banner6

“Yanmasın Artık Topraklar, Rahat Etsin İnsanlar”

Her yıl yakılan anızlar nedeni ile kentlerde kabusa dönen hayatlara bir dur demek için Adana Valiliği ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uyarılar yapılmaya devam ediyor.

“Yanmasın Artık Topraklar, Rahat Etsin İnsanlar”

 BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Her yıl yakılan anızlar nedeni ile kentlerde kabusa dönen hayatlara bir dur demek için Adana Valiliği ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uyarılar yapılmaya devam ediyor.

Adana Valiliği ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçiler ve vatandaşları uyarmak amaçlı broşürler hazırlandı. Hazırlanan broşürlerde toplu taşıma araçları ve benzeri yerlere yapıştırılarak konuyla ilgili bilgiler paylaşıldı. Son olarak Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşımada kullanılan belediye otobüslerine bu afişler yapıştırıldı. Yapıştırılan afişlerde “Yanmasın Artık Topraklar, Rahat Etsin İnsanlar” sloganı yer aldı.

ANIZ YAKMANIN ZARARLARI

Afişte anız yangınıyla ilgili detaylı olarak verilen bilgilerde ise şu ifadelere yer verildi; “Toprak verimliliğini ve su tutma kapasitesini azaltır.  Orman yangınlarına ve çevre kirliliğine neden olur. Ormana 4 km’den yakın yerlerde ateş yakmak yasaktır.  Anız yakanlara her dekar için idari para cezası verilir. Orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde ceza 5 kat arttırılır. İzinsiz yakılan ateş için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası verilir. Toprak çöle dönüşür.”

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Geçtiğimiz yıllarda ise, anız yakma konusu üzerine yaşanan yoğun şikayetler nedeni ile camilerde Cuma Hutbelerinde konu üzerinde durulmuştu. İtfaiye ve benzeri kurumlarda anız yakılmaması konusunda çiftçileri bilgilendirmek için kolları sıvamıştı. Ancak geçtiğimiz yıllarda uyarılar, kesiler para cezalarına rağmen anız yakma işlemleri devam etmişti. Konu Adana’ya gelir gelmez Adana Valisi Mahmut Demirtaş’a bilgilendirilmiş. Başarılı Vali Demirtaş ise, bu konuda çalışmalar başlatmıştı.

YAKMAYIN MAKİNE KULLANIN

Öte yandan bazı firmalarda insanların mağdur olduğu ve topraklarında verimini düşürdüğü bu anız yakma işleminin önüne geçebilecek çalışmalar yaparak yeni ürünler geliştirdi. Adana’da bir girişimci, tarlalarda anız yakmaya ihtiyaç bırakmayacak bir kültivatör (traktör tırmığı) geliştirdi. Tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve sapları, artık anız yakılarak değil, tırmıkla sürülerek temizlenebilecek. AR-GE çalışması gerçekleştiren bir firmanın Genel Müdürü Hüseyin Bulancak, kök ve sapları sorunsuz temizlediği için anıza gerek bırakmayan kültivatörlerin seri üretimine başlayacaklarını kaydetti. Hüseyin Bulancak, bunun yanı sıra narenciye budamasını sıfır hata ile yerine getiren bir alet de ortaya çıkardıklarını kaydederek, organize Sanayi Bölgesi’nde kurdukları fabrikada üretime başlamak üzere olduklarını anlattı. Bulancak, “Çukurova’da fazla gübre, fazla su, fazla enerji, fazla ilaç ve fazla işçilikle tarım yapılıyor. Tarım bölgesi olmamıza rağmen usulüne uygun teknoloji kullanılmadığından ilerleme sağlayamıyoruz. Standartlara uygun üretim gerçekleşmediğinden limanlardan ürünlerin geri döndüğü de oluyor. AR-GE çalışmalarımızla oluşturduğumuz yeni teknolojik aletler sayesinde, çiftçilerimiz bu sorunların üstesinden gelecek” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 14:39

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER