banner6

Yaz aylarında daha kolay kilo vermenin 6 ALTIN kuralı

Yaz geldi ve tatil sezonu başladı. Çoğu insan yazın gelmesi ile birlikte tatil hesapları yapmaya başladı.

Yaz aylarında daha kolay kilo vermenin 6 ALTIN kuralı

Yaz aylarında daha kolay kilo vermenin 6 ALTIN kuralı

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Yaz geldi ve tatil sezonu başladı. Çoğu insan yazın gelmesi ile birlikte tatil hesapları yapmaya başladı. Tatil öncesi birçok kişi dahi iyi görünmek için fazla kiloları için zayıflama telaşına giriyor. Tatile gitmeden önce daha sağlıklı ve dinç bir görünüme kavuşmak için diyetler ve spor programlarına katılıyor.

Uzmanlar tatil öncesi fazla kiloları olanlar için uyarılarda bulunuyor. Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, yaz aylarında sağlıklı görünmek için sağlıklı beslenmenin önemine değinerek, ‘’Yaz aylarında deniz, kum, güneş üçlüsü yani tatil için herkes zayıflama telaşına girer. Aslında kış aylarında yavaşlayan metabolizmamız yaz aylarında daha hızlı çalışıyor. ‘’ dedi.

Sağlıklı olmak için önerilerde bulunan Şenses, şu önerilerde bulundu;

‘’Yaz aylarında metabolizmamız daha hızlı çalıştığından, kilo verme işi daha rahat olur. Yani yaz aylarında daha rahat kilo verebilirsiniz. Ancak bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. İşte yazın kilo vermenizi kolaylaştıracak 6 altın kural;

SAĞLIKLI BESLENMENİN OLMAZSA OLMAZI ‘KAHVALTI’

Güne kaliteli bir kahvaltı ile başladığımızda metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına yardımcı oluruz. Kahvaltıda ise hem protein hem de lif açısından zengin besinler tercih ederek vücudumuza daha uzun süren tokluklar yaşatabiliriz. Protein açısından zengin peynir, yumurta, süt gibi besinler kahvaltının baş tacı olmalı; lif içeriği yüksek tam tahıllı ekmek veya yulaf ezmesi ile tamamlanmalı; vitamin ve mineral için domates, salatalık, yeşillikler veya meyve ile zenginleştirilmelidir.

ANA ÖĞÜNLERDE SEBZEYİ BOL BOL TÜKETİN

Yaz aylarında sebze ve meyve tüketimini arttırmak lif açısından zengin bir beslenme sağlayacak ve tokluğu beraberinde getirecektir. Kilo kaybı açısından sebze ağırlıklı beslenme avantaj sağlar. Aldığınız kaloriyi et, tavuk ve balık tükettiğiniz öğüne kıyasla düşürür. Bu demek değildir ki bu protein kaynaklarını hiç kullanmayalım. Yanında bol salata ile kullanalım, ama sebze tüketimine daha fazla özen gösterelim.

MEYVEYİ TÜKETİRKEN KONTROLLÜ OLUN

Meyveleri tüketirken biraz dikkat etmekte fayda var. İçerdiği şeker nedeniyle kontrolsüz kullanıldığında kilo vermek değil ama kilo alma konusunda kolaylık sağlayabilir. Meyve tüketiminde dikkat edilecek en önemli nokta olabildiğince çeşitlilik sağlayıp faklı vitamin ve mineral almaya yardımcı olmaktır. En iyi ara öğün alternatiflerden biri olan meyveleri özellikle kronik rahatsızlığı olanlar kontrollü kullanmaya dikkat etsinler!

SUYU İHMAL ETMEYİN

Terleme ile kaybettiğimiz sıvıyı karşılamanın en kolay ve kalorisiz yolu su içmek.  Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su içmeye dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çocuklar, hamileler, yaşlılar ve sporcular aşırı su kaybettiklerinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

Serinlemek ve sıvı almak adına tercih edilen kalorili içecekler kilo almaya yardımcı olacağından dikkatli kullanılmalıdır.

SPOR YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Her gün yapamıyorsanız dahi haftada toplam 150 dakika egzersiz veya yürüyüş yapmaya çalışmak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

UYGUN OLMAYAN DİYETLERDEN UZAK DURUN

Beslenme alışkanlıklarınıza ve kişisel özelliklerinize uygun bir beslenme planını öğrenmek için mutlaka bir diyetisyenden destek alın.

Sağlıklı beslenmenin zamanı yok. Dönemlik değil ömürlük tercihler yaparak sağlığınıza sağlık katmanız dileğiyle…

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2017, 15:13

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER