Vursavuş: İşgallere hep birlikte ‘dur’ diyelim

CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Vursavuş, kentin kaldırımlarının yollarının ve parklarının işgal altında olduğunu belirterek, zabıtaların işgallere işlem yapmak için gittiklerinde, meclis üyelerinin ve siyasileri arayıp, ‘Başkanım bizim dayıoğlunun önündeki fıçıları kaldırmışlar’, ‘başkanım şu dolaplar biraz daha dursa’ şeklinde talepte bulunduklarını savundu.

Vursavuş: İşgallere  hep birlikte ‘dur’ diyelim

Bayram BULUT

Kaldırımların ve yolların işgal altında olduğunu işaret eden Mustafa Vursavuş, “Ben kıymetli başkanımın da bu konuların üstesinden geleceğine adım gibi biliyorum. Kaldırım ve yollar masa, sandalye, tabela, dondurma dolabı, lastik, vale tabelası ve çerez dolabı ile işgal edilmiş durumda. Buralarda insanların yürümesi gerekiyor. Peki esnaflarımız sağ olsun ne yapıyor? 10 - 20 - 30 metrelik bir iş yerini kiraladıklarında kaldırımı da kendine ait sayıyor. Bu 15 - 20 yıllık bir Adana ritüeli haline geldi.” diye konuştu.

Vatandaşların artık kaldırımda da, yoldan da yürüyemediklerini vurgulayan Mustafa Vursavuş, “Bunlar artık vatandaşlar kaldırımı bırakın yolda yürüyemez hale geldiler. Parkların büfe işgallerinden kurtarılması gerekiyor. Uzun yıllardır park tanımı Adana'da insanların gezdiği değil, büfelerin yayıldığı bir tanım haline gelmiştir. 10-12 metrelik ihale encümen kararı ile verilmiş büfelerin bütün parkı sardığı aşikar. Yani on metre yerine 100 metre, 200 metreyi çıkmış. Bunların çok sıkı denetlenmesi gerekli.” ifadelerini kullandı. >> 5’de

ADANA (İLKHABER) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Vursavuş, kentin kaldırımlarının yollarının ve parklarının işgal altında olduğunu belirterek, zabıtaların işgallere işlem yapmak için gittiklerinde, meclis üyelerinin ve siyasilerin arayıp, ‘Başkanım bizim dayıoğlunun önündeki fıçıları kaldırmışlar’, ‘başkanım şu dolaplar biraz daha dursa’ şeklinde talepte bulunduklarını savundu.

CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Vursavuş, kent içerisindeki kaldırım işgalleri ve büfelerin yarattığı işgal konuların değindi. Kent içerisinde ciddi sorunların başında gelen kaldırım işgallere konusu çığ gibi büyümeye devam ediyor. Kaldırım işgalleri nedeniyle birçok kaldırım kullanılamaz durumda. İş yerlerinin malzemelerinin konulduğu kaldırımların yanı sıra birde kaldırımlara park eden araçlar nedeniyle vatandaşlar büyük sıkıntılar yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda kentin birçok yerinde faaliyete geçen büfelerin yerleştiği yerlerin bulunduğu alanın çevresini de işgal ettiği görülüyor. 

ÖNEMLİ SORUN

Kent açısından yaşanan bu önemli sorunu Adana Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Vursavuş, meclis gündemine getirdi. Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis oturumunda konuşan Mustafa Vursavuş, ilk olarak yol, kaldırım ve parkların sözlük tanımını yaparak sözlerine başladı. Vatandaşların meclisten beklentilerinin olduğunu dile getiren Vursavuş, “Sokak ve caddelerin iki yanında yayaların yürümesi için yapılan hafif yüksekçe yola kaldırım denir. Bu arkadaşlar sözlükten alınmış bir terimdir. Karada insanların araçların gidip gelmesi için yapılan uygun yere yol denir. Sözlükten aldım. Bir yerleşim yerinde halkın gezip hava alması amacıyla özel olarak düzenlenmiş ağaçlandırılmış çiçeklendirilmiş geniş alanlara park denir. Muhtemelen üçü de sözlükteki tanımına uymuyor. Bunu hepimiz muhtemelen Adanalı olarak hemfikiriz. Bu konuyla ilgili Adana'da ki bütün hemşerilerimizin meclisten beklentileri var. Bunları yerine getirmek zorundayız.” dedi.

BAŞKANIM BUNUN ÜSTESİNDEN GELECEKTİR

Kaldırımların ve yolların işgal altında olduğunu işaret eden Mustafa Vursavuş, “Ben kıymetli başkanımın da bu konuların üstesinden geleceğinin de üstesinden geleceğini adım gibi biliyorum, eminim. Ancak bazı sıkıntılar var, onu da buradan arz etmek istiyorum. Kaldırım ve yollar masa, sandalye, tabela, buzdolabı, gazetelik, dondurma dolabı, lastik, vale tabelası, beton parçası, fıçı, çerez dolabı ile işgal edilmiş durumda.  Kaldırımlar böyle bir belediye donanımına sahip olmak zorunda değil. Buralarda insanların yürümesi gerekiyor. Peki esnaflarımız sağ olsun ne yapıyor? 10 - 20 - 30 metrelik bir iş yerini kiraladıklarında öncelikle kaldırım zaten kendine ait. Hatta dönüp yolu da kendine ait sayıyor. Bu 15 - 20 yıllık bir Adana ritüeli haline geldi.” diye konuştu.

