Yılmaz: Kadınlar hayatın her alanındalar

Yılmaz: Kadınlar hayatın her alanındalar

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  nedeniyle basın açıklaması yaptı.

 

Adana  Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen CHP’li kadınlara  Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Burhanettin Bulut, Orhan Sümer Seyhan Belediye Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay da katılarak destek verdi. Ellerinde kadınlarla ilgili yazılmış çeşitli dövizler taşıyan CHP’li kadınlar adına basın açıklamasını İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz yaptı.

 

KADINLAR YAŞAMIN HER ALANINDA VARDIR

Yılmaz, kadınların yaşamın her alanında var olduğunu söyledi.  Kadınların yaşadığı sorunlara çözüm bulunmasını isteyen Yılmaz,  “8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar günü, kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri bir gün olup, aynı zamanda dünya kadınları arasında da bir dayanışma ve birlikte mücadele etmenin anlamını ifade eder. Ülkemizde yaşanan tüm krizlerden ve olumsuzluklardan en çok kadınların ve çocukların etkilendiğini biliyoruz.” dedi.  

 

Kadınların kayıt dışı çalıştırıldığını anımsatan Yılmaz, “20 milyon kadınımız iş gücüne dâhil olamamakta ve yüzde 43’ü kayıt dışı çalıştırılmaktadır. Kadınların erkeklerle aynı şekilde iş tercihi yapmaları kısıtlansa da “ eşit işe, eşit ücret mücadelemiz yılmadan devam edecektir.  Kadına ve çocuğa yönelik çok sayıda taciz ve tecavüz olayı yaşanmıştır. Sadece 2019 Ocak ve Şubat ayı içerisinde 31 kadın öldürülmüş olup istismar vakaları buna dahil değildir. Adil yargılamalar yapılmadığı, caydırıcı cezalar verilmediği, önleyici tedbirler uygulanmadığı müddetçe, şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.  

 

SİYASAL OLARAK HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİLLER

Kadınların siyasal olarak hak ettikleri yarda olmadığına dikkat çeken Yılmaz, bunun için mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı;

 Seçimler kadınların emeği üzerinden yapılırken, siyasal olarak hak ettiğimiz yerde olduğumuzu ne yazık ki söyleyemeyeceğiz. Ancak siyasette yönetim ve karar mekanizmalarında  yüzde 50 eşitlik ve fermuar sistemi sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi de belirtmek istiyoruz. Sığınaklarda kalan kadınlarımızın oy kullanabilmesi için YSK’yı tedbir almaya davet ediyoruz. Sonuç olarak yaşamın her alanında yan yana, el ele, omuz omuza farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğunu unutmadan mücadele veren Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm kadınların her türlü şiddete, emek sömürüsüne karşı mücadelesinde dünde olduğu gibi bugünde var "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde" taleplerimizi dile getiriyoruz.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 14:26

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2