banner6

Yılın ahisine kaftan giydirildi

Adana’da 34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında yılın ahisi seçildi. 75 yaşındaki demirci ustası Cumali Çokal bu yıl yılın ahisi olurken, Çokal’ın kaftanını Adana Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan giydirdi.

Yılın ahisine kaftan giydirildi

Bayram BULUT- Mustafa GÜL

ADANA (İLKHABER)-Adana’da 34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında yılın ahisi seçildi. 75 yaşındaki demirci ustası Cumali Çokal bu yıl yılın ahisi olurken, Çokal’ın kaftanını Adana Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan giydirdi.

34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği tarafından Adana’nın Çukurova İlçesi Yurt Mahallesi Kapalı Semt Pazarı içerisinde etkinlik düzenlendi. Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından ise Kur-an’ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

PANDEMİ ESNAFLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göğer, Ahilik Haftası ile ilgili bilgiler veren bir konuşma yaptı. Kendilerinin göreve geldikten sonra pandemi ile karşı karşıya kaldıklarını anlatan Göğer, “1 Mart 2020 yılında Esnaf Odaları Birliği’ne seçildiklerini ve 15 Mart 2020 yılında Pandemi ile karşı karşıya kaldık. Gerçekten oda başkanlarımız esnaflarımız zor duruma düştü bu bizi üzdü. Allah’tan gelen bir şeydi bu bizi üzdü. Sayın Valimiz Süleyman Elban, milletvekillerimizle, bürokratlarımızla esnaflara ne yapabiliriz düşüncesiyle hareket edildi.” dedi.

ESNAF BİRLİĞİNE YENİ BİNA ÇALIŞMASI

Esnaf Birliği’nin mevcut yerinin artık yeterli gelmediğini ve yeni bina için çalışmalar yürüttüklerini belirten Göğer, “Önümüzdeki yıl bu ay yine esnaf bayramımızı kutlayacağız. Binamız uygun bir yerde değil. Esnaflarımız gelip rahatlıkla işlerini yapacak bir yer değil. Önümüzde ki dönemde birliğimize yeni bir bina kazandırmayı düşünüyoruz. Yerimizi belirledik.” diye konuştu.

SARI, AHİLİĞİN ÖNEMİNİ ANLATTI

Geçmiş dönem Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı ise, ahiliğin önemine değindi. Ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardım severlik, cömertlik gibi değerleri esas alan ahilik kavramının temellerinin Anadolu’da atıldığını işaret eden Sarı, “Ahilik kültürü esnaf ve zanaatkarlığı, meslek ahlakı, doğruluk tevazu ile harmanlayan tarihte olduğu kadar günümüzde de sosyal ve ekonomik hayatımızda etkin rol oynayan kavramdır. Anadolu da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin mayasını oluşturarak refahın sağlanmasına toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük eden ahilik kavramının günümüzde de etkisini sürdürmesinden mutluluk duyuyor, kurmuş olduğu ahilik teşkilatı ile sosyal, iktisadi ve siyasi hayatımızı etkileyen Anadolu’nun yurt edilmesini de ve Osmanlı Devletinin kuruluşunda büyük rol oynayan Türk İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden olan Ahi Evran’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Konuşmacılarımızın hepsi çok güzel konuşmalara deyindi bende bu düşüncelerle ticaret ahlakını dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan Ahilik ilkelerini benimsemiş tüm Adanalı hemşerilerime Esnaf ve Zanaatkarlarımızı ahilik haftasını en içten dileklerimle kutlayarak selam ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

EKİZ: OKULLARDA DERS OLARAK VERİLMELİ

  Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz de, bu tür kutlama programlarının okullarda ders olarak verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Osmanlı İmparatorluğunun büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir yere sahip olan özellikle Esnaf ve Sanatkar’ımızın yetişmesinde önemli rolü olan bu coğrafyada Türklüğün ve İslamiyet’in gelişerek büyümesinde katkısı bulunan Ahilik Teşkilatı günümüze kadar uzanmıştır. Günümüze geldiğimiz zaman Esnaf Teşkilatlarımız farklı alanlarda, farklı konularda faaliyetlerini yürütmektedir. Aslında günümüzde en önemli Ahilik Teşkilatına önemli örneklerden bir tanesi de tüketici haklarıdır. Ticaret Bakanlığı olarak İlk Tüketici ve İlçe Tüketici Hakem Heyetleri Bakanlığımıza bağlıdır. Aslında faziletli tacir bilinçli tüketici Ahilik Teşkilatına dayanmaktadır. Bu özellikle sanayinin ve ekonominin gelişmesine, bu coğrafyada yetişen Esnaf ve Zanaatkarlarının katkısı büyüktür. Bu geleneği nesilden nesil’e aktarmak için sürekli bir şekilde anlatmamız ve tanıtmamız gerekiyor. Aslında bu tür kutlama programlarını okullarda da ders olarak verilmesi gerektiğine inanıyorum. Zamanınızı fazla almak istemiyorum. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum, hoş geldiniz diyorum ve Ahilik Haftasını kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

KAN: AŞIDA DAHA İYİ OLABİLİRİZ

Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, ahiliğin önemine dikkat çekti. Kan, “Başkanımız ayrıca pandemiden de bahsetti, sağlıktan sorumlu Vali Yardımcısı olarak hem esnaflarımıza, hem vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum bu da bir fırsat olarak görüyorum açıkçası. Vatandaşlarımız kurallara uydular Adana çok güzel bir süreç yaşadı. Tabii ki acılarımız oldu, ancak kurallara uydular. Aşıda da çok iyi gidiyoruz şu anda mavideyiz aşıda ama daha iyi olabiliriz, birinci il olabiliriz. Sizler sayesinde ve en çok pandemiden de etkilenen tabii ki vatandaşlarımız etkilendi ama maddi olarak esnaflarımız etkilendiler. Bu yüzden aşılamayı hem çalışanlar olarak, hem de kendileri olarak aşılamaya öncelik verirlerse çok çok mutlu oluruz valilik olarak. Ahilik günümüz ve haftamız tekrardan kutlu olsun katılımınızdan dolayı da hepinize teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

YILIN AHİSİNE KAFTANI GİYDİRİLDİ

Konuşmaların ardından Adana Büyükşehir Bandosu ve halk oyunları ekibi çeşitli ezgiler ve oyunlarını sergiledi. Düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği etkinlikte yılın ahisi seçilen 75 yaşındaki demirci ustası Cumali Çokal’a kaftanı giydirildi. Çokal’a kaftanını Vali yardımcı Huriye Küpeli Kan giydirdi. Ayrıca bu yıl Adana’da ilk kez Bacıyan-ı Rum seçildi. Adana’nın Bacıyan-ı Rum’u Hayriye Nail Kasap oldu. Ardından konuklara pilav ikramı yapıldı.

Törene Adana Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, geçmiş dönem Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı, önceki dönem Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş ve çok sayıda oda başkanı ile esnaflar katıldı.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42