KALDIRIMDAN DA, YOLDANDAN DA YÜRÜNMÜYOR

Vatandaşların artık kaldırımda da, yoldan da yürüyemediklerini vurgulayan Mustafa Vursavuş, “Bunlar artık vatandaşlar kaldırımı bırakın yolda yürüyemez hale geldiler. Parklarla da ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum. Parkların büfe işgallerinden kurtarılması gerekiyor. Uzun yıllardır park tanımı Adana'da insanların gezdiği değil, büfelerin yayıldığı bir tanım haline gelmiştir. Bunu aksini bu salondan bir tek kişi inkar edemez. 10-12 metrelik ihale encümen kararı ile verilmiş büfelerin bütün parkı sardığı benzetmek belki yanlış ama özür diliyorum tanım için kanser gibi. Yani on metre yerine 100 metre, 200 metreyi çıkmış. Bunların çok sıkı denetlenmesi gerekli.” ifadelerini kullandı. 

BELEDİYE KANALIYLA İŞLETİLMELİ

Büfeleri Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kanalıyla büfe hizmeti vermesi konusuna dikkat çeken Mustafa Vursavuş, “Metrekarelerine çekilmesi hatta bundan sonra encümen kanalıyla hiçbir şekilde büfelerin kiraya verilmemesi, verilenler varsa yasal metrekarelerinde halka hizmet etmeleri sağlanması, artı eğer çok gereken büfe ihtiyacı varsa ki büyük parkların tabi ki ihtiyacı olacaktır, belediyemizin kendi kanalıyla bu hizmeti vermesi bence çok şık olacaktır ve Adana'ya da yakışacaktır. Bu meclise de yakışacaktır diye düşünüyorum. Bu arada parkların dışında ki büfelerin tamamında gördüklerimi söylüyorum ben hiçbir şekilde metrekarelerine uyuşma yoktur. Ya iki katı ya üç katı ya beş katındadır. Belediyenin gelir kaybını hiç söylemek istemiyorum. 

ÖRNEKLER VERDİ

Kısaca bir kaç tane örnek vereyim dikkatinizi çekmek için. Bugün İnönü Parkı dediğimiz yer park değildir ne olduğunu artık bende bilmiyorum. Siz biliyor musunuz onu da bilmiyorum. Dilberler Sekisinden yukarı doğru çıkarken sağ tarafta bir arkadaşımıza bir büfe yeri verilmiş kim olduğunu da bilmem. Ama oranın rekreasyon alanının şeklini bozarak, bir teraslama yaparak, içi malzeme doldurularak, üstüne sandalye atılarak bir piknik alanı haline getirilmiştir. Türkmenbaşı Bulvarı’ndan yukarı doğru çıkarken otobanı atladığınızda sol tarafta büyük bir çadır var. Ne olduğunu ben çözemedim. Yıllardır orada duruyor. O çadırın çok acele kaldırılması lazım.” şeklinde konuştu. 

BAŞKANI ARIYORLAR

Zabıtalar işgallere işlem yapmak için gittiklerinde, meclis üyelerinin ve siyasilerin arayıp, ‘Başkanım bizim dayıoğlunun önündeki fıçıları kaldırmışlar’, ‘başkanım şu dolaplar biraz daha dursa’ şeklinde talepte bulunduklarını öne süren Vursavuş sözlerini şöyle sürdürdü;

“Diyeceksiniz ki ya Mustafa Başkan iktidarsınız, başkana söyleyin zabıtaya söylesin kaldırsın. Bunu bende biliyorum. Başkanın elini gelin güçlendirelim. Bu konuyla ilgili zabıta arkadaşlar gittiğinde ilk arayan gene meclis üyesi bizler oluyoruz. ‘Başkanım bizim dayıoğlunun önündeki fıçıları kaldırmışlar’, ‘başkanım şu dolaplar biraz daha dursa’ diye ne yazık ki önce meclis üyesi arkadaşlarımızdan başlayıp, siyasetin en tepesinden en altına kadar arkadaşlarımız başkanı arayıp, zabıta arkadaşlarımızı arayıp böyle bir taleple geliyorlar. Çok açık rica ediyorum sizden Adana adına. Bakın bu arada ben Kent Estetiği Kurulunun Başkan Vekili seçildim. İnşallah güzel hizmetlerde bulunacağız hep beraber. Oradan çıkan kararların meclis eliyle yürütülmesini ben oybirliği ile geçeceğine adım gibi eminim. Hepiniz bu kentin yurttaşlarına karşı sorumlusunuz sorumluyuz ve başkanlık makamı bir karar verip uygulamasıyla ilgili gerekli müdürlerine başkanlarına talimat verdiğinde sizlerden ricam, bir arkadaş, bir meclis üyesi, bir dost ricam başkanlığı aramayalım. Hiç kimseyi aramayalım. Gereğini yerine getirsinler. Çünkü hepimiz daha güzel bir Adana için, daha güzel bir Türkiye için canla başla çalışmak zorundayız.” 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 14:55

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2