Yasağı takan yok

Adana’da Polis, yaşanan boğulma vakalarına rağmen sıkı önlemler almasına rağmen, sulama kanalları, nehir ve barajlarda gençler ile çocuklar yüzmeye devam ediyor.

Yasağı takan yok

 

Bayram BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Adana’da Polis, yaşanan boğulma vakalarına rağmen sıkı önlemler almasına rağmen, sulama kanalları, nehir ve barajlarda gençler ile çocuklar yüzmeye devam ediyor.

Yaz aylarının sona ermesine rağmen hala sulama kanallarında suya girmenin “yasak” olduğu alanlarda ihlaller devam ediyor. Sulama kanalına, Seyhan Nehri’ne ve Seyhan Baraj Gölü’ne giderek yüzen kişiler tehlikeleri adeta hiçe sayıyor. Son 10 yılda sadece Adana’da hayatını kaybedenlerin sayısı 300’ü aştı. 2018 yılında yaşanan boğulma vakalarında ise yaklaşık 20 kişi hayatını kaybetti. Yaz boyunca Adana Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı sıkı denetimlere ve uyarılara aldırış etmeyen genç ve çocukların olduğu görüldü.

UYARILAR YAPILIYOR

Yapılan operasyonlarda polisler gençleri sularda yüzmemeleri konusunda sıklıkla uyardı. Sulama kanallı etrafında bulunan evlere ve işyerlerine broşürler dağıtan ekipler, zaman zamanda sulama kanalında yüzen çocukları bir araya toplayarak durumun ciddiyetini anlattı. Boğulma vakalarının önüne geçmek için yetkiniler tarafından sulama kanalı kenarında bulunan esnaflar dahil olmak üzere toplam 300’den fazla can simidi dağıtıldı.

300’DEN FAZLA KİŞİ BOĞULDU

Yıllara göre bakıldığında ise sulama kanallarında 2008 yılında 21 kişi, 2009 yılında 23 kişi, 2010 yılında 21 kişi, 2011 yılında 27 kişi, 2012 yılında 32 kişi, 2013 yılında 34 kişi, 2014 yılında 40 kişi, 2015 yılında 27 kişi, 2016 yılında 40 kişi, 2017 yılında 24 kişi, 2018 yılının ilk 7

 ayında ise yaklaşık 20 kişi hayatını boğularak kaybetti.

ÖĞRENCİLERDE YÜZÜYOR

Son baharda olunmasına rağmen havaların yüksek sıcaklıkta hissetmesi yüzme vakalarının devam etmesine neden oluyor. Sulama kanallarında yüzenlerin yanı sıra Seyhan Baraj Gölü’ne giderek bu alanda da yüzenlerin olduğu görülüyor. Yüzen kişilerin okula giden öğrenciler olması ise dikkatlerden kaçmıyor. Korkusuzca suya giren gençler adeta ölüme davetiye çıkartıyor.

İLGİNÇ İFADELER

Görenlerin uyarmasına rağmen yüzmekten vazgeçmeyen kişiler, “Biz yüzmeyi biliyoruz. Bilmesek zaten gelip suya girmeyiz. Hava sıcak ne yapalım. Yüzmeyi bilmeyen arkadaşlarımız zaten suyun kenarında duruyorlar.” ifadelerini kullandılar. Uyarıyı yapan vatandaşlar ise, “Haberlerde görüyorsunuz insanlar boğularak can veriyorlar. Bu sularda yüzmek çok tehlikeli. Yüzme havuzları var. Buralara giderek yüze bilirsiniz” dediler.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 13:05

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2