banner6

Yanıyoruz…

Türkiye'yi Cuma gününden bu yana etkisi altına alan Kuzey Afrika sıcak hava dalgası Adana'da son 39 yılın sıcaklık rekorunun kırılmasına neden oldu. Termometrelerin yer yer 47 dereceyi gösterdiği kette sokaklar adeta terkedilmiş gibi görünüyor.

Yanıyoruz…

Yanıyoruz…

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Türkiye'yi Cuma gününden bu yana etkisi altına alan Kuzey Afrika sıcak hava dalgası Adana'da son 39 yılın sıcaklık rekorunun kırılmasına neden oldu. Termometrelerin yer yer 47 dereceyi gösterdiği kette sokaklar adeta terkedilmiş gibi görünüyor.

Türkiye'nin en sıcak kentlerinden olan Adana'da son günlerde Afrika üzerinden gelen çöl sıcakları ile adeta kavruldu. Son 39 yılın sıcaklık rekorunun kırıldığı kentte neminde etkisiyle sıcaklıklar daha da yüksek hissediliyor.

METEOROLOJİDEN UYARI

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklara artış beklendiğinden, başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşların güneş ışınlarının dik geldiği 10-16 saatleri arası güneş ışınlarına direk maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Sıcaktan bunalan vatandaşlar, parklarda, baraj gölünde ve yasak olmasına rağmen sulama kanallarında serinlemeye çalıştı. Kent merkezi adeta terk edilmiş görünüme bürünürken, dışarı çıkanlar termometrelerin 47 dereceyi gösterdiği parklarda, gölgelik alanlarda dinlenmeyi tercih etti.

SOKAKLAR BOŞALDI

Aşırı sıcaklar nedeniyle yayla ve denize gidenlerin yanı sıra, kent merkezinde kalanlar da dışarı çıkmamayı tercih etti. Sokakların boşaldığı kentte kendini dışarı atanlar parklarda gölgeliklerde serinlemeye çalıştı.

Gençler ve çocuklar ise sıcak havalarda şehir içerisinden geçen sulama kanalları ve baraj gölünde serinlemeye çalıştı. Boğulma tehlikesine rağmen barajda yüzerek serinlemeye çalışan gençler, "Hava çok sıcak. Şimdi sıcaklık 40 derecenin üzerinde var. Başka çaremiz yok. Çok sıcak, bu yüzden gelip burada yüzüyoruz." Dedi.

Güneş çarpmalarına karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması ve beyaz renkli kıyafetler giyilmesinin daha uygun olduğunu belirtiyor.

‘’MÜMKÜNSE DIŞARI ÇIKMAYIN’’

Adana Tabip Odası Başkanı ali İhsan Ökten, ‘’ Özellikle bugünlerde, hasta vatandaşların hava sıcaklığı konusunda daha hassas davranmaları gerekiyor. Bol bol sıvı tüketilmesini ve yağlı yiyeceklere dikkat edilmesi gerekir. Açık renkli giyinin. Sıcakların en fazla hissedildiği, öğlen saatleri olan saat 10:00 ile 16:00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması daha iyi olur. Havaların sıcaklığının giderek daha da artacağı belirtiliyor. Tansiyon, kalp ve solunum sistemi hastalığı olan kişilerin çok duyarlı olmaları gerekmektedir.’’ Dedi.

ÇOK SICAK

Merkezde bulunan Atatürk Parkı’nda dinlenmeye gelen Ahmet Özçınar, evde duramadığını ve kendini parka attığını söyledi. Parkın da sıcak olduğunu belirten Özçınar, ‘’Belki burası daha serin olur diye geldim ancak görüyorsunuz termometre 47 dereceyi gösteriyor. Baktım olacağı yok çeşmede su ile serinlemeye çalışıyorum. Hayatımda böyle bir sıcak görmedim. Çok sıcak çok’’ Dedi.

Otomotiv sektöründe çalışan Nurettin Pamuk da kavurucu sıcaklarda su altında serinlemeye çalışıyor. Henüz tatile gitmediğini belirten Pamuk, ‘’Bu yıl iznim yok. Bu nedenle tatile gidemeyeceğim. Gördüğünüz gibi çalışıyorum. Havalar çok sıcak. Çeşmenin altında serinlemeye çalışıyorum. Adana tarihinde böyle bir sıcak görmüş mü acaba?’’ dedi.

SAHİLLER DOLDU TAŞTI

Adana’nın sahil ilçeleri olan Karataş ve Yumurtalık adeta insan akınına uğradı. Bunaltıcı sıcaklar nedeniyle vatandaşlar, ailece sahillere akın etti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2017, 16:46

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42