegral Yatırım Menkul tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Ons altın forex piyasasında bu sabah 1892 seviyesinde hareket ediyor. Değerli metal koronavirüs vakaları ve aşı ile ilgili endişelerin etkisiyle, güçsüz doların da desteği ile yükseldi.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER