banner6

​​​​​​​Veteriner hekimlerinin sorunları tartışıldı

Adana Veteriner Hekimler Odası, Türk Veteriner Hekimler Birliği ile bir araya gelerek veteriner mesleğinin yanı sıra hayvancılığın sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştı. Toplantıya Türk Veteriner Hekimler Birliği Vakfı Başkanı Safa GÜR, Vakfın Adana Temsilcisi, Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse ve Yönetim Kurul Üyeleri katıldı.

​​​​​​​Veteriner hekimlerinin sorunları tartışıldı

F. Metin MARACI

ADANA (İLKHABER) - Adana Veteriner Hekimler Odası, Türk Veteriner Hekimler Birliği ile bir araya gelerek veteriner mesleğinin yanı sıra hayvancılığın sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştı. Toplantıya Türk Veteriner Hekimler Birliği Vakfı Başkanı Safa GÜR, Vakfın Adana Temsilcisi, Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse ve Yönetim Kurul Üyeleri katıldı.

Toplantı sonrası varılan ortak kararı açıklayan Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, “Beşeri Hekimleri ve sağlık çalışanlarına fiili hizmet zammı verilirken, Veteriner Hekimlerin bu işin dışında tutulması haksızlıktır. Kamuda çalışan Doktorların muayenehaneleri kapatılırken kamuda çalışan Veteriner Hekimlerin de muayenehaneleri kapatılmıştı. Çünkü tam gün yasası bütün hekimlere eşit uygulanmıştı. Bunu kabul ediyoruz. Çünkü kamuda çalışan arkadaşlarımız muayenehane açmamalı ve asli işi olan salgın hastalıklarla mücadele etmelidir” dedi.

Veteriner hekimlere de fiili hizmet zammı verilmesi gerektiğini belirten Nihat Köse, “Beşeri hekimlere fili hizmet zammı verilirken, Veteriner Hekimler fiili hizmet zammının dışında tutuldu. Herhangi bir yasak olduğunda veteriner hekimler sağlık sınıfında ancak iyileştirme varsa değil. Kamu-serbest ayrımı yapılmaksızın bütün Veteriner Hekimlerin ve emeklilerinin özlük haklarında iyileştirme yapılarak fiili hizmet zamlarının verilmesi ve emeklilerine beşeri hekimlere yapılan iyileştirmenin yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Hastalıklarla mücadeleye de dikkat çekilen açıklamada çu bilgilere yer verildi;

“Aşı uygulama ücretlerinin (el emeği) arttırılması, 3-5 yıldır aşılamadaki manipülasyon ücreti değiştirilmemiştir.  Ancak aşı ücretli hale geldiğinden, örneğin bir doz şap aşısı 3.25 TL+Manipülasyon ücreti 0.75 kuruş ile toplam 4 TL etmektedir.

Sahada aşı yapan meslektaşımız aşı yapıldıktan sonra “param yok”, diyen yetiştiricimizin aşı ücretini kendi cebinden karşılamak zorundadır. Bu sadece bir-iki doz gibi az sayıda değil, aşı dönemlerinde günlük 2-3 yüz hayvana aşı yapan bir meslektaşımızın 10-15 hayvanda bu durumla karşılaşması söz konusu olmaktadır.

Bu sorunlar salgın hastalıklarla mücadelede zafiyete neden olacaktır. Sorunla karşılaşmamak için manipülasyon ücretinin zamanımıza uygun hale getirilmesi ve projeli aşıların hayvanlarımıza ücretsiz olarak yapılması uygun olacaktır.

Kamuda çalışan Veteriner Hekimlere kılık kıyafet ve malzeme desteği yardımı halen 40 - 50 TL düzeyinde olması yetersidir. Bu rakamların yeterli düzeye çıkarılması gerekmektedir.

Hiçbir akademik meslek grubundan işyeri açmak için belediyeden ruhsat sorulmazken, Veteriner Hekimlere belediye ruhsatının sorulması anlaşılabilir gibi değildir. Örneğin;  bir Diş Hekimi sadece bağlı bulunduğu Bakanlığa ve odaya karşı sorumlu iken, Veteriner Hekimler aynı zamanda belediyeden ruhsat almaktadır.

İTS, ATS e-reçete sisteminin aksaklıkları giderilmeden ve hayvanların takibi yapılmadan uygulamaya konulması sadece Veteriner Hekimlere yük getirmekte, aynı zamanda ceza ile karşı karşıya getirmektedir. Sistemin alt yapısını tam oluşturduktan sonra gündeme alınması, cezaların önce uyarı sonra küçük bir ceza, tekrarında ise ceza şeklinde uygulanması doğru olacaktır.

Gıda işletmelerinin denetiminde her yıl Ocak ayında Veteriner Hekimler Odası’nca verilen Çalışma İzin Belgelerinin, Tarım Bakanlığı denetimcileri tarafından sorulması, gıda güvenliği açısından önemlidir.  Sürdürülebilir sağlıklı hayvansal gıdanın olmazsa olmazı Veteriner Hekimlerdir”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER