Yağmur’dan, kurban alacaklara uyarı!

Yağmur’dan, kurban  alacaklara uyarı!

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık alacak vatandaşları uyardı.

Başkan Saruhan Yağmur, kurbanlık alımında ve kesiminde dikkat edilmesi geren konularla ilgili açıklamalarda bulundu.  Yağmur, kurban kesiminin dinimize uygun olarak yapılması, hijyen ve sağlık koşullarına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.  Kurbanın kesilmesi ve etlerin parçalara ayrılarak kıyma çekimi yapılmasının et ve et ürünleri konusunda faaliyet gösteren odaya kayıtlı, resmi onayı bulunan iş yerleri tarafından yapılması gerektiğini dile getiren Yağmur, Kurban Bayramı’nın yaz ayına denk gelmesi nedeniyle sıcaklık ve iklim şartlarının bu yılda risk faktörü olarak öne çıkacağını vurguladı.

HANGİ HAYVANLAR KURBAN OLARAK KESİLMELİ?

Yağmur, kesilecek kurbanın belirli kriterler taşıması gerektiğine de dikkat çekerek, “Sakat derecesinde hasta, zayıf ve düşkün olmaması, iki gözünün veya bir gözünün kör olmaması, dişlerinin tamamının veya çoğunun düşmüş olmaması, boynuzlarının birinin veya ikisinin kökünden kırılmış olmaması, kulağının veya kuyruğunun yarıdan fazlası kesilmiş olmaması, meme başlarının kopmuş olmaması gerekir. Kurbanlık hayvanın kesim yapılacağı alanda hayvanın eti ile temas edecek kirliliğe mahal verilmemesi için kesim yapılacak alan mutlaka hijyen kurallarına uygun olmalı. Kurban kesimi yapacak olan kişinin işin usta olmasına dikkat edilmelidir. Hayvana eziyet çektirmeden ve eti telef etmeden uygun parçalara ayırabilecek kişiler kesim için tercih edilmelidir.” dedi.

BELEDİYELERİN BELİRLEDİĞİ YERLERDE KESİM YAPILMALI

İl ve ilçelerde belirlenen kesim alanlarında kesimlerin yaptırılmasının gerektiğini işaret eden Yağmur, “İl ve ilçe Belediyelerinin belirlediği kesim alanlarında veya kesim için özel izin alınan yerlerde kesim yaptırmalıdır. Sokak ortası gibi hayvan kesimi için uygun olmayan yerlerde kurban kesimi yapılmamalıdır. Kurban kesildiğinde ön temizlik işlemleri yapılıp güneş ışınlarına maruz kalmayarak yeterli oranda soğutma yapıldıktan sonra uygun paketleme materyalleri ile paketlenerek vakit geçirmeden muhafaza altına alınmalıdır. Kıymalık çekimi için tercih edilen iş yerlerinde bakımsız, paslı makinelerle kıyma çekimi yapılmamasına dikkat edilmelidir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2