Yağmur: Kurban kolileri ibadeti yerine geçmez

Yağmur: Kurban kolileri  ibadeti yerine geçmez

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, marketlerden alınan kurban kolilerinin, kurban ibadeti yerine geçmediğini belirtti.

Kurban Bayramı’na sayısı günler kala yine marketlerde satılan kurban kolileri gündeme gelmeye başladı. Konuyla ilgili Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur Gazetemize açıklamalarda bulundu. Marketlerden alınan kurban kolilerinin kurban ibadeti yerine geçmediğini dile getiren Yağmur, bazı marketlerin internet sitelerinden paylaştıkları fetvalarla vatandaşları yanılttıklarını ve ibadetlerinin geçersiz olmasına neden olduklarını savundu.
BUNLARA DİKKAT EDİLMELİ

Kurban kesiminin bir ibadet olduğunu kaydeden Yağmur, kurban olarak marketlerden kilo garantili ve hissedarları belirli olmayan kurbanlıkların sadece et olarak yansıdığını ve sevabının ise olmadığına ileri sürdü. Kurbanda büyükbaş kurbana en fazla 7 kişi hissedar olabileceğini ve her bir hissedarın Müslüman olması gerektiğini işaret eden Yağmur, hissedarların önceden bilinmesi gerektiğini vurguladı. Marketlerden kesilmiş olarak alınan etlerin hissedarları ve sayısı belli olmadığını öne süren Yağmur, insanların bunlara dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

SORULAR SORUN

Marketlerden kurban alacakların ortak aldıkları kurbanın diğer ortaklarının isimlerini, telefon numaralarını, hayvanın kulak numarasını sormasının doğru olacağını anlatan Yağmur, “Çekinmeyin ve şu soruları kurban alacağınız marketlere sorun. Kurbanıma ortak diğer kişilerin adını ve telefonunu alabilir miyim?  Müslüman olup olmadıklarını ve bu işi ibadet amacıyla yapıp yapmadıklarını öğrenmek için bu soruyu sormalısınız. Benim kurbanımın kulak numarası nedir? Kurbanımdan sizin garanti ettiğiniz etten daha düşük bir et çıkarsa ne olacak? Diğerleri ile mi tamamlayacaksınız? Bu soruları ise, kurban etinin tamamının hisse sahiplerine ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için mutlaka sormalısınız. Beni hissedar yaptığınız kurbandan daha fazla et çıkarsa bunu bana mı vereceksiniz yoksa düşük çıkan kurban kolilerine mi dağıtacaksınız? Diyelim ki 7 hisse tamamlanmadı ve en son 4 kişi kaldı. Kurbanımı kiminle 7’ye tamamlayacaksınız? Şeklinde soru sorun ve yanıtlarını mutlaka alın.” dedi.

SATILMAK ÜZERE ET REYONLARINA GÖNDERİLİR

Kurban kesimini yapan yerlerde her kurbana 7 ortak belirlendiğini vurgulayan Yağmur, “Kurban kesimini, bu işi doğru yapan yerlerden yaptığınızda her bir kurbana 7 ortak belirlenip ismi yazılıyor. 7 kişi tamamlanınca kurbanın kesiliyor. Marketlerdeki sistemde ise bu 7 kişinin tamamlanması şartı yok. Gerçekten çok yanlış bir durum. Çünkü zaten 7 kişiye karşılık bir kurban kesme sistemi yoktur. Diyelim ki market sisteminde en son 5 koli siparişi kaldı. 2 hisse bulunamadı. Bu 5 kişiye de kolisi hazırlanıp etleri gönderilir. Ama gerçek bir kurban kesim noktasında bu 5 kişi ya kendi aralarında kesmeye razı olur ya da kesim işinden vazgeçer. Ama marketlerde böyle bir sistem olmadığı için kalan 2 hisse satılmak üzere et reyonlarına gönderilir. Yani sizin ortaklığınız marketle olur. Bu ibadeti yerine getirmek için ortakların Müslüman olması gereklidir. Bir kurum veya kuruluş ile ortaklık yapılmaz” diye konuştu.

HİSSE SAHİPLERİNE EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE ULAŞTIRILMASI ZORUNLU

 “Bir marketin kurban satış sitesinde kesilen tüm hayvanların etlerinin tek bir yerde toplandığı ve karışık bir şekilde kolilendiği yazmaktadır.” diyen Yağmur,  sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu kesinlikle ibadete aykırı bir durumdur. Hayvana ait tüm etlerin hisse sahiplerine eksiksiz bir şekilde ulaştırılması zorunlu bir kuraldır. Marketin yaptığı açıklama şöyle: Kesilen kurbanların bir noktaya toplanıp, kemiklerinin ayrıştırılması ve burada kemiksiz hale getirilmesinden dolayı hisse sahibinin kurbanı diğer hisse sahiplerinin kurbanı ile ayrım sırasında karışabilmektedir. Karışmadan dolayı oluşabilecek bir kurban etinin başka bir kişiye gitmesinde sakınca olmadığı ve bu konuda kurban hisse sahibinin kendi kurban etinden feragat edeceği kurbanın sahibi tarafından kabul edilmiştir. Marketimiz, her halükarda kurban sahibine küçükbaş hayvanda minimum 14 kg kemikli ve büyükbaş hayvanda minimum 18 kg kemiksiz kurban etini eksiksiz olarak teslim etmeyi taahhüt eder.”
FETVA HATTINA SORDUK

Kurban kolileri konusunu Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva hattına sorduklarından bahseden Yağmur, fetva hattından şu yanıtları aldığını anlattı;

“Müslümanların, bu marketlerin kurban organizasyonlarına katılarak Kuran’da açıkça emredilen kurban ibadetinin yerine getirilip getirilemeyeceğini Din İşleri Yüksek Kurulu şöyle açıkladı: Aşağıda belirtilen 4 maddenin her biri kendi başına marketlerden alınan kurban kolilerinin ibadet yerine geçmediğini göstermektedir. Ortakların hepsinin Müslüman olma ve Allah rızası için kurban kesme niyetinde olma şartının olması gerekli. Büyükbaş hayvanlar bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Bu ortakların hepsi Müslüman olup, her birinin, Allah rızası için kesilen kurbanlık hayvanın en az yedide birine sahip olması gerekir.

SEKİZDE BİR HİSSE İLE BÜYÜKBAŞA GİRİLEMEZ

Marketlerin düzenlediği kurban organizasyonlarında kimlerle ortaklık yaptığınızı bilmiyorsunuz. Marketlerin müşteri hizmetlerindeki temsilciler de sizin hangi hayvana kimlerle ortak olduğunuzu bilmediklerini söylüyorlar. Marketler bu işi “Ucuz et ve ödeme kolaylığı” sloganı ile öne çıkardığı için bu amaçla et almak isteyen birisi de sizin hayvanınıza ortak olabilir. Bu kişiler gayrimüslim de olabilirler. Çünkü kurban alım işlemi herkese açık. Ortakların hepsinin Müslüman olması ve niyetlerinin ibadet olma şartı yerine getirilmediği için büyük marketlerden kurban kesmek ibadet yerine geçmez. Hisselerin yedide birden az olmama şartının olması gerekiyor. Her bir büyükbaş hayvana ortak olan kişilerin adına kesilen kurbanların hisseleri, yedide birden daha az olarak belirlenmemelidir. Mesela sekizde bir hisse ile büyükbaşa girilemez.
7’YE DEĞİL 8’E BÖLÜNÜYOR

Marketlerin kurban kolilerinde kilo garantisi veriyorlar. Yani ortak olduğunuz hayvan diğerlerine göre daha ağır veya daha hafif olsa da fark etmez. Sizin alacağınız et miktarı belli. Hayvanın ağır olması durumunda, garanti edilen et miktarından sonra ortada kalan et, garanti edilen ağırlığın altında olan başka hayvan sahiplerinin kolilerine dağıtılıyor. Yani siz hayvanın yedide bir hissesinden daha az et almış oluyorsunuz. Sizin adınıza kesildiği iddia edilen hayvan ortalamanın üzerinde bir et verdiği için 7’ye değil 8’e bölünüyor. Bu ise ibadetinizin geçersiz olmasına neden oluyor. Ortak olduğu hayvanın hissesi, garanti edilen ağırlığın altında olan kurban kolilerinde ise en az iki farklı hayvana ait et bulunuyor. Çünkü eksik olan ağırlık, eti fazla çıkan hayvanların parçalarından tamamlanıyor. Böylece eti başka hayvandan, ciğeri başka hayvandan, sakatatı başka hayvandan oluşan koliler meydana gelmektedir. Kurban kolisinde en az 2 çeşit hayvanın eti ile karşılaşan binlerce kişinin şikayetini internetteki şikayet sitelerinden görebilirsiniz. Ayrıca paketlemelerdeki yanlışlıklardan dolayı kolisinden sadece sakatat, sadece et veya sadece ciğer çıkan birçok kişi olmuştur.
KURBAN KESİM YERİNE GİDİP HAYVANINIZIN KESİLMESİNİ İZLEYEMİYORSUNUZ

Vekâletle kurban kesen kuruluşların daha önce satın aldıkları hayvanları, hissedarlarını belirlemeden topluca kesmeleri caiz değildir. Marketlerden aldığınız kurban kolilerinin içindeki etlerin hangi hayvana ait olduğunu bilmiyorsunuz. Kurban kesim yerine gidip hayvanınızın kesilmesini izleyemiyorsunuz. Kurbanınızın hangi kesim hanede saat kaçta kesildiğini çoğu market söyleyemiyor. Böyle bir durumun olması başlı başına ibadetinizi zedeleyen bir durumdur. İlgili kuruluşlar, vekâletlerini aldıkları kişiler adına kesecekleri hayvanların tüm etlerini hissedarlara ulaştırmalı, bunların bir kısmını et reyonlarında satmamaları veya belirlenen kilo üzerindeki et miktarlarını bir araya getirerek yeni bir hisse oluşturmamalıdırlar.
Fazla etlerin sahiplerine verilmesi gerekmesine rağmen marketler standart bir ağırlık belirleyip kurban satışı yapmaktadırlar. Fazla gelen etlerle yeni bir kurban kolisi yapılmakta ve bu koli sanki bir hayvana aitmiş gibi bir hisse olarak satılmaktadır. Bu yöntem ile 1 büyükbaş hayvan 8-9 hisseye sahip olmaktadır. Bu ise kurban ibadetinizin geçersiz olmasına neden olur. Oysaki bir kurban en fazla 7’ye bölünebilir.”

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2