Yetki tartışması meclise damga vurdu

Adana Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı ikinci oturumunda yaşanan yetki karmaşasında CHP’li Başkan Vekili İsmet Yüksel ile MHP’li Meclis 1. Başkan Vekili Mustafa Bayar salonu terk etti

Yetki tartışması meclise damga vurdu

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı ikinci oturumunda yetki kargaşası yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın il dışında olması nedeniyle meclisi kimin yöneteceği hakkında AK Parti, MHP ile CHP, İyi Partileri meclis üyeleri arasında tartışma çıktı. 

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmet Yüksel ile MHP’li Meclis 1. Başkan Vekili Mustafa Bayar’ın salonu terk etmesinin ardından AK Partili Meclis 2. Başkan Vekili Yasemin Şule Özülkü oturumu açtı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı ikinci oturumunda, ‘oturumu yönetme’ yetkisi kargaşası yaşandı. Meclis üyelerinin yerini almasının ardından CHP’li Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İsmet Yüksel, Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın il dışında olması nedeniyle oturumu yönetmek için başkanlık koltuğuna oturdu.

Yüksel’i başkanlık koltuğunda gören Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Ozan Gülaçtı, oturumu Meclis Başkan Vekillerinden birinin yönetmesi gerektiğini söyleterek, kendi partisinden diğer meclis üyelerini salonu terk etmesi için davet etti. AK Parti ve MHP meclis üyelerinin dışarı çıkmasının doğru olmadığı belirten diğer partili meclis üyeleri oturumunu açılması için araya girdi.

Tartışma üzerine CHP’li Başkan Vekili İsmet Yüksel ile MHP’li Meclis 1. Başkan Vekili Mustafa Bayar salonu terk etti. Ardından Meclis 2. Başkan Vekili AK Partili Yasemin Şule Özülkü, başkanlık koltuğuna geçerek oturumu açtı.

Oturumun açılmasının ardından Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Ozan Gülaçtı, söz alarak konu hakkında konuştu. Öncelikle meclisin açılışında yaşananlardan dolayı özür dileyen Gülaçtı, “Kimse böyle bir huzursuzluk, bir gerginlik olsun istemez. Ancak burada meclis üyelerinin çoğunluğunu temsil eden AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri ve bunların grup başkan vekilleri var.

İlk oturumu dün yaptık ve dün meclis birinci başkan vekili meclisimize başkanlık yaptı. Belirttiğiniz belediye başkanı olmadığında başkan vekili yönetir söyleminize yok demiyoruz. Ayrıca daha istinaf mahkemesinden dönmüş değildir. Ancak usulen Grup Başkan Vekilleri ile görüşülseydi önemli bir konu varsa biz de buna otursun diyebilirdik” dedi.

İstişare yapılmasına değinen Gülaçtı, “Salona girer girmez biz yaptık oldu şeklinde bir mantıkla hareket etmek bu meclisin çoğunluğunu yok saymaktan başka bir şey değildir. Bu konuda sizden hassasiyet diliyorum. Mecliste yapıcı, olumlu olmaya çalışıyoruz. Bize bilgi verilseydi yapıcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapardık. Adana’nın faydasına olacak her konuda biriz, beraberiz” diye konuştu.

Gülaçtı’nın ardından söz alan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise tartışmaya gerek olmadığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yokluğunda yerine başkanın Başkan Vekili İsmet Yüksel olduğunu belirten Çetin, şöyle konuştu;

“Başkan kime vekalet bırakmış ise onun makamında temsil yetkisi ondadır. Bu konu geçtiğimiz dönemde de çok tartışılan bir konu oldu. Konu Danıştay’a kadar gitti ve çözüldü. Nihai karar verildi. Belediye Başkan Vekilinin olduğu yerde meclis başlan vekilinin oturumu yönetmesi doğru değildir. Size önceden haber verilmesi konusunda haklısınız. Durumun anlatılması gerekirdi. Birlik beraberlik ve uyum içerisinde Adana için hizmet etmeye devam etmeliyiz. Çözülmesi gereken çok sorun var”

AK Parti’li meclis üyesi Vedat Gündoğan da her alanda ortak çözüm bulmanın önemine dikkat çekerek, “Trafik çok kötü hal almış. Devam eden köprülerimiz, bulvarlarımız, yollarımız var. Müzakere ile bunları yapmalıyız. Sinekle mücadele konuşuyoruz. Bence bu konu bir daha konuşulmamalı. Bunları halledebiliriz. Belediye başkanlarımız bir dayanışma içerisinde buna çözüm üretmelidir” dedi.

Karaisalı İlçesinden meclis üyesi Abdullah Kaçar ise sinek sorununa dikkat çekti. Daha önemli sorunlar varken böyle bir tartışmaya gerek olmadığını belirten Kaçar, “Adana’nın ne sıkıntıları varken biz ne ile uğraşıyoruz. Adana’da şuana kadar en büyük sıkıntımız gittiğimiz her yerde de karşımıza çıkan sinekle mücadeledir. Yani Adana’nın çektiği sıkıntı ne? Biz ise neyi tartışmaktayız? Bunlara çözüm üretmeliyiz” dedi.

Konuşmaların ardından 16 madde oy birliği ile görüşülmek üzere komisyona gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 13:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2