banner6

Yaz aylarında Kulak, Burun ve Boğaz hastalıklarına dikkat

Tatil dönemlerinin vaz geçilmezi yaz mevsimi geldi. Havaların ısınmasıyla birlikte deniz ve havuz sezonu da açıldı. Bununla beraber bazı kulak burun boğaz rahatsızlıkları da başladı.

Yaz aylarında Kulak, Burun ve Boğaz hastalıklarına dikkat

Yaz aylarında Kulak, Burun ve Boğaz hastalıklarına dikkat

 

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Tatil dönemlerinin vaz geçilmezi yaz mevsimi geldi. Havaların ısınmasıyla birlikte deniz ve havuz sezonu da açıldı. Bununla beraber bazı kulak burun boğaz rahatsızlıkları da başladı. Uzmanlar yaz mevsiminde çok sık rastlanan kulak, burun ve boğaz hastalıkları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Dr. Rıza Mete, insanlar sıcak yaz günlerinde en fazla deniz ve havuzlarda serinlemeyi tercih ettiğini ve bunun da bazı tehlikeleri de beraberinde getirdiğini söyledi.

Sık sık denize ya da havuza girmenin dış kulak yolu enfeksiyonlarına sebep olabileceğine değinen Uzman Doktor Rıza Mete, ‘’ Dış kulak yolu enfeksiyonları, dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının dış yüzeyinin iltihaplanmasıdır ve özellikle sıcak, nemli hava şartları ve alerji hastalığı kolaylaştırıcı etkenlerdir. Kirli sular (banyo, deniz, havuz) bu enfeksiyona sebep olabilir. Enfeksiyonlar içinde de en çok rahatsızlık verenlerin kulak mantarlarıdır.’’ Dedi.

Yaz tatili döneminde havuz ve denizlerde yaşanan kulak, burun ve boğaz hastalıklarına değinen Dr. Mete şu bilgilere yer verdi;

‘’Sıcak yaz günlerinin gelmesiyle birlikte insanlar serinlemek amacıyla en çok denize ve havuza girmeyi tercih ediyor. Ancak bu durum bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

SICAKLARI SEVEN BAKERİLER

Kışın sık görülen nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları ve bunlara bağlı oluşan sinüzit, otit gibi enfeksiyonların yerini dış kulak iltihabı (eksternal otit) ve kulak mantarı (otomikoz) gibi sıcak, nemli havaları seven mikrobik hastalıklar almaktadır. Virüs, bakteri ve parazit gibi enfeksiyon ajanlarının havuzlardan geçme riski çok yüksektir.

Ayrıca sık sık denize ya da havuza girmek te dış kulak yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir. Dış kulak, kulak kepçesi ile orta kulak boşluğunda kalan kanal şeklinde bir yapıdır ve burada dış ortama karşı kulağı koruyan ve antiseptik özellikleri olan salgı üreten bezler vardır. Dış kulak yolu bakteri ve mantarların üremesi için uygun bir ortamdır. 

EN FAZLA RAHATSIZLIK VEREN, KULAK MANTARLARIDIR

Dış kulak yolu enfeksiyonları, dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının dış yüzeyinin iltihaplanmasıdır ve özellikle sıcak, nemli hava şartları ve alerji hastalığı kolaylaştırıcı etkenlerdir. Kirli sular (banyo, deniz, havuz) bu enfeksiyona sebep olabilir. Enfeksiyonlar içinde de en çok rahatsızlık verenler kulak mantarlarıdır.

NEME DİKKAT

Kulak kanalının sürekli ıslak kalması, havalanmaması iltihap sürecini başlatan en önemli etkendir. Enfeksiyon dış kulak yolu girişinde kızarıklığa ve ileri derecede şişliğe sebep olabilir. Oluşan ödem nedeniyle dış kulak yolu daralır.

Enfeksiyonun başlangıcında kaşıntı, ağrı, kulakta dolgunluk hissi, sonrasında akıntı ve işitme kaybı gelişebilir ve alttaki kıkırdakta enfeksiyona katılırsa ağrı artar. KBB uzmanı öncelikle enfeksiyonun yayılımını belirler.

Tedavideki amaç kulak ağrısını azaltmak ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır Enfeksiyon sadece dış kulağa sınırlı ise önce temizlik yapılır, enfeksiyonu azaltacak antibiyotikli veya farklı içerikli kulak damlaları ve ağrı kesici verilir.

Daha ciddi vakalarda, antibiyotik kullanımı gerekli olabilir. Herhangi bir damla veya antibiyotik KBB uzmanı görmeden vermemelidir. Yakınmaların şiddeti genellikle tedaviden sonraki üç gün içerisinde azalarak on gün içerisinde geçer.

KULAK TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Dış kulak yolu enfeksiyonundan korunmak için Dış kulak iltihabından korunmak için kulakta bulunan salgının yerinde kalması ve kulak temizliğinin doğru yapılması gereklidir. Yüzme veya duş almadan sonra kulaklarınızı havlu ile kurulayın.

TAHRİŞ ETMEYİN

Özellikle dış kulak yolu derisine yönelik travmatik hareketlerden kaçının. Kulağın kuvvetle temizlenmesi ve kaşıma ile yapılan tahriş ile oluşan hasarlar mikroorganizmanın yerleşimi için zemin oluşturur. Kulağı tahriş etmemeye özen gösterin.

Başınızı ve kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun dışarı akmasını sağlayın. Sık tekrarlayan dış kulak yolu iltihabınız oluyorsa yüzme sırasında ise başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasını engelleyebilirsiniz.’’

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 17:19

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER