Yeniden SEBILÜRREŞAD

Dünya’da İslam Birliği’ni sağlamak amacıyla Eşref Edip Fergan yönetiminde 1908’de yayın hayatına geçen ve Ulusal marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un dahil olduğu Sırat-ı Müstakim adıyla çıkan dergi 31 Mart vakasıyla kapatılır. 3-4 yıl aradan sonra Sırat-ı Müstakim çizgisinde Sebılürreşad adıyla yeni bir dergi çıkarılır.

Yeniden SEBILÜRREŞAD

Yeniden SEBILÜRREŞAD

 

Zekeriya ŞAHİN

ADANA(İLKHABER)- Yüzyıllardan beri İslam’ı yıkmak, Müslüman ülkeleri parçalamak ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni de parçalamak ve onu yok etmek için dış güçler sürekli yeni projelerle insanlık dışı emellerine kavuşmak için her yolu deniyor ve denemeye de devam ediyor.

İslam coğrafyası üzerinde gözü olan ve sinsi planlar kuran harekete karşı da vatandaşları uyandırmak adına karşı hareketlerde devreye sokulmuştur. Vatanseverler art niyetli hainlerin yok etme planına karşı bir fikir oluşturmak, İslamcılık Hareketi’ni yaymak, İslam Birliği’ni sağlamak, mazlum insanların hakkını aramak, haydutlara ve zalimlere karşı bir dirilişi ortaya çıkarmak amacıyla büyük çapta çabalar gösterilmiştir.

Fikir alanında gösterilen bu çabalar bugün “Yeniden Sebılürreşad” adlı dergide toplanıyor.  Sebılürreşad; dosdoğru, dünyadan cennete doğru kıyamete kadar sürecek bir yürüyüşü ifade ediyor. 

Aslında Sebılürreşad dergisinin kökleri 1908 yılına kadar uzanıyor. Ve bugün dergi üstlendiği misyonu devam ettirirken, daha geniş kitlelere ulaşmak, İslam fikrini yaymak amacıyla Türkiye’de 30 ilde temsilcilikler açmış. Adana’da da temsilcilik görevine Remzi Yıldırım getirilmiş.

Remzi Yıldırım’ı Adana’da çoğu kesim tanır. Kırtasiye işiyle uğraşan ancak bugün bu işini noktalayan Remzi Yıldırım 20 yıldan beri bir çok gazetede köşe yazarlığı yapmış bir arkadaşımız.

Bir gün yolda karşılaştığımız Remzi Yıldırım ile sohbetimizde bu dergiden bahsetmiş benim de ilgimi çekmişti. Remzi Yıldırım aynı zamanda Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri  Meslek Birliği Adana Şube Başkanlığı’nı da yapıyor. Dergiyle ilgili haber yapma isteğimizi kırmayan Remzi Yıldırım’ın Tapanyiğit İşhanı’nın 2. Katında bulunan bürosunda dergi hakkında söyleşide bulunduk.

 

Tabloit ayarında olan ve 40 sayfadan oluşan siyah-beyaz olarak hazırlanan “Yeniden Sebılürreşad” dergisi ilk kez 1908 yılında yayın hayatına başlamış. O zaman Sırat-ı Müstakim adıyla yayınlayan bugünün Sebılürreşad dergisi hakkında görüşüne başvurduğumuz Temsilci Remzi Yıldırım, derginin geçmişi hakkında özetle şöyle dedi:

“Sırat-ı Müstakim Dergisi 1908 yılında ilk sayısını çıkarmış. Eşref Edip Fergan başrolde olarak ve yanında Ebul-Ula Mardin-i adlı bir yazar yola çıkar. Bilahare Mardin-i siyasete girer ve onun yerine de İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ile yoluna devam eder.

Sırat-ı Müstakim bir süre sonra 31 Mart vakasıyla kapatılır. Tahminen 3-4 yıl sonra da Sebılürreşad adıyla tekrar yayın hayatına başlar. 1007 sayı çıkarılır. Günün şartlarına göre ya aylık ya da haftalık olarak çıkan derginin tek amacı var İslam dünyasının ezilen mazlum insanlarına ve İslam aleminin sesi olmaya özen gösterdi. Bu dergi İslamcılık hareketinin yegane yayın organıdır. Mehmet Akif Ersoy’un Sefahat adlı kitabı da bu dergide yayınlanmıştır. Ancak, dergi 1925 yılında Taksir-i Sükun Kanunu ile kapatılmıştır. 23 yıllık bir aradan sonra 1948 yılında Latin alfabesiyle yayın hayatına kaldığı yerden devam etmiş fakat 1966 yılında yayın hayatını sonlandırmıştır.

Bugün de 50 yıllık bir aradan sonra 14 Ağustos 2016 tarihinde 3. dönemin ilk baskısı olan 1008. sayıyı okurlarına ulaştırmayı başarmıştır.”

MEHMET AKİF ERSOY’UN TORUNU

SELMA ARSOY ARGON DA YAZIYOR

İslamcılık Harekatı’nı daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yayın hayatına tekrar “Merhaba” diyen ve 5. sayısı çıkarılan aylık “Yeniden  Sebılürreşad” dergisinin bugünkü çizgisinin değişmediğini ifade eden Remzi Yıldırım sözlerini şöyle tamamladı:

“Bugün bu dergimiz Fatih Bayhan öncülüğünde çıkmaktadır. Yazar kadrosunda da Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Arsoy Argon, Mehmet Şevket Eygi, Abdurrahman Dilipak, Recep Garip, Mehmet Turgut, Halit Develioğlu, Halit Bekaroğlu, Mustafa Öztürk, Esra Demirci, Fatma Zehra, Mahmut Hakkı Akın, Servet Hocaoğulları gibi yazarlarla yoluna devam ediyor.

Bu derginin ana hedefi geçmişte yaşananları gün yüzüne çıkarmak. Bugünkü olaylarla karşılaştırarak, bugün ve gelecekle ilgili İslam dünyasının yeniden şekillenmesine yardımcı olmak, onun ayağa kalkışını sağlamak ve kendisine yeniden dönüşü sağlamaktır. Bu amaçla tüm İslam dünyasına yeni dergiyi ulaştırmak ve Türkiye’de 81 ilde temsilcilikler açmaktır ki, bugün 30 ilde temsilciliğimiz bulunuyor.

Dergimiz sadece yayın hayatında olmayacaktır. Daha çok insanların yeniden bir uyanışa kavuşmasını hedeflemektedir. Bu itibarla tarihi hataları gün yüzüne çıkarıp ondan ders çıkarmak ve geçmişte yapılan hataları yapmamak ve bu yönde gayret göstermektir.  Ayrıca tarihi vesikaları orjinal olarak yayınlamak gibi bir görevi de üstlenmiştir.

TOPLUMUN TEK İSTEĞİ

BARIŞ VE HUZURDUR

Dergimizin bir başka görevi de toplumda şu an en çok hissedilen barış ve huzurun sağlanmasına katkı koymasıdır. Bizim neslimiz cefakar ve fedakarlık yapan bir nesildir. Bir başka deyişle kurban medeniyetinin mümessilleridir. Bu masum medeniyet, bugün haydut medeniyetlerinin saldırısıyla karşı karşıyadır. Ancak, bu medeniyete de dik duran bir nesildir. Zaten Kuran’a döndüğümüz zaman bunu görmek mümkündür. Zulme, haydutluğa, eşkıyalığa karşı yeniden yeşeren bir İslam bilincini güçlü kılmak, hak ve hukuku sağlamak gibi bir görevi yerine getiriyor.”

 

 

    

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 14:01

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2