banner6

Yaz mevsiminde kalıcı görme kaybına dikkat!

Yaza mevsimi ile birlikte başlayan tatil sezonu ve uzun süre güneş altında kalma, beraberinde bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Yaz mevsiminde kalıcı  görme kaybına dikkat!

Yaz mevsiminde kalıcı

görme kaybına dikkat!

 

 (ÖZEL HABER)

 

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Yaza mevsimi ile birlikte başlayan tatil sezonu ve uzun süre güneş altında kalma, beraberinde bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Özellikle deniz, güneş ve kum üçlüsü, yoğun bir çalışma sonrası herkesin ihtiyaç duyduğu bir tatil ihtiyacıdır. Uzmanlar, açık havada daha fazla zaman geçirdiğimiz yaz mevsiminin, bize verdiği enerjinin yanında sağlık konusunda bazı riskleri de beraberinde getirdiğini belirtiyor.

ULTRAVOLE IŞINLARINA DİKKAT

Tatil döneminin kâbusa dönmemesi için vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa ŞANLI, güneşteki ultraviyole ışığın gözümüze doğrudan zarar verdiğini,  batma ve yanmanın yanı sıra katarakt ve retina hastalıklarına da yol açabileceğini söyledi.

Özellikle açık renk gözlü olanların öğle saatlerinde dışarı çıkmaması gerektiğini ifade eden Dr. ŞANLI, ‘’Yaz aylarında etkisini daha da arttıran güneş ışınları, ciltte olduğu kadar, gözler üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Ultraviyole ışınlar gözde et yürümesi (pterjium), korneal hasar, katarakt oluşumu ve retina hastalıklarına sebep olabilmektedir.’’ Dedi.

Yaz aylarının vaz geçilmezleri arasında yer alan güneş gözlüklerine de değinen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa ŞANLI, sözlerine şöyle devam etti;

‘’İnsanlar doğal olarak yoğun bir iş temposu sonrası tatil yapar. Tatil dönemleri de genellikle yaz dönemlerinde olur. Özellikle sahil kentlerimiz adeta dolup taşar. Uzun süre deniz kenarında kalan vatandaşlar güneşe daha fazla maruz kalırlar. Bu dışarıda çalışanlar içinde geçerlidir.

Özellikle güneş ışınlarının daha etkin geldiği yaz aylarında dikkat edilmez ise hem cildimizde, hem de gözlerimizde kalıcı hasarlar alabilirler.

Tabi bu zararlardan sadece denizde tatil yapanlar değil, gün içerisinde güneş ışınlarına maruz kalan herkes etkilenir.

Özellikle güneş tutulmasında olduğu gibi güneşe çıplak gözle bakanlarda görülen solar retinopati dediğimiz hastalık ve yaşa bağlı maküla değişiklikleri körlükle sonuçlanabilmeleri açısından en tehlikeli olanlarıdır.

Açık renk gözlü olanlar, deniz seviyesinden yükseklik, güneşin dik geldiği öğle saatleri, ilkbahar ve yaz ayları ve ekvatora yakınlık risk faktörü olarak sayılabilir.

ÖĞLE SAATLERİ TEHLİKELİ

Gözdeki bu etkilerinden dolayı özellikle yaz aylarında güneşten korunmak önem arzeder. Alınabilecek başlıca önlemler yaz aylarında özelikle saat 10-16 saatleri arasında güneşe çıkmamak, şapka ve güneş gözlüğü takmak olarak sayılabilir.

Güneş gözlüğü alırken ultraviyole ışınları bloke etme derecesi önemlidir. Piyasada satılan kaliteli güneş gözlüklerinin çoğu %95 ve üstü koruyuculuk sağlamaktadır. Güneş gözlüklerinin şekli ve göz önünde duruş pozisyonları da ultraviyoleden korunma için önemli. Göz çevresini çepeçevre saranlar daha fazla koruyuculuk sağlayanlardır. Bunun yanında güneş gözlüklerinin lensleri de optik olarak kaliteli olmalı, çizik olmamalıdır. Lensin hafif bir esnemesinde üzerinde pigment defektleri oluşmamalıdır.’’

 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 15:17

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER